Sr. Bin postaje bizMISSmen (2. deo)

Day 483, 08:35 Published in Serbia Serbia by Lipec

Evo obećanog nastavka. Ukoliko ste propustili prethodni deo (click to view), ne bi bilo zgored da se informišete, pa da nastavimo...

Otvaranje kompanije (firme, fabrike): ko, kako, zašto, gde i kad?

Kompaniju može da otvori svaki pojedinac kada dostigne lvl 9. Mnoge od Vas, koji ste taj nivo već dostigli, naš "drug Platon" (aka Erepublik tutorial manager) je uveliko savetovao (da ne kažem "smarao") da je upravo to ono što bi sad i trebali da uradite... Na svu sreću (ili ne?), mnogima je nedostajao onaj drugi, ne baš tako zanemarljivi faktor, zvani novac, tačnije gold i to "svega" 20 istih...

Mnogi igrači koji još nisu dostigli zadati nivo, "sanjaju" kako će svi njihovi finansijski problemi biti rešeni upravo sa dostizanjem istog, jer, Bože moj, ko ima kompaniju, taj ima i novac, a ko ima novac taj nema problema... 🙂

Surova stvarnost Erepublika se ogleda upravo u tome, da u mnogome podseća na RL (eng. "real life" = realan život), koliko god mi bežali (ili pokušavali da bežimo) od istog. Prenebregnuću činjenicu da mnogi i u RL-u imaju sličan pogled na situaciju sa parama i običaj stavljanja znaka jednakosti u ovu životnu nejednačinu.

Novac je, znači, ovde predstavljen kao "problem" (više volim izraz "izazov", ali ajde..). Recimo i da skupite zadatih 20 gold-a, to ni iz bliza nije dovoljno da bi pokrenuli Vašu kompaniju. "Kako nije kad drug Platon kaže da jeste"? Pa recimo to ovako: Vaš drug Platon, pored uloge vodiča kroz igru, ima za cilj i da Vas "stimuliše" da što pre kupite malo gold-a "visa karticom" ili nekim drugim sredstvom plaćanja. Naravno, to nije problem. Apsolutno se slažem da bi tvorci ove igre morali (trebali) i da zarade neke RL novce. Uostalom, ako niste znali, oni su ovu igru zbog toga i pravili, 😉

E sad, da ne bih odjezdio mislima u ko zna kom pravcu... Iako Vam igra dozvoljava da kompaniju otvorite već na 9-om level-u, najtoplije bih Vam savetovao da to ne uradite. Razlog je jednostavan. Postoji nešto što se zove ORG (organizacija), koju možete da napravite na 11-tom level-u. Pravljenje organizacije košta 5 gold-a (bah... još para?), a ORG se u igri ponaša kao novi account (nalog), ali bez opcija da "radi kod nekog", bori se, napreduje po lvlima i najvažnije - ORG nema wellness. Takođe, ORG, baš kao i pojedinac može da putuje po svetu, ima svoj inventar i jedna od najvažnijih opcija - ORG može da kupuje sirov materijal sa marketa (za razliku od player-a)! Takođe, pošto ORG nema wellness, manjkavost posedovanja firme kao player se (između ostalog) ogleda u tome da Vam se dnevno skida po 1 wellness za svaki Q kompanije(a) koje posedujete... Nadam se da ste do sada skontali da wellness igra jednu od važnih stavki u Erepublik-u. Takodje, kao pojedinac vlasnik (menadžer) kompanije, Vi niste u mogućnosti da radite u istoj, dok u slučaju da je ORG vlasnik, Vi, kao vlasnik ORG-a, možete da radite (i) u svojoj kompaniji.

Ukoliko u igri imate prijatelja u koga imate apsolutno poverenje, možda je prava opcija da udružite sredstva (joint venture) i da jedan od Vas otvori kompaniju kojoj ćete obojica (oboje) imati pristup preko username-a i password-a ORG-a.

Dakle, ukratko - pojedinac i organizacija mogu da otvore kompaniju, ali je moj savet - napravite prvo ORG, pa onda sa njim napravite kompaniju.

Kao jedno od čestih pitanja tu se pojavljuje: Da li je moguće otvoriti kompaniju sa lvl-om 9, pa je onda posle prodati svom ORG-u, kad dođete do level-a 11 i napravite ORG? Odgovor je: jeste, moguće je. S tim, da vodite računa da se takve transakcije mogu obaviti isključivo preko marketa (znači treba Vam još gold-a, ili hrabrost/ludost da stavite kompaniju da se prodaje za jako male pare, pa da se nadate da baš tada niko neće gledati šta se od kompanija prodaje, a da Vi možete da je kupite taman onda kad se ulogujete kao ORG...)

Zašto da otvorite kompaniju?

E, ovo je jedno od pitanja na koje obično čujem odgovor: "Pa... Da zaradim pare!" 🙂

Jeste, tačno je. Svi smo mi krenuli u "ovu priču" (otvaranje kompanije) sa istim porivom - materijalna dobit. Međutim, ono što mnogi previde je: Da li je baš dobro otvarati određenu kompaniju na određenom području? Ovde sledi ono čuveno "istraživanje tržišta". Da li nešto "ide dobro" ili ne, na žalost, mnogi uvide tek nakon što otvore kompaniju... Drastično gori primeri su "Ma, videću kad otvorim, važno je da imam!". Iz ličnog iskustva ću pričati sa aspekta moje firme BALKAN EKSPRES, bez neke posebne želje da je ovim putem reklamiram, jer, ko zna, možda će dok neko bude čitao ove redove, kroz neki izvestan period, to biti kompanija sa drugim imenom i vlasnikom 😉

Postoje generalno dva tipa kompanije koje možete da otvorite:
A: One koje proizvode sirov materijal (za svaku se traži land skill radnik, te otuda i ime LAND kompanije, mada je ustaljeno ime i Raw Material Company)
B: One koje proizvode gotov proivod (potrebni construction ili manufacturing skill-ovi radnika i treba im sirov materijal za rad)

Glavna karakteristika je da kompanije koje proizvode sirov materijal zavise od drugih kompanija koje su kupci sirovina, a kompanije koje proizvode gotov proizvod zavise od proizvođača sirovog materijala, ali i od krajnjeg kupca njihovih proizvoda.

Idealan spoj je da (jednog dana) objedinite proizvodni proces unutar svoje "Imperije".

To izgleda ovako:
wood (drvo) => zgrade (kuće, odbrambeni sistemi, bolnice) (construction skill)
Grain (žito) => Food (hrana) (manufacturing skill)
Oil (nafta) => Moving Tickets (karte) (manufacturing skill)
Diamonds => Gifts (pokloni) (manufacturing skill)
Iron (gvožđe) => Weapon (oružje) (manufacturing skill)

Da krenemo od "Land" kompanija (za proizvodnju sirovina)...

Vodite računa da svaka regija ima (ili u većini slučajeva - nema!) potencijalni resurs. Da bi proverili da li neka regija ima resusr, kliknite na datu zemlju (recimo za Srbiju: http://www.erepublik.com/en/country/Serbia) i onda pogledajte regije (Regions). U Srbiji ih ima 7, pa kliknite na neki od regiona i proverite da li uopšte imaju resurse (Productivity) ili ne... Za područje Srbije je situacija sledeća:
- Šumadija - Wood (Medium)
- Belgrade - nema
- East Serbia - Iron (Medium)
- Raska - nema
- South Serbia - Grain (Medium)
- Vojvodina - Grain (High)
- West Serbia - nema

Oznake Medium i High obeležavaju koliko datog resursa ima u datoj regiji.

- Medium: Daje koeficijent x1 na ukupnu proizvodnju
- High: Daje koeficijent x2 na ukupnu proizvodnju

VODITE RAČUNA da ne napravite (ili KUPITE NAPRAVLJENU) kompaniju za proizvodnju sirovina na delu teritorije gde sirovine nema! Takve kompanije imaju smanjenu proizvodnju (bolje reći, nemaju je), pa vi vidite... Znam neke koji su "jeftino kupili" Q2 kompanije za "male pare", pa sad gledaju kome da je "uvale" da barem izvuku neke pare od istih (nafte nema baš svugde, a i žito ne raste na pesku...).

Lično, najviše koristim sledeću Internet lokaciju da bih proučio gde šta ima:
http://ereptools.pl/regions

Međutim, pre otvaranje same kompanije, proverite još jednom u samoj igri da se ne dogodi da postoji neka greška na pomenutom sajtu (iako, kako sam ja razumeo, on preuzima podatke iz Erepublik-ove baze podataka).

Takođe, još jednom napominjem da, pravljenje kompanije, na tlu gde ima resursa, samo po sebi ne garantuje uspeh! Recimo, u Vojvodini trenutno ima nekoliko (7 ako se ne varam) kompanija za proizvodnju žita, pa se postavlja pitanje - imate li kome da prodajete žito koje bi tu napravili sa novom kompanijom?

Proverite da se možda već ne prodaje kompanija (Market/Companies for sale) kakvu ste Vi baš želeli da napravite, a koja već ima zaposlene radnike, repromaterijal (ako je prerađivačka kompanija u pitanju), zalihe gotovih proizvoda... Može se desiti da prođete jeftinije, mada nije pravilo (molim vas da vodite računa o kupovini land kompanija "na suvom"!)

Napravite mini istraživanje tržišta pre nego što se odlučite da napravite novu (ili kupite postojeću) kompaniju. Kontaktirajte već postojeće (potencijalne kupce/prodavce repromaterijala), ili jednostavno kontaktirajte ministarstvo privrede eSrbije i konsultujte se sa onima koji imaju više iskustva.

Imajte na umu: Ne postoje glupa pitanja - postoje samo glupi odgovori! (zato pitajte SVE što Vas interesuje)

Prerađivačke kompanije (one koje proizvode gotove proizvode)

Za razliku od Land kompanija, ove možete slobodno napravliti u bilo kojoj regiji na svetu i samo će od Vaše (tj. menadžerove) sposobnosti zavisiti uspeh istih. Kao što im samo ime kaže, one se bave preradom sirovog materijala (gvožđe, nafta, žito...) u neki od gotovih proizvoda (oružje, karte, hleb...).

Najčešća zabuna kod menadžera ovakvih kompanija je što nemaju jasan (adekvatan) uvid u svoje poslovanje unutar same kompanije, te je potrebno voditi računovodstvo, negde izvan same igre, da bi bili sigurni da li znaju "šta rade"... Najčešće neimanje istog (misleći na računovodstvo), dovodi do toga da vlasnici kompanija nesvesno rade sa minusom, iz dana u dan, te otud i ona šala: Kako u eRepu napraviti malo bogatstvo? Napraviš prvo veliko bogatstvo, pa onda otvoriš kompaniju! 😛

E sad... Dođosmo do te bolne tačke - računovodstvo!

Da bi neka kompanija funkcionisala "u plusu", neophodno je da se zna:

- Koliki je učinak svakog radnika ponaosob (utiču njegov skill i wellness)
- Koliko je plaćen repromaterijal (po jedinici proizvodnje)
- Koliko produktivnih poena traba za pravljenje određene sirovine ili gotovog proizvoda
- Koliko bi realno trebao da bude plaćen SVAKI vaš radnik (utiče ne samo skill, nego i wellness, jer ukupna produktivnost zavisi od oba, a ne samo od jednog)
- Koliko radnika radi u kompaniji i da li je to optimalan broj (imate skalu max productivity i predstavlja koeficijent 2.0, ukoliko zapošljavate tačno toliko radnika, sve ispod i preko toga smanjuje produktivnost svakog pojedinca)
- Koliko Vi želite da zaradite na datom proizvodu (u procentima)
- itd.

Deluje komplikovano? Slažem se!

Ipak, nemojte odustajati 😉

Na svu sreću, nismo svi isti i nemamo svi ista interesovanja. Postoje ljudi koji Vam mogu olakšati ovaj deo zavrzlame u klupku zvanom "otvaranje/vođenje kompanije". Potreban Vam je adekvatan google (Office ili OpenOffice) dokument, u kome je sve ovo razrađeno do detalja... Naravno, možete se i sami pozabaviti ovim izazovom, ali većina će tražiti gotovo rešenje... Pa, evo ga!

Igrom slučaja ja sam na samom početku svog interesovanja za otvaranje kompanije sreo čoveka koji mi je pomogao da dođem do jednog takvog google documenta (u biznisu je potrebno i malo sreće, mada kažu da sreća dođe onima koji je traže). On nije autor istog, te ga s toga neću ni promovisati ovom prilikom, ali sam za Vas ipak uspeo da pronađem članak originalnog autora office dokumenta ovde:
http://www.erepublik.com/en/article/gm-records-3-0-new-and-improved-741047/1/20

Ukratko, u pitanju je Excel tabela, prilagođena svakoj mogućoj delatnosti kompanije i jednostavna je za upotrebu. Najpotpuniju verziju datog "GM records"-a (eng. General Manager Records - beleške generalnog menadžera) kao i uputstvo kako se koristi, možete da pruzmete sa australijskog Erepublik foruma (morate se prvo registrovati) ovde:
http://forums.aussierepublik.com/index.php?sid=745e388fc9081cc4d14ae1fa93b84076

Pa, eto...

Pošto u rukama imate moćnu "igračku", zvanu GM Records, posao Vam je u mnogome olakšan (ili možda ne)... Međutim, tu vašim mukama kraj nije ni blizu...

"Slatke muke" biznisa Vas tek očekuju: dnevne glavobolje jer nema ko da kupi Vaše proizvode, rast cena repromaterijala, opadanje wellness-a Vaših zaposlenih, nestabilan kurs na tržištu na kome radite, zapošljavanja, otkazi itd itd...

Ono što Vam još nisam ispričao je u vezi upgrade-a kompanija na veće nivoe kvaliteta (Q2,3,4,5). Ukratko, treba Vam još gold-a. Svaki naredni Q vaše kompanije utiče na dve stvari:
- Koliki je Q kompanije, toliko wellness-a vaši radnici gube tokom rada
- Produktivnost rada kompanije je 1/Q. Znači, kompanija Q2 će imati duplo manju produktivnost, sa istom radnom snagom, nego kompanija Q1 - ali su Vam zato i proizvodi većeg kvaliteta, pa to samo po sebi znači da ćete imati veći obrt novca (a za profit ćete morati više da se pomučite) 😉

Dakle, da se vratimo početku... Ima li još onih koji sanjaju da što pre dostignu lvl 9 i/ili da otvore sopstvene kompanije? Nadam se da ima, jer bih voleo da je neko meni barem malo otvorio oči u vezi sa opisanim problemima i zavrzlamama, pre nego što sam neke sopstvene greške platio, onako kako nas sve "najviše boli", iz svog džepa.

Pošto mi se učinilo, da među Vama vidim nekoliko onih, kojima se oči cakle jer im se upravo neke nove ideje vrzmaju po glavi, ostaviću Vas na miru, da Vam misli "ne odlete" i da ih pretočite u dela, poučeni makar malim delom onoga što sam imao da Vam predočim ovom prilikom.

Srdačno vaš, "Sr. Bin" 😉