Fišerov nasumični šah

Day 2,087, 05:54 Published in Serbia Armenia by Sasa Kostic






Fišerov nasumični šah (poznat i kao Šah960, „Fišerov slučajni šah“, „FR Šah“ ili „FRC") je varijanta šaha koji je izmislio velemajstor Bobi Fišer (koji je bio svetski šampion u šahu od 1972. do 1975).

Prvi put je predstavljen 19. juna 1996. u Buenos Ajresu, Argentina. Fišerov cilj bio je da stvori šahovsku varijantu u kojoj će šahovska kreativnost i talenat bivi važniji nego memorisanje i analiza šahovskih otvaranja. Njegov pristup je bio da stvori nasumičnu početnu poziciju, koja će tako učiniti memorisanje serije početnih poteza od manje važnosti.

Velemajstor Svetozar Gligorić objavio je 2002. knjigu Hoćemo li igrati Fišerov slučajni šah?, popularišući ovu varijantu šaha.



Mark Fogelsgang i Erik van Rem su za vreme šahovskog turnira u klasičnom šahu u Majncu 2005. organizovali prvi svetski šampionat u kompjuterskom Šahu960. Dvetnaest programa, uključujući i moćni Shredder igralo je na turniru. Program Spike postao je prvi kompjuterski svetski šampion u Šahu960.



Pre nego što partija šaha 960 počne, početna pozicija se slučajno postavlja prema određenim pravilima. Posle toga, partija se igra na isti način kao standardni šah. Figure i pešaci se kreću normalno i cilj svakog igrača je da matira protivnikovog kralja.

Početna pozicija

Početna pozicija Fišerovog nasumičnog šaha mora da ispunjava sledeća pravila:
• Beli pešaci se nalaze na svojim uobičajenim poljima.
• Sve ostale bele figure nalaze se u prvom redu.
• Beli kralj se postavlja bilo gde između dva bela topa.
• Beli lovci se postavljaju na dva polja različitih boja.
• Crne figure se postavljaju u istom ali suprotnom redosledu naspram belih figura. Na primer, ako je beli kralj postavljen na b1, onda je crni kralj postavljen na b8.

Treba napomenuti da se kralj nikada ne postavlja na polja „a“ ili „h“, jer onda ne bi bilo mesta za topa.



Pravila za rokadu u šahu 960

a. ŠAH 960 omogućava svakom igraču da izvrši rokadu jednom u toku igre, i to potezom kralja i topa, koji se računa kao jedan potez. Pošto standardna pravila pretpostavljaju početnu pozicija topa i kralja koja često nije primenljiva u šahu 960, potrebna su dodatna tumačenja pravila standardnog šaha za rokadu.

b. Kako se rokira

U zavisnosti od pozicije kralja i topa pre rokade, rokada se vrši na jedan od ova četiri načina:
1. Rokada kao dvostruki potez: jednim potezom pomeriti kralja i onda pomeriti topa
2. Rokada kao premeštanje: zamenom mesta kralja i topa
3. Rokada kao potez samo kralja : izvesti potez samo pomeranjem kralja
4. Rokada kao potez samo topa: izvesti potez samo pomeranjem topa

Preporuke

1. Ukoliko se rokada vrši na šahovskoj tabli sa živim igračem preporučuje se da kralj bude uklonjen sa površine za igru odmah do svoje krajnje pozicije, a da top bude pomeren sa svoje startne na svoju krajnju poziciju i onda kralj bude postavljen na svoju završno polje.
2. Nakon rokade pozicija topa i kralja je potpuno ista kao što bi bila u standardnom šahu

Objašnjenje
Prema tome, posle c - rokade (označene kao O-O-O i poznate kao velika rokada u standardnom šahu), kralj je na c-polju (c1 za belog i c8 za crnog) i top je na d polju (d1 za belog i d8 za crnog). Nakon g - rokade (označene O-O i poznate kao mala rokada u standardnom šahu), kralj je na polju g (g1 za belog i g8 za crnog) i top je na f polju (f1 za belog i f8 za crnog).

Napomene

1. Da bi se izbegao bilo kakav nesporazum bilo bi korisno najaviti ,,rokiraću“ i to pre same rokade.
2. U nekim početnim pozicijama kralj ili top (ali ne oba) se ne pomeraju za vreme rokade.
3. U nekim početnim pozicijama rokada se može izvršiti već u prvom potezu.
4. Sva polja između kraljevog početnog i završnog polja (uključujući i završno), i sva polja između topovog početnog i završnog polja (uključujući i završno) moraju biti slobodna od figura, osim kralja i topa koji vrše rokadu.
5.U nekim početnim pozicijama, neka polja mogu ostati popunjena za vreme rokade, što je zabranjeno u standardnom šahu. Na primer, nakon c - rokade moguće je imati a, b i/ili e još uvek popunjeno, i nakon g - rokade moguće je imati e i/ili h popunjeno.


Od 14. avgusta prvi put na eRepu turnir u Šahu960!
Svi zainteresovani mogu da se prijave za turnir u komentaru.


Tempo igre je 15 min po igraču.
Igra se po Bergerovom sistemu, 11 kola.
Partije se igraju preko linka: http://sr.lichess.org/
Kotizacija je 1 gold koji se vraća kada igrač odigra sve partije turnira.
Chat kanal turnira: https://client00.chat.mibbit.com/?url=irc://rizon.mibbit.org/BACK
Svako kolo se igra dva dana a igrači su u obavezi da medjusobno komuniciraju kako bi se dogovorili za termin odigravanja partije.
Linkovi igrača će biti objavljeni u novinama. Ukoliko igrači ne uspeju da se dogovore, potrebno je da mi pošalju medjusobnu konverzaciju kako bih odlučio o daljem ishodu (screenshout).
Prvo kolo počinje 14. avgusta
Učesnici turnira:

1. B.D.JOE
2. DzonYx
3. Sasa Kostic
4. Stefan7775xD
5. ristoII
6. Marko I Stojkovic
7. ultragudra
8. PRAVISRBIN1
9. Rastko1991
10. Strastniot
11. Vojvoda Dragan
12. Zvonimir Bendekovic
POSTIGNUTI REZULTATI

KONAČNA TABELA


Ovaj turnir se odužio i nismo uspeli da odigramo sve partije. Dosta igrača je otkazalo ili nije moglo da odigra sve partije. Zbog toga su nagrade smanjene a dobili su je najuporniji ujedno i najbolji igrači.
Nadam se da će sledeći turnir biti uspešniji.