eBiH - Hronični Problemi

Day 1,789, 15:31 Published in Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina by SokoBiH
Pozdrav Poštovani i Cijenjeni Stanovnici eBiH

Ne želim nesto posebno pametovati, kao sto imam to običaja (kako pojedinci kažu), samo naglasiti na hronične probleme unutar eBiH zajednice. Za one koji za njih znaju neka to bude podsjetnik da porade na rješenju, a za one koji za njih NE-znaju bude uvod i novo saznanje kako bi ih mogli i sami razlučiti i shvatiti u cilju pronalaska riješenja tih hroničnih problema naše zajednice.

1. Problem „Čiji je veći“
Ovaj problem postoji čak od samog nastanka naše zajednice. Uvijek se potenciralo ko više daje, ko se za šta i koliko zalaže, ko je pametniji, ko je sposobniji i td., kraće rečeno mjerilo se „Čiji je veći“. Nekog specijalnog rješenja da se ovaj problem iskorjeni ne postoji. Možemo ga tu i tamo suzbiti, i potruditi se da međusobnim razumjevanjem potisnemo taj problem u onom glavnom cilju, a to je dobrobit eBiH. Za eBiH svakako ovaj problem mjerenja „Čiji je veći“ nije dobar iz jasnog razloga, što to pravi grupacije koje će iz revolta ili odmazde sabotirati ili otezavati rad rad zajednice uopšte. Stoga, razmislite šta možemo svi mi učiniti ka rješenju jer grupacije ovog tipa uopšte nisu prihvatljive u našoj zajednici, jer kvare istu. A znamo kome ćemo najviše naštetiti u tome svemu, ne nama samima, nego onom za što se svi zalažemo, a to je opet ponavljam eBiH. Nedostatak međusobne komunikacije i zatvaranje u svoje okvire – hitno riješiti. Dragi moji MEĐUSOBNO RAZUMJEVANJE MODE ON!

2. Problem „organizacija plana vojne akcije“
Iz ranijih iskustava svaka vojna akcija zahtjeva dobru finansijsku podršku i još bolji plan po kojem se treba ići ka cilju. Par stvari na koje treba povesti jako veliku pažnju jeste, kolko se ima na raspolaganju novaca odnosno kolko se za to novca može kupiti opreme. Uglavnom se oprema odnosi trenutno na q7 tenkove. Za jednu jaču akciju( 1 rat ) uz otvoren supplies, potrebno je oko 4500 q7 tenkova sto nije mala cifra + ako tome pridodamo i plaćanje u goldima onih koji prodaju visok dmg. Okvirni troškovi za jednu jaku akciju (kao što je to uglavnom svaka akcija sa eSrbijom) jeste tih 4500 q7 tenkova i oko 50 golda za plaćenike(nekad zna otići i više golda). Bez ostvarivanja ove računice se ide na rizik gubljenja bitke. Rat nije ni malo jeftina igračka. Zadnjih nekoliko mjeseci, sva novčana sredstva koja leže na banci pa i privatna, se isključivo koriste za ratove. U ovom periodu kada baš ne stojimo dobro sa novčanim zalihama, trebali bi oformiti fond od par igrača na koje bi se q7 tenkovi držali, a gold smjestio u banku.

Planiranje akcije zahtjeva dobro poznavanje mape eSvijeta, i dobar uvid u ostale ratove i njihove tokove. Većina novih igrača, pa i starih, ne zna dobro da čita iz mape, ne zna koja se regija sa koje regije može napasti i sl. Taj nedostatak se mora što prije popuniti.
Tok ratova saveza u kojem smo – najbitniji faktor. Bez podrške saveza u našim ratovima džaba sve ovo gore navedeno (osim dijela sa poznavanjem čitanja mape eSvijeta jer je to elementarna stvar). U to smo se uvjerili više puta, tako da priča „jebo savez, idemo mi sami“ je za malu djecu, i uspijeva do sad, samo u ratovima sa Crnom Gorom (naravno uz dobru organizaciju) 😃 . Ko god to kaže nema veze sa taktikom i poznavanjem nase sredine i okoline. Mislim da nam je pun kufer očajničkih poteza, i da bi svaki naš naredni potez/rat trebao biti osmišljen i dobro isplaniran.

Faktore na koje bi trebali obratiti pažnju pri planiranju rata:
- Odabrati posoban kadar da napravi i koordinira planiranu akciju,
- Procijeniti zauzetost države koju planiramo napasti ili od koje se branimo,
- Ispuniti potrebnu kvotu opreme i novca (kako sam već iznad naveo),
- Procjena opterećenost saveza ratovima kako bi od njih tražili isključvo punu podršku,
- Poštivanje prioriteta koji vode ka cilju stvaranja pozitivne situacije za napad/odbranu,
- Obezbjediti kadar za supplies – po mogućnosti u više smjena (pogotovo noćna),
- Obezbjediti i koordinirati eBiH i intarnacionalne MU-ove,
- Odabrati tajming napada koji ovisi od faktora nezauzetosti saveza i zauzetosti neprijatelja.

Ovaj problem je rješiv i to rješenje se da odlično sprovesti.

3. Problem „medalja“
Također jedan od udarnih problema naše zajednice. Nemoguće ga je iskorjeniti, takvi smo kakvi smo, tvrdoglavi i zadrti, al zašto nebi pokušali da ga suzbijemo kolko je to moguće. Tu se kao rješenje postavlja – međusobno razumjevanje. Ali NE, kakvo razumjevanje, radije ćemo jedni drugima krasti BH, al kad se tu neki stranac preprječi, staćemo i pustit ga da uzme istu. Za naše domaće huntere kratko jasno: „Uzmi medalju strancu, a ne našem čovijeku, ako ti je već toliko stalo do te medalje“. Razmislimo svi o ostalim mogućim rješenjima ovog problema.

4. Problem „overkill“ – nepoštivanje prioriteta
Zastupljen i previše u našoj zajednici. Tu opet stupa na snagu naša prepoznatljiva bosansko-hercegovačka tvrdoglavost. Evo jedan primjer. Imamo rat koji ide glat, zid preko 52%, udarati ili ne udarati, pitanje je sad? Naravno da NE, razgledaj ostale bitke i prioritete kojih je obično po 2-3 i udari gdje vidiš da je manji zid. Nek nam svima bude podsjetnik prethodni overkillovi u ratu sa Crnom Gorom. Kucanje zida do bola prsta na lijevom kliku miša. Pogledamo sad rat protiv Srbije, razmislimo svi, zid u minusu po 20-30 razlike. Gdje je dmg? Gdje je sad overkill? Nema... Otišo u DRAIN, u prazno, u nekoj bitki gdje se rezultat znao, a da ona nije ni počela. Sačekajmo bolju bitku - bitku gdje je to potrebnije. Malo strpljenja nikog nece ubiti. Kako bi sad dobro došao u ovim ratovima a? Razmislimo...
Prioriteti ma kako na prvi pogled zvučali suludo, nisu tu tek tako, jer imaju već određen cilj i taj cilj je u interesu države i saveza. Tako da je to stvar koja se mora poštovati. Nepoštivanje prioriteta je jednaka gubitku rata neke druge zemlje koja nam poslije može pomoći ili pak taj prioritet nam direktno pomaže u uspješnosti plana koji imamo sprovesti.

5. Problem „gdje su pare/goldi?“
Svaka vlada će se susresti sa ovom vrstom pitanja. Uvijek će biti onih koji će se „interesovati“ za ovo u cilju blaćenja istih ili pak traženja nekih informacija da se daju u javnost vezanih za ovo pitanje. Svi koji imaju namjeru postaviti ovo pitanje iznova i iznova svakoj novoj vladi, neka prvo naprave uvid u svotu koja se nalazi na banci na početku mandata neke od vlada, i sačekaju izvještaj ministarstva ekonomije na kraju mandata, te prema tim istim podacima koje imaju provjere da li je ta vlada nešto ukrala ili nije. Ukoliko se ne da krajni izvještaj, slobodno se ta vlada može nazvat zvati na odgovornost svote koja nedostaje. Svako drugo javno postavljanje ovog pitanja u toku mandata je isključivo pokušaj da se vladajuća struktura oblati među onima koji su im dali povjerenje i pokuša omesti u radu njihovih obaveza. (ne želi drugom ono što ne želiš samom sebi)

Moramo što prije poraditi na problemu nedostatka međusobne komunikacije. MU-ova sa MU-ovima, insistirati na zajedničkim akcijama. Druženju, diskusijama u kojima je riječ o toma kako unaprijediti eBiH.

Kolko smo spremni i voljni da utičemo na poboljšanje zajednice i rješenje ovih hroničnih problema. Razmislimo o ovom svemu...

S poštovanjem,
SokoBiH