Geostrateska analiza na dan 1963

Day 1,963, 15:26 Published in Serbia Serbia by Van Sebe
Poštovani čitaoci,
Novi broj eUtopije je pred vama.



Zlatna groznica nas polako prolazi... Trka je završena, rudnici osvojeni... U posed rudnika su uspeli da dođu Srbija, Poljska, SAD, Brazil i Čile. Više manje očekivano, jedina nedoumica je bila kome će pripasti rudnik na Afričkom kontinentu - Brazil/Grčka/Bugarska, i pobedu je odneo Brazil. Ono što možda više iznenađuje je odsustvo bilo kakvih ambicija u ostalim jakim državama eSveta, pre svega članicama EDEN-a, da dođu u posed nekog od rudnika dok još uvek ima značajnih količina zlata u njima. Još jedan pokazatelj da u EDEN savezu više nema jedinstva...



Srbija trenutno nema otvorenih ratova već samo sporadične ustanke. Nakon žestoke borbe u ratu sa Turskom, u dogovoru sa saveznikom Poljskom, originalne regije Turske su podeljene između Srbije i Poljske, a Poljacima je pripao rudnik u Aziji. Da je iole bilo koordinacije u EDEN-u, rudnik u Aziji bi branio ceo EDEN, ili bi pak, obezbedili da rudnik bude u Kini, gde bi ga bilo neuporedivo teže zauzeti, a ne u Turskoj. Uz kontrolisano podizanje ustanaka u našim regijama, Srbija daje podršku svojim saveznicima - pre svega Bugarskoj, Estoniji i Velikoj Britaniji. Istina je da Bugarska nije u TWO savezu već "Krug poverenja", ali su njene bitke u ovom trenutku na širem planu bitnije.
Poljska je u manje-više identičnoj situaciji te se stiče utisak da obe zemlje u ovom trenutku samozadovoljno sede na svom zlatnom jajetu... Po svemu viđenom ostale “zlatne koke” se identično ponašaju…



Grčko-bugarski sukob je započet u cilju zauzimanja rudnika u Egiptu. Nakon što su obe strane ostale praznih šaka, Grčka je preusmerila ofanzivu ka preseljenju bugarske prestonice nazad na Balkan. Naime prestonica Bugarske se trenutno nalazi u regiji Jizan. Međutim prva sledeća regija po broju stanovnika, a pod vlašću Bugarske, je originalna regija Bugarske Plovdiv. Dakle trenutni cilj napada Grka je regija Jizan i u toku je napad na regiju Asir kako bi stigli do regije Jizan. Jako bitna bitka za Bugarsku je u toku i u njoj Bugari ubedljivo vode, te je evidentno da će preuzeti inicijativu u ovom sukobu. Samu regiju Plovdiv su napali Rumuni i Bugarska je mogla da prepusti regiju i osigura prestonicu na Bliskom istoku. Međutim, Bugari se nisu odlučili za takav potez već su odbranili regiju i krenuli u napad na regiju Sofia. Pobedom u bitci za regiju Asir ispostaviće se da su odabrali pravilnu taktiku.
Inače, i ovde je bila evidentna razlika u ciljevima između dve članice EDEN-a… Nisu imale za cilj da obrišu Bugarsku, već je Grčka želela da im prvo prebaci prestonicu na Balkan pa onda da im zauzima regije na Bliskom istoku, dok je cilj Rumunije bio da se Bugarska što pre istisne sa Balkana jer im predstavlja pretnju po tri resursa koja imaju u Bugarskoj i Makedoniji. Ovo se jasno vidi iz odabira regija za napad gde Grci nisu čak ni napali regiju sa resursom šalitre koji im nedostaje…







U trenutku kada su otvoreni rudnici, Argentina je bila jedina zemlja eSveta koja je imala spreman vazdušni napad. Imali su i idealne ciljeve – Čile ili pak Brazil... Međutim, vođeni RL ciljevima i nacionalnim ponosom pre nego strategijom u igri, Argentina lansira vazdušni napad. na Veliku Britaniju… Verujem da ih u celom eSvetu najbolje, a možda i jedino, razumemo mi sa Balkana…
Naime 2-og aprila, 2013-te je bila 31-va godišnjica rata na Foklandu. Argentina je iskoristila mogućnost vazdušnog napada baš na taj dan, pun simbolike, i za njih je ovaj sukob važniji od bilo kakvog rudnika i zlata… Emocije iznad racia… Samim tim što su kročili na tlo Velike Britanije, oni su doživeli svoju satisfakciju. Svesni da su udarili na člana TWO saveza i da u trenutku kada Srbija i Poljska pruže punu podršku savezniku, oni dobijaju kartu u jednom pravcu za Južnu Ameriku – oni su napali. Čestitam im na tome i imaju moje poštovanje… A sad, da im pomognemo oko te karte…
U ovaj sukob se na strani Argentine aktivno uključila Irska proglašenjem VB za prirodnog neprijatelja dok su članice COU, ASGARD saveza i EDEN-a dale svoj doprinos preko MPP-ova. Irska je napala i osvojila regije Northern Ireland i Scotland. Usledio je napad na regiju Wales koji je VB odbila i tako preuzela inicijativu u ovom ratu, te se očekuje njihov napad.
Procenom u savezu TWO, podržani su ratovi Bugarske, dok je značajnija podrška Velikoj Britaniji izostala. Španija se aktivno uključila u sukob vazdušnim napadom na Argentinu, dok je utisak da su Srbija, Poljska i Mađarska, mogle i morale više… Španija je prvo napala I osvojila regiju Pampas, te je proglasila Argentinu za prirodnog neprijatelja i napala regiju Argentine Northwest u kojoj ubedljivo vodi. Ovo je i očekivano jer Argentina ima sada samo jedan cilj a to je Velika Britanija…







Još jedna zemlja je uspešno lansirala vazdušni napad, Crna Gora, napavši i osvojivši Malezijsku regiju Sarawak. Imajući u vidu da se graniče samo sa dve zemlje Tajandom i Indonezijom, nije baš najjasnije kakvi su im dalji planovi. Napad na ove zemlje je nerealan, iako međusobno nemaju MPP. U svakom slučaju zanimljiv potez koji je malo razmrdao igrače u CG, te ukoliko isprate sa bejbi bumom ovakvo putešestvije, mogu sebi izgraditi zanimljiviju igru nego na Balkanu okruženi Srbijom…





Makedonija je potpisala NAP sa Iranom o čemu možete više pročitati ovde. Obezbedivši na taj način svoje regije, Makedonija pokreće zakon za proglašenje Grčke za prirodnog neprijatelja koji je praktično već izglasan, te možemo očekivati skori napad.



Sve u svemu, ozbiljnija uzbuđenja koja smo očekivali kada su uvedeni rudnici su izostala te se na mapi izdvojila jedna velesila koja je zavladala eSvetom – Letargija…

Geostrateska analiza na dan 1963
erepublik.com/en/article/2240867/1/20

Do čitanja, a i posle, Van Sebe