A korrupció természetéről az eRepublikon

Day 2,105, 05:53 Published in Hungary Hungary by Mandalaa



Szerintem már a „legkétkattosabb” játékosok is észrevették, hogy forrong a média ehazánk közvagyonának látványos eltűnése kapcsán. Valójában nem látványosan is végig kísérte az eéletünket a korrupció.


Ott kezdődik a történet, hogy az eRepublik fejlesztők nem titkolt célja a korrupció lehetőségének a megteremtése a játékban. Ez az egyik tulajdonossal készített régebbi interjúból is tudható. Konkrét lépésekre is sor került a korrupciót picit is akadályozó tényezők szisztematikus lebontására. Megszűntek a donate listák, amelyeket minden állampolgár láthatott cégnél, orgnál, játékosnál. A céginformációkat sem láthatjuk már, amely során szintén nyilvánosan megnézhettük, hogy kik dolgoztak egyes cégekben, mennyiért, a cégekben mi és mennyi volt raktáron. Természetesen ez sem volt akadálya a korrupciónak, de legalább lehetőség volt valamiféle részleges kontrollra, illetve némileg nehezítette az elkövetők dolgát. Például rákényszerültek arra, hogy nem egyszerű pénzküldéssel oldják meg a lopást, hanem a névtelenséget nyújtó pénz, és/vagy termék piacon keresztül jussanak hozzá a lopott pénzhez.
A fake pénzeket úgy mosták tisztára például, hogy az elnökkel lezsírozva beutalták a pénzeket a fake bábuktól az állami orgokba a többi pénz közé, majd ki lett utalva jutalékkal csökkentve a fake tulajdonosnak.

Patthelyzet alakult ki szerte az eVilágban a korrupció dolgában. Akik érintettek a korrupcióban, azok jól tudják, hogy nem fognak lebukni, mert az átlag játékos nem fogja lefülelni a visszaéléseket. Kormányon belül, az állami gépezeten belül, akik érintettek nem teregetik ki a szennyest, erre még nem láttam konkrét példát, csak homályos utalásokat.

A Gazdasági Minisztérium által kiadott elszámolás ne tévesszen meg senkit, mert az csupán egy gyönyörű esztétikai produktum. Minden elismerésem a mindenkori GM és csapatának, hiszen nekik sok munkájuk van az elszámolások vezetésében, azonban ők sem mindig tudhatják, hogy egy-egy lekönyvelt tétel mögött pontosan mi is leledzik. Az állami vagyontárgyak sorsa szintén kétséges számos esetben, hiszen pontos nyilvántartás hiánya, ebből adódóan súlyos adminisztrációs szabálytalanságok jellemzik ezt a területet.

Eleddig nem született jó megoldás a korrupció visszaszorítására, és nem látok esélyt erre a jövőben sem. Ezzel együtt kell élni itt a játékban is. Hofi Géza szavaival zárom soraimat: „A korrupció az, amiből mi kimaradunk.”


Tisztelettel:
Mandalaa
Mandala Ferdis