[Egyetem] Második előadás anyaga - Istencsaszar külpolitikai változásokról

Day 1,857, 07:33 Published in Hungary Hungary by Oktatasugyi Miniszterium
Kedves olvasók,

A mai cikkben az ígérteknek megfelelően a tegnapi egyetemi előadás anyagát olvashatjátok.
Tegnap 20.00kor az #egyetem szobában Istencsaszar adott elő külügyi témában „Nemzetközi külpolitikai változások hatásai hazánkra” címmel.
Az előadáson elég sokan jelen voltunk és igen érdekes előadást halhattunk. Alább olvashatjátok az előadás anyagát, illetve az előadás után feltett kérdéseket és válaszokat. A kérdezz – felek részt szerkesztettem - illetve cenzúráztam a szexuális utalások miatt - a könnyebb olvashatóság miatt.


Istencsaszar a mondanivalóját három nagy blokk/ téma köré csoportosította.
Az első részben egy rövid történeti áttekintést adott arról, hogy milyen folyamatok, trendek vezettek a jelenlegi nemzetközi helyzet és erőviszonyok kialakulásához.
A második blokkban a jelenkor magyar külpolitikájának legfőbb törekvéseit mutatta be, kitérve ezek okaira és hatásaira.
Az utolsó etapban néhány, a távoli jövőre vonatkozó elképzelését osztotta meg a hallgatókkal.

Alapvetően három olyan folyamat zajlott le az elmúlt nagyjából egy évben, amely döntően befolyásolta Magyarország, illetve az egész nemzetközi politika helyzetét és erőviszonyait.

Ez a három trend pedig a következő:
1. a ONE felbomlása és az új szövetség megalakulása között eltelt időszak eseményei
2. Bulgária átállása és a CoT megalakulása
3. a román-magyar háború lezárása és a NAP megkötése

Előző szövetségünk, a ONE 2012 nyarára nagyjából kifulladt, a tagállamok lelkesedése és együttműködése gyakorlatilag a nullára csökkent, így a döntően magyarok vezette HQ (szövetségi vezetés) úgy döntött, hogy jobb lesz, ha nem erőltetjük ezt és feloszlatta a szövetséget. Ezt követően minden exONE ország kereste a viszonyítási pontot és az új lehetőségeket, ezt mindenki máshol találta meg
A lengyelek és a spanyolok megalakították a brazilokkal, illetve az USÁ-val a rövid életű CTRL szövetséget. Ez a formáció, bár tiszavirág életű volt, mégis magával hozott egy olyan dolgot, amelynek jelentős hatásai lettek a nemzetközi erőviszonyokra, ez pedig a brazilok és az USA EDEN-től való eltávolodása. Azt hozzá kell tennem, hogy mindkét nemzetnél voltak ennek egyéb okai is természetesen, elég ha csak arra gondolunk, hogy mindkét országban próbálkoztak és próbálkoznak ma is EDEN tagországokból származó TO-sok azzal, hogy átvegyék a hatalmat. A brazilok esetében ez elsősorban románokat jelentett, míg az amerikaiaknál számos nemzet fiai vannak ma is jelen.

Az exONE országok másik fele, így például Magyarország és Szerbia nem lépett be egyetlen formális szövetségbe sem, hanem inkább az informális együttműködést választották. Ennek egyik formája volt az úgynevezett fellowship, amely egy laza szövetség volt az alapító országok között, mindössze annyiból állt ez a "szövetség", hogy az országok elnökei és kormánytisztviselői időről időre összeültek és egyeztettek katonai, külpolitikai kérdésekben, ez azonban az idő múlásával, nagyjából egy hónap elteltével egyre ritkábbá vált, végül meg is szűnt. Ezt követték a különféle, szimbolikus jellegű, katonai megállapodások. Ilyen egyezményt kötött hazánk például Macedóniával, Szerbiával, illetve Indonéziával. Ezek nagyjából csak arról szóltak, hogy írásba foglaltuk azt, hogy a felek mindig minden körülmények között kisegítik egymást és igyekeznek koordinálni hadmozdulataikat.
Ez azonban a hétköznapok gyakorlatában semmit nem jelentett.
Végül novemberben került sor a TWO megalapítására, azaz a jelenlegi szövetségük létrehozására. A nyilvánvalóan önirónikus névválasztással is próbálták azt jelezni az alapító országok, hogy vissza kívánnak térni a ONE kezdeti időszakában tapasztalható lelkesedéshez és együttműködéshez.

A második nagyon fontos folyamat, amely minket érintett, az a bolgárok átállása és a CoT megalakulása volt. Azt tudni kell, hogy tavaly ősszel, a törökök EDEN oldalra való átállása után az egyensúly súlyosan elbillent az ellenség oldalára.
Sorra lettek eltörölve a tehetetlen ONE államok és szinte csak hetente egy alkalommal tudtunk csatát nyerni, azonban a törökök átállása belső feszültséget is okozott, hiszen a bolgárokkal ők régi ellenségnek számítottak a játékban.
Erre természetesen a ONE diplomácia is rájátszott, ami végül abban csúcsosodott ki, hogy februárban a bolgárok elhagyták az EDEN-t és átálltak a mi oldalunkra. Ezután indult el az egészen máig tartó folyamat.
Megalakult a Circle of Trust, azaz a CoT nevű szövetség, amely kezdetben Bulgáriából és néhány, az eden ellen reménytelenül harcoló kisállamból állt, később folyamatosan bővült és erősödött a CoT, napjainkra pedig egyértelműen a három meghatározó szövetség egyike.
Mivel ezeket az országokat alapvetően az eden-ellenesség kötötte össze, nyilvánvalóvá vált, hogy a hosszútávú céljuk az EDEN elpusztítása lesz, és itt található az az érdekegyezés, ami miatt a mai napig szoros együttműködés áll fent a CoT és a ONE/TWO országok között.
Ma már egyébként ott tart a bolgár diplomácia, hogy az USÁ-t és a brazilokat is rávették arra, hogy nyíltan vállalják EDEN-ellenességüket.
Ez a közös brazil-amerikai hadjáratban csúcsosodott ki, amelynek kárvallottja az eleddig érinthetetlen EDEN-tag, Tajvan lett.

A harmadik nagy változás az a magyar-román háború lezárása volt. Erre 2012 augusztusában került sor, azért is volt ez nagy változás, mert azelőtt hosszú-hosszú évekig nem volt más esemény hazánkban, mint a románok elleni háború - néhány kivételtől eltekintve, nem tudtunk elszakadni tőlük és ők se tőlünk, így totálisan egysíkúvá, céltalanná, rutinszerűvé vált a játék. Rengetegen hagyták abba emiatt az erepublikot sajnos.

Ebből a spirálból sikerült tehát kitörni augusztusban.

A békés időszak azóta is tart, példátlanul hosszú ideje, a jelenleg futó háború pusztán egy előre lebeszélt területcsere lebonyolítása miatt volt szükséges.

Második blokk.
Alapvető célunk immáron több hónapja az, hogy ezt a megállapodást, amely a Temesvári Egyezmény nevet viseli, fenntartsuk és hónapról-hónapra meghosszabbítsuk.
Azt tudni kell, hogy számtalan alkalommal bebizonyosodott, hogy egyszerre komoly háborút vívni és kalandozni, avagy bónuszokat megtartani nem lehet egy időben.
Így a román béke nekünk azt jelenti, hogy esélyünk van valami mást csinálni, vagy éppen az ukrán bónuszok előnyeit élvezni. Igen, tudom, hogy jelenleg egy-két hétig ezt nélkülöznünk kell, de ez csupán egy átmeneti állapot.
Félig ehhez kapcsolódó törekvésünk, hogy a bónuszokat biztonságban tudjuk és a lehető legtöbbre szert tegyünk.
Ezért volt szükség a fehérorosz NAP megkötésére, amelynek értelmében 2012 decemberének utolsó napjáig ingyen béreljük a fehéroroszok szarvas régióját.
Ennek megújítása a jelenlegi kormány egyik legfőbb célja is, amennyiben nem sikerül, vagy irreális árat kérnek érte, marad még egy opció, jelesül Moldova, akiktől a közelmúltban már szintén béreltünk egyszer egy hónap erejéig szarvas bónuszt.
Belarusz esetében azért is lesz kicsit nehezebb a hosszabbítás, mert az elmúlt egy hónapban fordulat következett be az ottani politikában. Kiléptek az EDEN-ből és látványosan közeledni kezdtek a lengyelekhez. Emiatt újabb tényezőkkel bővült az amúgy sem egyszerű képlet.
Szintén a bónuszokhoz kapcsolódó diplomáciai kérdés immáron több hónapja az orosz olaj bérlete, itt alapvetően két megoldás jöhet szóba: bérlés, vagy támadás.
A második opció nem járható jelenleg még, ugyanis tudni kell, hogy a bolgárok és az oroszok nagyon régóta jó, baráti viszonyban állnak egymással. Az oroszok megtámadása tehát jelenleg még azzal járhatna, hogy a bolgárok ellenünk foglalnak állást, ami a teljes CoT szövetséggel való viszony romlásához vezetne valószínűleg - lévén, hogy a CoT vezetői és meghatározó tagjai, ahogy már korábban is említettem, a bolgárok ezt pedig jelenleg nem kockáztathatjuk meg.
A bérlésre több kísérlet történt a múltban, de sajnos egyik sem járt sikerrel. Ezt sajnos nem is túl meglepő, hiszen gondoljunk csak bele az oroszok helyzetébe, egy legjobb indulattal is csak semlegesnek mondható ország kívánja bérbe venni az egyik eredeti területüket. Valószínűleg mi sem adnánk eredeti régiókat, mondjuk a horvátoknak. És itt kapcsolódik egy régebbi törekvésünk, amit sokan nem értettek: az oroszok közelebb hozatala.
Az volt a célja a magyar külpolitikának, hogy MPP-kötésre és napi kapcsolatra sikerüljön rábírni a ruszkikat, annak érdekében, hogy később az így szerzett kapcsolati tőkét régióbérlésre válthassuk be. Sajnos ez nagyjából másfél hónapig ment csak, mert utána az orosz belpolitikában az EDEN-pártiak kerültek fölénybe így meg is szakadt ez a téma.
Szintén a bónuszokkal kapcsolatos a török NAP kérdése.
Ahhoz, hogy a legértékesebb ukrán nyersanyagot, azaz a tauridai salétromot hosszútávon tartani tudjuk, mindenképpen szükség van arra, hogy ne kelljen minden második nap százezreket elkölteni a megvédésére egy török háborúban.
Hiszen akkor könnyen belátható, hogy meg se éri az államnak a birtoklása. Több hónapon keresztül fennállt egy de facto NAP a felek között, de sajnos az utóbbi két hónapban egy EDEN-irányában rendkívül elkötelezett vezetés került hatalomra Törökországban, akik szentül hitték, hogy rájuk vár a feladat, a szintén EDEN tag ukránok felszabadítása.

Sajnos azt kell, hogy mondjam, hogy ennek a helyzetnek csak két megoldása van:
a, vagy lemondunk a bónuszról
b, vagy valahogyan elérjük, hogy a törökök ne fenyegessenek minket


Jelenleg a második opció zajlik, amihez irónikus módon le kellett mondanunk a bónuszról néhány napra, hétre.

Végezetül rátérnék egy hosszabb távú projektre, amely néhány hónap múlva hozhatja meg a hatását, ez nem más, mint a brazil MPP és a brazilok TWO-ba való csábítása.
Ahogy említettem régebben, a brazilok jelenleg lebegnek a nemzetközi politika tengerében a nagy semmi közepén. Inkább az eden-ellenesség felé tendálnak, de nem tudnak dönteni, hogy hova is kéne csatlakozniuk. Nekünk eltökélt célunk, hogy MPP-t kössünk velük, míg a TWO, elsősorban a spanyolok és a lengyelek mindent megtesznek, hogy belépésre bírják őket.
Hasonló tevékenységet folytatnak a bolgárok és a CoT is, azonban van még egy ellenérdekelt fél a történetben: az USA.
Az amcsik ugyanis sajnos még mindig megrögzött szerb- és magyarellenesek, éppen ezért eleddig mindig megfúrták a brazil-magyar és brazil-szerb MPP-ket. Legutóbb például múlt héten, amikor a brazil kongresszus megszavazta egy outgame szavazás keretében a velünk kötendő MPP-t, de az amcsik megtiltották nekik.
Ez így nevetségesen hangozhat, hogy egyik állam a másiknak megtilt dolgokat, de értsük meg a brazilok helyzetét:
Ők most három tűz között vannak, hiszen egyik oldalról a CoT és a TWO próbálja édesgetni őket, míg a másik oldalról az egyetlen biztos pont, az USA vár el tőlük dolgokat. És akkor nem is beszéltünk arról, hogy harcban állnak az EDEN-nel, amiért megérné nekünk felmelegíteni a viszonyt a brazilokkal az az, hogy sajnálatos módon az éjszakai aktivitás a TWO országaiban rendkívül alacsony, ezért sokszor veszítettünk el csatákat ebben a napszakban. Ezen javíthatna jelentősen egy brazil MPP, hiszen ők az időzóna-eltolódás miatt akkor vannak ébren, amikor mi alszunk.
Az előadás után pedig következtek a kérdések.

Rajk: Istencsaszar, a brozilokról annyit, hogy ösze vissza kamuznak
legutóbb a CP-k kaptak egy levelet, h nem hajlandóak együtt működni a twoval, mert nem támogatjuk a kína elleni háborújukat, és konkrétan elküldtek a fenébe. mert kitalálták, h a spanyolokkal eltöröltetik Kínát és majd Pakisztán lesz a drain Kínának. Ezt annyira megpróbálták h már nem is sikerült, és ebben mi vagyunk a hibásak – szerintük.
A spanyolokkal vannak jóban csak.

Istencsaszar: sajnos a CoT most előrébb jár a brazil csábításban, ez tény. Sőt, szerintem van egy olyan forgatókönyv is, főként az USA vezetők fejében, hogy megpróbálnak egy második CTRL-t létrehozni, csak a lengyelek nélkül, ami viszont a spanyolok miatt nehézkes. Valószínűleg ezért is nem hagyják a magyar MPP-t a braziloknak.

denes1es Miért nem támadjuk meg a törököket? Most lenne esélyünk is.
Istencsaszar:
1. nincs értelme megtámadni, mert semmit sem nyernénk vele
2. nem vagyunk határosak
3. mi abban vagyunk érdekeltek, hogy béke honoljon azon a határon. Ezáltal biztosítva az ukrán bónuszainkat.
Eheslo_valodi: amik épp nincsenek
Istencsaszar: épp nincsenek, igen. A legjobb tudomásom szerint, ezúttal a lengyelek valóban azért jönnek, hogy biztosítékul szolgáljanak, nem pedig támadó szándékkal.
Eheslo_valodi: ha pedig nem, akkor kisnyúl - mint legutóbb is. Végül is jobb ha ilyen kiszámíthatatlan haverok vannak, mint ha megbízható ellenségek.

fischer2: Mi miért nem csatlakoztunk a CoT-hoz?
Istencsaszar: fischer2: mert a Peace és a Phoenix idején megtanultuk, hogy sok kis ország egy szövetségben az tuti recept a bukáshoz és az állandó síráshoz. Rengeteg kis ország volt tag, és ütni nem ütöttek semmit mások oldalán. De ha valaki megtámadta őket, jött a sírás, és a balhé.

Moby2: és usa miért utál minket?

Istencsaszar: Moby2, gondolom azért, mert az évek során végig ellenségek voltunk és jópárszor törtünk borsot az orruk alá és el is töröltük őket.

jemby: Istencsaszar, amúgy mennyire éri meg magunkat törni a brazilokért?
Istencsaszar: jemby, nem jelent ez nagy "törést" ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy beszélgetünk velük, néha ütünk, amikor nincs jobb dolgunk.
jemby: mármint nekik elég szép történetük van a szövik, főleg a mi cserbenhagyásunkban
Istencsaszar: nekem alapvetően pragmatista a véleményem ebben a témában. Úgy gondolom, hogy önmagában már az is jó, ha nem ütnek az ellenség mellett egy ideig ha meg mellettünk ütnek az hab a tortán.
Istencsaszar: jemby, csak nem az a nemzet, amit úgy elképzelnék, mint aki a hátamat védi.

Eheslo_valodi: ics a lengyelek mikor swappoltak át minket bárhol is?
Istencsaszar: Eheslo_valodi: igen, amikor mentünk nyugatra swapoltak a lengyelek, visszaadtak német területeket, hogy átmehessünk idén májusban. Illetve még 2011 májusban is.
Eheslo_valodi: Szerintem az olaszokon át mentünk délről
Istencsaszar: szerintem meg nem : ) osztrákokon swap, majd Bavaria-Baden útvonal volt és utána francia NE.
Aba_Agma😛 igen, így volt.

Eheslo_valodi: Szlovének?
Istencsaszar: szlovének is swapoltak nekünk, többször is.
Eheslo_valodi: ?
Istencsaszar: először amikor Rhone Alps felé mentünk 2010-ben, konkrétan ők vittek a hátukon, közvetlen háborúval
Eheslo_valodi: Nem ők zárták a nyugati irányt egy évig?
jemby: ebben Istencsaszar -nak igaza van
Istencsaszar: másodszor meg 2012 telén, amikor Bosko elnöksége alatt megtámadtuk az olaszokat, akkor is svájci bónuszokat adtak fel, hogy átmenjünk.
Eheslo_valodi: Arra még én is emlékszem, ellenben arra is, hogy amikor bónuszért mentünk volna nyugatra nem engedtek át.
Istencsaszar: az az eset 2011 nyarának elején volt, de átengedtek volna, csak a szlovákok olcsóbban adták az utat, gyakorlatilag jelképes összegért, meg a lengyelek is. Sőt, konkrétan a lengyelek ingyen. A szlovákok meg asszem valami félnapi adóbevételnyi összegért, a szlovének többet kértek volna, amiben benne volt az is, hogy ki akartak cseszni a szlovákokkal, mert rendkívül rossz volt a szlovén-szlovák viszony, és csak azért is többet kértek, hogy biztosan a szlovákok bónuszait vágjuk át.
Eheslo_valodi: no egy szó mint száz, szerintem nem sokat érnek, és remélem egyszer eltöröljük őket, a tótokkal (lengyel emigránsokkal) együtt.. : )
Istencsaszar: a szlovákokat töröltük már el - egyébként, csak mellékesen
Eheslo_valodi: Jah még tolvajló idején
VeBe : )
Eheslo_valodi: oszt gyorsan fel is szabadították őket.

Eheslo_valodi: az előadásodra visszatérve, mind a písz, mind a pénix, mind a one túlélte a halálát és sok sok hónappal utána oszlott csak fel
Istencsaszar:ez az államok konformizmusára vezethető vissza, senki sem szeret, érthető okokból a bizonytalanba beleugrani.
Eheslo_valodi: sajnos mindnek nagyon hosszú volt az oszlási ideje és ekkor sokat buktunk, mind erőforrásokban, mind bizalomban.
Istencsaszar: hát, a peace-phoenix váltás viszonylag gyorsan végbement, ott nem vesztettünk semmit.
Eheslo_valodi: mindegyik halódó időszakra jellemző volt az alárendelt szerepünk, főleg a bónuszok vonatkozásában.
Istencsaszar: 2009 őszén-telén
Eheslo_valodi: ebben kétségtelenül közrejátszott, hogy a román sebzést mi fogtuk
Istencsaszar: a phoenix-ONE időszakban meg azért nem lehetett bónuszunk sok, mert totális eden fölény idejében történt és a román háború zajlott.
Eheslo_valodi: ez a zegyetlen ok, amiért az elmúlt fél év jetikkel kötött békéjét el kell ismerni, amíg nem lehetett tartóssá tenni (mobra, lazo idején és pár egyéb hamvába holt próbálkozás során) céltalan és eredménytelen volt.
Istencsaszar: a cél és a tervek ugyanezek voltak
Eheslo_valodi: a mostani volt az első, aminek tartósabb eredménye volt.
Istencsaszar: csak aztán végül a nemzetközi helyzet változásai miatt nem sikerült tartósítani a békét.
Eheslo_valodi: lehet de nem volt rá érett a helyzet, sem ott sem a környezetben, emlékezz a nagy NE váltóversenyre.
Istencsaszar: az viszont igaz, hogy mostanra unta meg mindenki végleg.
Eheslo_valodi: ahol az ukránok sz**atták lazot a bolgárokkal együttműködve, már csak ezért is kijárt egy ukrán törlés, remélem a bolgároké is meglesz előbb utóbb.
Istencsaszar: bolgárok jelenleg a szövetségesünk és elég hasznos szövetségesek.
Eheslo_valodi: ics
Istencsaszar: már csak azért is, amit csinálnak a CoT-ban és az eden ellen
Eheslo_valodi: ne etess, ismered a történetet, előbb minket árultak el, majd azokat is akikért minket árultak el, a szavuk szart sem ér.
rajk|bnc: a szavuk nem a sebzésük igen 😃
Eheslo_valodi tiszta török történet
Istencsaszar: az első alkalommal erős túlzás az elárulás, mert konkrétan a szerbek és mi választottuk a macedónokat helyettük.
Eheslo_valodi: ics ne altass
Istencsaszar: és ők kényszerűségből álltak az EDEN-be
Eheslo_valodi nem
Istencsaszar: mit nem?
Eheslo_valodi: ők adtak ultimátumot nekünk, mi pedig nem az ultimátumuk szerint jártunk el
Istencsaszar: nem, ők azt jelentették ki, hogy a macedónokkal egy szöviben nem lesznek, mi meg mérlegeltünk, és a makikat választottuk
Eheslo_valodi: mellesleg jól tettük.
Eheslo_valodi: ez ultimátum
Istencsaszar: hát nevezd annak, de a lényeg lényeg marad. Most ez olyan, hogyha azt mondja nekünk valaki, hogy románok vagy mi és a románokat választják, akkor mi kényszerűségből a másik oldalra állunk. Nem egymagunkban várjuk a csodát.
Eheslo_valodi: szerintem is, a lényeg az volt, hogy az eden oldalán nem kevés sebzéssel és nem kevés taktikai manőverrel keményen sz**attak. Majd amikor változtak az erőviszonyok, léptek megint, jobb helyeken ilyenekkel szóba nem állnak.
Istencsaszar: az eden oldalán nyilván sz**attak, mivel ellenségek voltunk, és a törökök miatt léptek, és miattuk változott az erőviszony. Nehogy azt hidd, hogy a ONE erősödött meg. Nem, csak a török belépést ellensúlyozta a bolgár kilépés.
Eheslo_valodi: ics nem hiszem ezt.
Istencsaszar: szóval ők a bizonytalanba léptek ki, tulajdonképpen egy olyan oldalra, aki hónapok óta sz**ott és az első időkben ők is sz**tak, eltörölték őket a törökök - többször is.
Eheslo_valodi: nos a magam részéről nem vagyok meggyőzhető olyanokkal kapcsolatban, akik a jetik oldalán ütöttek minket, ez alól a polákok a kivételek, de ennek tisztán RL okai vannak, semmi észérv, csak érzelem.
Istencsaszar: én megértem, amit mondasz, csakhogy, ha valaki ezt követi, akkor egy idő után barátok nélkül marad, és tartós sz**óágra kerül. A diplomácia nem barátságról szól, hanem színtiszta pragmatizmus.
Eheslo_valodi: nem gondolom, a bizalom alapja a megbízhatóság és a hűség. A diplomácia nem ezekről szól az a hazugság és a megtévesztés művészete. Nem a szakmám, hivatásom.
Hercegno: az nem is jó szövetséges, vagyis nem tartós szövetséges akiben nem bízunk meg
Eheslo_valodi: ilyen kettő - három van az erepen: rácok, indók, makik


denes1es: Na hogy ne csak a múltal törödjünk: ICS te milyen hadjáratot tudsz elképzelni a közeljövőbe? (1-2 hónap)
Istencsaszar: denes1es, hát előbb utóbb sor kerülhet egy oroszra, vagy ha a helyzet nem változik, akkor törökre
denes1es: Nyugatra és délre értem hogy mirt nem megyünk, de északot minden elnök ígérgette. Abból miért nem lett eddig semmi?
Istencsaszar: denes1es, mert maximum a fehéroroszokig jutnánk, utána már csak szövetséges van. Az ABC országok, amikor ezek meg lettek ígérve, még a svédek, németek testén keresztül el lehetett volna jutni skandináviába. Most nem ez a helyzet, azt kell látni, hogy európát tulajdonképpen felosztotta a szövetségünk, így nagyon kevés kitörési lehetőség van, mert mindenhol szövetségesbe ütközünk, de nem is nagyon van miért kitörni, mert alapesetben 8 bónusz megtalálható itt a közelben. Sőt, neccesen 9 a 10.-et meg legközelebb Indiából, vagy Franciaországból szerezhetjük be, azaz nem reális.
Eheslo_valodi: azért az oroszokra beneveznék, még régről fenem a patámat rájuk
denes1es 😃

denes1es: indiáról jut eszembe. A horvátokat miért űzzük ki ázsiából?
Istencsaszar: denes1es, mert szerintem mindenkinek jobb, ha ott vannak, minthogy itt van 5-6 bónuszuk, azaz nem szedik meg magukat, nem sok vizet zavarnak. Jobb ez, mintha itt zavarnának minket és a szerbeket is, ráadásul elég nehéz is lenne -több okból.

Eheslo_valodi: Én nem bánnám, ha megcsinálnánk NMO-t, erre nem volt példa 4 éve egyszer sem, poénnak legalább.
Istencsaszar: NMO összes eleme, az összes régió visszatért már legalább egyszer, pár napra.
Eheslo_valodi: külön külön igen, de egyben sosem volt.
Istencsaszar: együtt meg nem túl reális a játékszabályok miatt
Eheslo_valodi: pedig ez is lehetne egy cél, de sosem volt, még akkor sem, mikor a legnagyobbak voltunk.
Istencsaszar: A játékszabályok miatt akkor főleg nem volt erre lehetőség, az MPP aktiválós korszakban, még azt mondom, hogy most nagyobb az esély, mint anno a más szabályok miatt, de még most is irreálisnak mondanám, hogy egyszerre verjük meg a horvátokat és a románokat. A szövi még a kisebb gond - például a szlovákok kijelentették anno, hogy szívesen egyesülnek velünk pár napra, ha csak ők hiányoznak NMO-ból.

Eheslo_valodi: egyedül nem megy ezt még kern is tudta. De ha segítenének meg lehetne tenni. No ez derék, megnézném!

denes1es: Volt már olyan az eRep történelemben hogy egy ország körbeérte a világot?
Eheslo_valodi: Nem
denes1es : O
Istencsaszar: denes1es, egy időben nem
fischer2: akkor itt az új cél : )
Eheslo_valodi: nekünk sem ment
Istencsaszar: a lengyeleknek egy régió kellett, nekünk is egy.

A kérdezz – felelek a végére eléggé fellazult igyekeztem érthetően összetenni a párbeszédeket, de sajnos túl hosszú lett a cikk, így a párbeszédes rész teljes verzióját a logban olvashatjátok.

Köszönöm mindenkinek az aktív részvételt, és gratula annak aki végig is tudta olvasni : )

Köszönöm, hogy olvastátok,
Hercegno