Európai szolidaritás - A Szolidaritás Párt külpolitikai koncepciója

Day 398, 10:45 Published in Hungary Hungary by Bertrand Russell

Európai szolidaritás -
Együttműködés és együttgondolkodás a külpolitikában
A Szolidaritás Párt külpolitikai koncepciója

Külpolitikára programot írni szinte lehetetlen. A mindennapok történései, a történelem „sodra” ugyanis időről-időre bebizonyítja nekünk, hogy az, amit elragadtatott pillanatainkban kigondolunk a körülöttünk folyó események kívánatos folyásáról, az nem bír kellő realitással. Külpolitikára nem lehet a gazdasághoz vagy a hadügyhöz hasonló programot írni, mert sokkal több bizonytalan tényező befolyásolja. Ezért fontosabbnak tartjuk, hogy a külpolitikában rejlő valódi lehetőségekről beszéljünk és konkrét cselekvési pontok helyett átfogó stratégia és koherens országkép kialakításán dolgozzunk.

Az elmúlt hónapok eseményei rámutattak arra, hogy eMagyarország megfelelően kialakított diplomáciai és külpolitikai stratégia nélkül végletesen kiszolgáltatott az európai nagyhatalmak változatos szándékainak. Ennek egy biztos okát anélkül megnevezhetjük, hogy a román invázió után átrajzolódott magyar területekre kellene tekintetünket vetnünk. Ez az ok pedig az, hogy parányi országunk aktuális ereje egyáltalán nem feszegeti még az általunk birtokolt szellemi tőke által biztosított maximumot. Magyarország valódi ereje jóval meghaladja a jelenleg mutatott szintet, hiszen számtalan tehetséges és jó szakember, már bizonyított vagy éppen a tettvágytól égő ifjú játékos vár arra, hogy aktív részt vállaljon az eMagyarország jövőjét meghatározó, közös cselekvésben. Úgy gondoljuk, hogy jövőnket éppen úgy befolyásolhatjuk a leghatékonyabban, ha nemzetközi jelenlétünket fokozzuk és a külfölddel kialakított kapcsolatainkat erősebb alapokra építjük. Ehhez azonban minél több játékos részvételére van szükség; a külügyi munka rendkívül szerteágazó és sokféle figyelmet és tudást igénylő munka, amely elvégzéséhez állandó és megbízható honfitársak közreműködése nélkülözhetetlen.

Úgy gondoljuk, hogy a határainkon innen és túl élő magyarság érdekét a legsikeresebben egy olyan külügyekkel foglalkozó csúcsminisztérium láthatja csak el a jövőben, amely nagy számban foglalkoztat a hazáért és eMagyarország felemelkedéséért tenni akaró polgárokat. A külügyi csúcsminisztérium feladata a kormány külpolitikai stratégiájának zökkenőmentes megvalósítása és állandó kapcsolat fenntartása partnereinkkel és barátainkkal.

A világpolitikát jelenleg alapjaiban meghatározza az ATLANTIS- és PEACE-országok közötti háborúskodás; Franciaországot összehangolt és egyre erősödő invázióval akarják feldarabolni a szomszédos országok. Magyarország továbbra is támogatja az agresszió elleni védekezést és kiáll a PEACE tagsága mellett a saját lehetőségeihez képest. Ugyanakkor érzékelnünk kell, hogy az európai mozgástér jelentősen átalakult az utóbbi pár hétben, amely új lehetőségeket és új stratégiákat kell, hogy kirajzoljon a magyar külpolitika előtt. Az európai országok egyre növekvő száma jelzi, hogy a nemzetállam az egyetlen igazi, hosszútávon is működni képes államalakulat és hogy pusztán az egyes szuperhatalmakra épített katonai szövetségek erőn és elnyomáson alapuló gondolata a bennük rejlő igazságok miatt nem lehetnek sikeresek. Az újonnan született államok, akár új regisztrálás, akár pedig szabadságharc útján kivívott államisággal bírók, közösen osztoznak nemzetek Európájának békés együttélésen alapuló eszméjében. Magyarország is része a nemzetek Európájának és mint ilyen, pártolja a nemzetek függetlenségét; ezért örömmel fogadjuk legújabb szomszédunkat, az újonnan megalakult Horvátországot, amely nemzettel szoros és harmonikus viszony kialakítását tervezzük.

Az országunkról külföldön kialakított kép nem csupán konkrét tetteinkből, hanem kommunikációnkból, a tudatosan sugárzott (vagy éppen nem sugárzott) képből is kialakul. Elmondhatjuk, hogy az eddigiekben nem jellemezte átfogó koncepció a külföld felé irányuló kommunikációnkat, esetleges és statikus volt a legtöbb megjelenésünk, a tudatos országkép-alakítás igénye nélkül. Ez elsősorban annak tudható be, hogy a külpolitikát, megragadhatatlansága miatt ritkán irányította egy olyan kabinet, amely a többszempontú tervezést szem előtt tartva, folyamatos többirányú kapcsolattartás mellett koordinálta volna a magyar érdekek képviseletét. Sem a tudatos lobbitevékenység, sem pedig a középtávú stratégiai munka szempontjai nem tudtak belevegyülni a mindennapos, alapvetően reakciókból felépülő, tűzoltó külügyünk ügyvitelébe. Ezen mindenképpen változtatnunk kell, ha megbízható és imponáló képet szeretnénk nyújtani európai partnereink és barátaink felé.

E gondolatokkal szeretnénk nekivágni a következő ciklusnak, nem elbízva magunkat, hanem reálisan értékelve országunk mostani és jövőbeli lehetséges helyzetét. Kérünk mindenkit, aki támogatja szemléletünket, adja szavazatát a következő kongresszusi választásokon a Szolidaritás Párt jelöltjére!

Bertrand Russell, ex-külügyminiszter, a Szolidaritás Párt képviselő-jelöltje