Broj 1: Žurnal

Day 576, 16:50 Published in Serbia Serbia by Ciric Nemanja
Žurnal - Najznačajniji žurnalistički poduhvati u eSrbiji 1/8

Kao i u pravom životu, pisana reč - napisana u pravo vreme na pravi način - može da bude mnogo jača od dela. Pisanje dobrih članaka je umetnost i veština, afirmacije radi kojih smatram da je važno da se istaknu najznačajniji. U sledećih par članka iz rubrike Žurnal biće opisani mediji koji su se najviše istakli, kako po dobru, tako i po zlu.

Makicin glasnik

Mada ima više eNovinara koje cenim, Makica svakako zauzima počasno mesto među njima. U pitanju je osoba koja zaslužuje vrlo opširan članak koji bi se bavio samo njom i ogromnim doprinosom eSrbiji, posebno u njenim prvim danima (koji će svakako izaći u okviru rubrike Dosije). Naravno postoje stvari koje bih joj zamerio, ali o tome neki drugi put. Jedan od (bitnih) načina na koji je doprinela razvoju eSrpskog društva su svakako njene novine.

U pitanju je glasnik koji je imao veoma neobičan životni vek. Organizacija kojoj pripada i same novine su nastali kao zvanično ministarstvo komunikacija vlade eSrbije i zvanične novine tog ministarstva. Makici nikada nisu nadoknađena sredstva koja je uložila u ovu organizaciju (vremena su bila takva pri nastanku države da je svaki zlatnik bio važan) tako da ih je ona prisvojila i menjala im svrhu više puta. Tako su posle zvaničnog medija ministarstva to postale njene lične novine (mada je članak potpisan kao zvaničan dopis ministarstva), potom novine premijera, pa opet njene lične novine da bi svoj konačan oblik u vidu biltena njene humantirane organizacije dobile početkom marta 2009. godine.

Ono što je bitno i hvale vredno u vezi Makicinih novina je nit buntovničkog građanskog duha koja su suptilno ali neizostavno provlači kroz njih. Makica je de fakto dva puta prelomila političku situaciju u eSrbiji člancima u njenim novinama i izazvala preko potrebne promene.

Zadnji Dopis Ministarstva Komunikacije 07/03 je među prvim člancima koji je artikulisao nezadovoljstvo okrenuto prema vlasti u medijskom prostoru eSrbije. Neposredna posledica ovog članka je da Azoo Lazzo nije izabran kao premijer "vlade iz senke" kao što je planirao da bude. Situacija je bila takva da je BorKan izabran kao prvi predsednik eSrbije i onda nije postojala jasna pravna osnova za pravljenje vlade. Dotadašnji guverner NBS Azoo Lazoo je odlučio da predloži restruktuiranje vlade posle kojeg bi on postao premijer. Da Makica nije digla glas u novinama i da je nismo ubedili da bude protivkandidat Aci, taj čovek bi možda i dan danas bio na eSrpskoj političkoj sceni, pod uslovom da imamo državu u kojoj bi ona u opšte postojala. Njen glas je bio maltene usamljen i ovaj članak je najbolji primer kako uticajan može da bude jedan medij i zašto je svakoj državi potreban jak nezavistan medijski prostor.

Makicina vlada je bila kratkog veka, pošto je ona bila primorana da usled zdravstvenih razloga smanji količinu vremena koju posvećuje eRepubliku. U potpuno netransparentnom (i nepublikovanom) restrukturiranju vladu je preuzeo SER_JOLEX. Vlada je radila sve gore i gore, eSrbija je izgubila teritorije što je još više umanjilo njenu motivaciju za rad.

Potom su došli kongresni izbori na kojima je novoformirani SeS izostao i PSS dobio maltene 100% mandata u kongresu. Usled krize oko legitimiteta vlade odlučeno je da kongres izglasa novu vladu, koja sem pokušaja odbrane valute i zabrane članovima opozicije da budu na komandujućim pozicijama u vojsci nije uradila apsolutno ništa. Situacija je bila očajna i pošto se Makica bavila humanitarnim radom, počela je da skreće pažnju vladi na velike probleme koje obični građani imaju sa pukim preživljavanjem. Posle predsedničkih izbora PSS je odlučio da ih ne prizna i da ubuduće vladu treba da postavlja kongres. Vlada je nastavila svoje letargično bivstvovanje odbijajući da preda šifre od NBS i ministarstava i narod je nastavio da pati. Makica je sve glasnije zahtevala da se vlada pokrene da bi na kraju objavia javni apel na više jezika, obrazlažući katastrofalno stanje u kojem su se nalazili građani i zahtevajući reforme. Vlada je pala sledećeg dana, legalno izabranom predsedniku države je dozvoljeno da formira svoju vladu pošto mu je prošlo više od pola mandata. Akcija "Hrabri Krojač" kojom se stabilizovala vojna situacije eSrbije je okončana tek par dana pre toga i zahvaljujući "hrabroj Makici" se stabilizovala i unutar-politička situacija.

Nema eDržave u kojoj je usamljen glas novinara izazvao tako korenite i za prosperitet njenih građana značajne promene. Makicine novine su to postigle dva puta.

Autor se izvinjava čitaocima na kašnjenju u objavi članka, prosto nije hteo da ga objavi dok nije bio uveren da je dostojan da ovekoveči ovaj nezamenjiv doprinos nezavisnom novinarstvu.