Dokončno slovo Srbije od Grčije

Day 2,001, 15:25 Published in Slovenia Slovenia by Ice Killa

Še nedavno smo imeli priokus, da se bo Grčija poleg Romunije pridružila srbsko dominiranemu zavezništvu. Slednje se ne bo pripetilo, kar je potrdilo Srbsko zunanje ministrstvo v svojem zadnjem članku. Glavni razlog tiči v tem, da bi v nasprotnem primeru postali sovražniki Makedoncev, kar bi jih izpostavilo napadom preštevilčni množici držav, ki so v očeh Srbov močne. Glavni cilj je torej še vedno "srbski interesi prvi, zavezniki drugi". Srbije nikakor ne zanimajo prijateljstva, temveč zgolj primerna geopolitična lega med sovražniki in prijatelji, da ji bo omogočen relativno varen nadzor nad 10/10 surovinami.


Kaj bi se pripetilo, če bi se Srbija odločila za Makedonijo.

Problem pri srbski diplomaciji je, da prepogosto pozabljajo na prijatelje in prav v vsem vidijo interese. Čisto materialnost, nikakršne čustvene navezanosti. Govorim seveda o vodstvu, ki je odgovorno za vlečenje glavnih potez. Slovenija pa skoraj groteskno sledi vsaki potezi Srbov. Ponavadi tisto, kar govorijo sovražniki, drži kot pribito. Vprašam vas, se Hrvati motijo, ko govorijo, da kot lutke sledimo vsem potezam Srbije? Delamo prav vse po diktatu tistih, ki jih smatramo za najtesnejše zaveznike. Za državo, kot je Slovenija, ki naj bi imela vsaj kanček dignitete, se to ne spodobi. Žalostno je, ker sami sebi zbijamo kredibilnost v mednarodni skupnosti. Že tako naše mnenje nihče ne jemlje resno. Morda smo zgolj zlagano pomembni v TWOju, kot trdijo nekateri slovenski posamezniki.

Je Makedonija res boljša izbira kot Grčija?
Težko bi se opredelil. Ampak mešanje zaveznikov med starimi zavezniki in novimi sovražniki in novimi prijatelji in starimi sovražniki je izjemno nespametno dejanje. Prav to je, če vas opomnim, pripeljalo do nastale situacije. Romunija se je s prestopom k Srbiji izpostavila centraliziranemu napadu s strani CoT zavezništva. Praktično so Romuni na vzhodu mišljeni kot nekakšna "vaba" za nasprotnike, s tem pa so Srbi preusmerili od sebe na svoje vzhodne zaveznike.

Srbija si je za zaplete v glavni meri kriva sama. Iskali so zabavo, dobili kaos. Srbski diplomati so bili skrajno neodgovorni. Obenem pa so dobili tudi notranje politično razklano zaveznico na vzhodu, za kar so odgovorni prav oni.


Morebiten razplet ob pridružitvi Grčije srbski strani z vidika Srbije.

Ko sestavljaš kolekcijo prijateljskih držav, moraš imeti v mislih, da ima vsaka nacija svoje pluse in minuse, tvoj cilj je, da izbereš tem več plusov in tako nadvladaš nasprotujočo stranjo. Srbija je naletela na zbirko minusov pri Romuniji in odpor dela romunske skupnosti pri integraciji le-te med nove "ti. prijateljske države".

Naj vam bo jasno. Zavezništva se ne sklepa zato, ker imaš ti prijateljske povezave z nekom, temveč ker ti omogočajo nadvlado, prepotrebno škodo, da prevladaš nad svojim sovražnikom. In tega principa se drži Srbija. Z diplomatsko prebrisanostjo rušijo zavezništva, ki se ji zoperstavijo, z diplomatsko prebrisanostjo manipulirajo z državami, da sem ji slednje pridružijo. Koncept je izjemno preprost.

Makedonija je v očeh Srbije mišljena kot varovalka južne meje. Omogoča tudi relativno nevtralne odnose še z eno izmed južnih sosed Bolgarijo. V očeh Srbov omenjeno očitno nagne tehtnico na stran Makedonije. Prijateljevanje z Grčijo, vsaj po besedah Srbskega zunanjega ministrstva, prinaša več škode kot koristi in geopolitično bi bili ob povezovanju z Grčijo obkroženi s številnimi sovražniki.

Povezovanje s Heleni bi povzročilo napete odnose z Makedonijo. Slabi odnosi pa bi vodili do domino efekta še pri Bolgariji. Zaradi sovraštva med Grčijo in Turčijo bi verjetno slabe odnose razvili tudi s slednjo.

Hrvaška zopet velika poraženka
Hrvati so se teh velikih migracij med zavezništvi lotili precej premeteno oz. vsaj takšnega vtisa so bili. Hoteli so ostati nevtralni in povzročiti učinek Rusije pri sporih med Kitajsko in ZDA v resničnem življenju, torej da dodajo jeziček na tehtnici kjerkoli je to potrebno, od tod pa posledično tudi njihova pomembnost. Ni se jim izšlo, diplomacija jih je znova pustila na cedilu. Vse od umika zdlemmyja, Hrvaški manjka diplomatska avtoriteta, ki bi celotno dogajanje smiselno povezovala skupaj. Morda celo manjka provokator stila smee again, ki je v igralcih nevedoč ustvarjal identito tega, da so del nečesa ter da se skupaj borijo za isti cilj.

Osvoboditev vseh originalnih regij Hrvatom sicer lahko prinaša vsaj delno zadovoljstvo, je pa na dolgi rok jasno, da Srbi raje vidijo svoje sovražnike daleč na vzhodu kot pred lastnim pragom na Balkanu. Srbija je brutalno izigrala prav vse strani. Tako svoje pretekle zaveznike v CoTu kot nove prijatelje in stare sovražnike iz EDENa.

Čeprav vzhodneje velika večina daje pozornost borbi med Bolgarijo in Romunijo, je celotna vojna zgolj spektakel brez pretirane vrednosti. Vsaj za velesile, ki z veseljem opazujejo to tiho klanje in si medtem manejo roke v vedenju, da so uspele pri svojih načrtih, da povsem razbijejo svoje sovražnike. Tudi CoT že kaže znake razpokanja, diplomatsko bo znova podrejen in fragmentiran na dolgi rok. EDEN je že padel.

Lepo vas pozdravljam,
Ice Killa aka Howly