Broj 1 - Prosvetitelj

Day 578, 14:39 Published in Serbia Serbia by Ciric Nemanja
Prosvetitelj - Rat

Dosta edukativnog materijala je napisano na temu ratovanja za početnike koji imaju za cilj da objasne osnovne tehnikalije. Svakako bih preporučio članak ministarstva obrazovanja i Sr. Bin članak u vezi ratnih igara.

Međutim, ovo su tek osnove osnova u vezi ratovanja i postoji dosta toga što bi građani trebalo do znaju, a što nije ovde obrađeno. Rubrika Prosvetitelj je zamišljena da edukuje igrače koji su prevazišli tekstove za novajlije i danas ćemo se baviti ratom.

Gde da ratujem?
Ovo je najčešće pitanje koje naši građani imaju u vezi rata. Čak i sada kada postoji samo PEACE dosta bitaka zna da bude otvoreno svaki dan i nekada zna da bude teško znati koja je bitka bitna, a čak i na kojoj strani se boriti u nekoj bitci. Jedno od ministarstava (min. ino poslova ili min. emigracije) bi svakako trebalo da organizuje novine koje će redovno i pouzdano izdavati informacije građanstvu u vezi ratnih prioriteta, i za nadati je se da će potraga za odgovorima u budućnosti biti mnogo lakša. Međutim, dok takav sistem ne profunkcioniše a čak i kada bude radio kako treba, poželjno je da svako bude sposoban da odredi prioritete makar u jednostavnijim slučajevima.

Generalno govoreći, Srbija je članica PEACE saveza i naši građani bi uvek trebalo da ratuju na strani naših saveznika (Mađarska, Indonezija, Rusija i Brazil najčešće ratuju). Međutim pitanje bitke u kojoj je najbolje boriti se nekada zna da bude teško odgovoriti usled diverzionih bitaka. Desi se da bude jedna ili dve glavne bitke i da onda i "naši" i "njihovi" otvore još po par bitaka na raznim frontovima kako bi jedni drugima razvukli resurse. Nekada prvo krenu diverzione bitke pa onda glavna, nekada bude obrnut redosled. Postoji par načina da se osigurate da se borite na pravoj strani.

- Pažljivo birajte trenutak kada ćete da se borite. eRepublik dan počinje u 09.00 i do sutra u 09.00 imate vremena da se borite. Nema potrebe da to bude prva stvar koju ćete obaviti. Sačekajte, gledajte da vidite kako se razvija situacija koje se sve bitke pokreću i šta se u njima dešava. Što više čekate, to više informacija imate, i veća je verovatnoća da ćete uspeti da odredite prioritetnu bitku.

- Pokušajte da utvrdite gde ima najviše akcije. Bitke u kojima je jedna strana napravila razliku od preko 100.000 poena i u kojoj se tek sporadično pojavi neki vojnik najverovatnije nije prioritetna bitka. I ako vojska ratuje uvek na kraju, ima vojnika koji ne mogu da čekaju zbog obaveza u stvarnom životu a domaće stanovništvo obično bude obavešteno o prioritetima i ratuje ceo dan.

- Nemojte da ratujete u bitkama koje su već rešene. Psihološka granica je 100.000 poena - ako neka strana ima preko 100.000 poena prednosti teško da će doći do ozbiljnijih obrta u toj bitci osim u par retkih situacija kada je u pitanju baš važna bitka (od Februara meseca sam video možda desetak takvih bitki). Ako morate da se borite i ne možete više da čekate, borite se u bitci koja je najneizvesnija.

- Obratite pažnju na bitne aktere bitke. U svakoj bitci imate takozvane heroje sa obe strane - ljude koji su za svoju stranu naneli najviše štete u bitci. U ustancima imate i podatak o tome ko ga je pokrenuo. Recimo u ovom ustanku (pogledajte sliku dole) pokretač je Šaok. Dovoljno je kliknuti na njegov profil i vidite da je u pitanju predsednik Mađarske. Sasvim je logično da je ustanak koji je pokrenuo predsednik Mađarske u Mađarskoj sporazuman, to jest da je njegov cilj da se Nemačkoj vrati regija Maklenburg-Zapadna Pomoranija. Čak i da nemamo ovaj podatak, ako pogledate heroje sa obe strane: jedan je Rumun drugi je valjda Maležanin (nisam najsigurniji) što se vrlo lako da zaključiti na osnovu njihovih novina, šoutova, lista prijatelja i lista donacija. Da bi ste ove heroje uzimali u obzir pri odlučivanju o bici gledajte da nije neko ko je samo privremeno tu. Heroji su relevantni samo ako su naneli preko 1000-1500 štete.



- Čitajte novine. Uz malo truda možete naći ako ne domaće onda strane novine u kojima su objavljene liste prioriteta na engleskom jeziku. U Indonežanskom i Mađarskom medijskom prostoru obično budue makar jedan članak na tu temu, pošto su ovo najaktivnije PEACE članice.

- Pitajte nekoga kome verujete. Preko poruka u igri ili u našoj čet sobi pitajte nekoga za mišljenje o aktuelnim bitkama i verovatno ćete naći nekoga ko je upućen. Nemojte doduše slepo da verujete svemu što čujete, već pitajte kako oni to znaju kako biste i vi naučili da analizirate bitke.

- Pokušajte da ustanovite zašto se neka bitka vodi. Ovo je obično dosta teško većini igrača, ali ako dovoljno dugo pratite ratove i geopolitiku naučićete da vidite koja je svrha bitke. Vrednost neke teritorije je u resursima koje ima, broju stanovnika, broju firmi, posedovanju bolnice ili odbrambenog sistema (koji se automatski ruši u slučaju uspešne invazije) i u vrednosti teritorija sa kojima se graniči (kada kliknete na nju pri dnu stranice piše sa kojim se sve regijama graniči) - pošto je teritoriju moguće napasti samo iz teritorije sa kojom se graniči.

Možda je napad izveden iz taktičkih razloga sa namerom da se mehanizam igre iskoristi na lukav način. Recimo, ako je neka država napadnuta od strane druge ona ne može da započne ni jednu novu bitku dok ovu ne reši, ili još 24h u slučaju da je izgubila. Nekada se napadaju originalne teritorije država sa kojima postoji več otvoren rat kako bi se otvorio novi rat sa državom sa kojom se napadač graniči a koja ima MPP sa napadnutom državom. Ovime se štedi na troškovima objave rata (potencijalno vrlo mnogo para). Ušteda može da bude toliko velika da se umesto objave rata mnogoljudnoj državi, on objavi nekoj slabije naseljenoj i onda se napadom izvrši aktiviranje MPP-a i otvaranje rata sa mnogoljudnijom.

Kako da ratujem?
Ovo nije nimalo naivno pitanje. Novim igračima se uvek kaže da ratuju samo 5 puta na dan, nikada ako imaju ispod 50-60 zdravlja i nikada posle bolnice. Ovo je dosta dobar savet koji osigurava da im usled nesmotrenosti zdravlje ne bi palo na kritičan nivo - ako ga prate ne mogu da zeznu. Međutim, kada prestanete da budete početnik, vreme je da naučite da svako pravilo ima izuzetak i još bitnije, kada napraviti izuzetak ovom pravilu.

Teoretski broj borbi koju vojnik može obaviti u jednom danu je neograničen. Garantujem da je moguće beskonačno mnogo puta se boriti u jednom danu bez varanja i da čak i većina iskusnih igrača ne zna tačno kako. No, praktično se niko nikada (od izlaska igre iz beta faze) nije borio u više od 53 bitke u jednom danu.

Ako ste običan vojnik koji nema ili ne želi da troši pare na dodatne bitke, možete da ratujete 5 puta, da se izlečite u bolnici i to je to. Ako imate malo para da potrošite u ovu svrhu, onda posle udarca koji napravite sa 90-100 zdravstvenih poena kupite i konzumirajte poklone dok se opet ne vratite na prethodni nivo (moguće je izlečiti samo 10 poena poklonima u jednom danu) pa se onda borite još 5 puta. Ovime ste broj dnevnih borbi povećali za 20% i samim tim vaše napredovanje ka sledećem činu je oko 20% veća. Na ovaj režim ratovanja treba preći kada ste u stanju da sebi priuštite 5 q1 oružja na dan. Bolje je da trošite pare na q1 oružje nego na poklone zato što vam dodatno q1 oružje množilac za oružje (samim time i šteta) raste za 140% (sa 50% na 120% - to je uvećanje od 140% u odnosu na 50% - znam zvuči malo komplikovano) dok pokloni daju još jedan udarac sa množiocem od 50% što je uvećanje za 100%.

Kada naiđe neka izuzetno važna bitka, recimo za odbranu ili oslobođenje srpskih teritorija, onda možda poželite da se malo žrtvujete. Držite na umu da ako bitka počinje recimo u 11.00 sati prepodne, onda bez trošenja para možete da udarite 10 puta bez značajnijeg gubljenja zdravlja: 5 puta između 11:00 i 09:00 sledećeg dana (posle čega treba da se lečite) i još 5 puta između 09:00 i 11:00 (ovo se tretira kao novi eRepublik dan). Ako želite da se žrtvujete malo više, onda oba dana kupite poklone (to je 12 bitki). Sledeći korak je da drugi dan posle lečenja (koje vas vraća na 90-100 zdravlja) ratujete još 5 puta. Pre nego što se odlučite za ovakav korak, obavezno radite dok vam je zdravlje još na visokom nivou. Ovde kršite pravilo o ne ratovanju posle lečenja kako biste ratovali 5 puta više. Budite obazrivi da vam ostane barem 40 zdravstvenih poena kako biste mogli sutradan da udarite samo jednom padnete na 30-40 i lečite se (čime dolazite do 80-90).

Sledeći korak je kupovina zdravstvenih paketa (welness pack) po ceni od 2 zlatnika za 10 zdravlja. Ovo možete uraditi ograničen broj puta (40 na dan ako ste prešli 15 nivo, inače 20 na dan). Ovo već poprilično košta, i ukoliko ne nanosite poveću količinu štete, sledeća po intezitetu žrtva je da donirate pare nekome ko se bori na našoj strani a nanosi više štete.

Za one koji imaju neograničen budžet (a takvih nema) otrkiću vam tajnu kako da beskonačno mnoo puta ratujete u jednom danu. Otvorite Q5 kompaniju za karte ili nađite nekoga je to već uradio (a odgovorno tvrdim da takvi ne postoje). Malo poznata činjenica je da prilikom upotrebe q1 avionskih karata gubite 2 zdravstvena poena, dok upotrebom q5 karata dobijate 2 zdravstvena poena po putovanju. Ratovanje ultimativnog eRep bogataša podrazumeva da posle svakog udarca iskoristi 5 q5 avionskih karata kako bi nadoknadio upravo izgubljenih 10 zdravstvenih poena.

Ukoliko dođete u situaciju da ovako ratujete, ili to već radite, možda ste kandidat za rubriku "kretenizam" 🙂