[Egyetem]Előadás anyaga-Újságíromodu l, avagy miért olyan népszerű a Mellmagazin?

Day 1,851, 07:15 Published in Hungary Hungary by Oktatasugyi Miniszterium
Kedves olvasók,

A mai közlönyben a tegnapi egyetemi előadást foglalnám össze, hogy azok számára is olvasható legyen, akik tegnap nem tudtak órára jönni.


Az előadást Kisborok tartotta, szórakozás témakörben - Újságírómodul, avagy miért olyan népszerű a mellmagazin?

Az előadás vázlatát ppt formátumban itt nézhetitek meg.

Az előadás anyaga pedig alább olvasható:

Újságírómodul, avagy miért olyan népszerű a mellmagazin?

Az előadást az alapokkal kezdte Kisborok, vagyis, hogy miért is írunk cikkeket?

A cikkírás, mint más is, az információátadás egyik formája. Többféle okból készül egy cikk.
Például népszerűsítenek vele egy pártot, elnökjelöltet, kongajelöletet, katonai egységet.
Cikk formájában osztják meg egyesek a gondolataikat, véleményüket különböző témákban.
Ezen kívül tanítanak más játékosokat, megértetnek velük a játékkal kapcsolatban bizonyos dolgokat. De olyan is van, hogy segíteni akarnak másokon, sőt híreket is olvashatunk.

A cikkírónak ezen kívül célja egy medál megszerzése, mely rendkívül sok munka gyümölcseként születik meg. Ez a medál a Media Mogul medál.

Miért is fontosak a cikkek?

A cikkek a többi kommunikációs eszközökkel szemben sok ember számára elérhető. Sokan láthatják. A sok cikk olvasása segít abban, hogy objektívebben láthassuk eVilágunkat, ráadásul emberek készítik, saját stílusban, saját véleménnyel, ami érdekesebbé teszi a dolgot.
Fontos, hogy a cikkhez az olvasók hozzászólhatnak. Elmondhatják saját véleményüket, így aki a kommenteket is elolvassa, sokkal jobban átláthatja, hogy az emberek hogyan gondolkodnak a különböző témákról. A sok komment közösségépítő lehet, azonban egyes emberek romboló hatással lehetnek a közösségre.

Milyen a jó cikk?

Először is a jó cikknek kell egy jó cím, ami felkelti a figyelmet, beszédes, kulcsszavakat tartalmaz. Fontos, hogy valóban a címről szóljon, ez alól persze vannak néha kivételek.
De általában ha nem a címről szól, akkor csalódhat az olvasó.
A cikkeimbe szoktam elhelyezni számlálót, mely számolja a megtekintők számát. Azt figyeltem meg, hogy ha a cikk arról szól, mint ami címben van, akkor általában a megtekintések számának a fele a szavazatok száma. Tehát a megtekintők fele szavaz is a cikkre.
Ha csalódnak benne, akkor ez az arány rosszabb. A legrosszabb esetben 1/3 a szavazatok és a megtekintések száma. Mutatnék is két példát a cikkeim közül:

http://www.erepublik.com/en/article/-uacute-js-aacute-g-iacute-r-aacute-s-technikai-tutorial-2144944/1/20
Újságírás - technikai tutorial

82 szavazatot szerzett, ami nem soknak mondható viszont természetes, mert kevesebb az újságíró játékos, akit esetleg érdekelhet. A megtekintések száma pedig 178 és a megtekintők 46%-a szavazott a cikkre, vagyis nem csalódott benne és valamennyire hasznosnak is találta.

Egy másik cikkem: http://www.erepublik.com/en/article/eszk-ouml-z-nem-csak-k-eacute-tkattosoknak-2170134/1/20
Eszköz (nem csak) kétkattosoknak

Ez már több szavazatot kapott, 258-at ezzel top 5-be is bekerült a megtekintések száma viszont kb. 3x ennyi volt 753 a látogatók 1/3-a szavazott a cikkre, ami mutatja, hogy csalódtak benne, valami másra számítottak, mint ami.

A cikkek terjedelme változó lehet. A rövid cikkek általában valami aktuális témáról szólnak néhány fontos információval, vannak viszont elég hosszú cikkek általában valami történetet tartalmaznak vagy épp hosszas leírást.
Ha valami leírásáról van szó, akkor könnyíthetjük az olvasók dolgát azzal, hogy kiemeljük a lényeget, tagoljuk, képeket helyezünk el bennük - gondolva a vizuális típusokra, akik könnyebben olvasnak képről (én is ilyen vagyok).

A jó cikket a pozitív hozzászólások teszik még jobbá, valamint az írót erősítik meg abban, hogy tényleg jót írt. Fontosak még az építő jellegű hozzászólások is, hogy következőre még jobbat írhasson. Minél jobb lesz a cikk, annál nagyobb esélye lesz bekerülnie a top 5-be.

Miért is fontos a Top 5?

Azért mert szinte mindenki számára elérhető, mindenki szeme előtt ott van. A top 5-ös cikkek olvasottak, a többi számára alig jut szavazat köszönhetően annak, hogy sok a kétkattos, valamint, hogy bizonyos mértékben el vannak rejtve a cikkek listái.
Ezért nagyon fontos, hogy egy cikk a top 5-be juthasson, sok szavazatot és előfizetést szerezzen. Ha nem jut be, úgy tűnik el a különböző listákról, hogy kevesen tudtak róla, mintha nem is létezett volna.
Ezért küzdünk ez ellen, hirdetjük a cikkeinket. Ez általában shoutok formájában történik.
Fontos, hogy sok barátunk legyen, hogy mert ez határozhatja meg, hogy mekkora sebességgel nőnek a szavazatszámok. Szokás többször shoutolni a cikkeket, de ezt is óvatosan.
Ha sűrűn tesszük, ajánlott a korábbi postjainkat törölni, valamint minimalizálni a sorok számát, hogy ne terítse be az üzenőfalat és ne legyen túlságosan tolakodó.
A szavazatok gyarapodásáért a cím is felelős, az emberek kíváncsiak az aktuális eseményekre, akciókra. Ha híresebb /hírhedtebb ember nevét tartalmazza az újság neve, szintén fontos lehet.
Egyik játékos például a Halügyi Közlöny címet adta a az újságjának, ami ugyebár megtévesztően hasonlít a HK-ra - a Hadügyi Közlönyre, így ezzel is sok embert vonz magához.
Ami még vonzza az embereket az az ösztönökre ható kulcsszó, mint például a mell.
Mivel sok férfi játssza a játékot, egyértelmű, hogy sokan fogják meglesni az ilyen szót tartalmazó cikket, újságot.

Egy másik módja a szavazatok gyarapításának a szavazatok vásárlása.
Remélem, nem vagyok egyedül azzal, hogy nem szeretjük az ilyen módot. Ugyanis, akinek elég pénze van, rákényszerítheti másokra a véleményét, elnyomva mások cikkeit, gondolatait, véleményét.
Kérdésessé válik, hogy ebben az esetben létezik-e a szabad sajtó?
Olyan cikkek is top 5-be kerülhetnek, amik talán meg sem érdemlik. Valamint elveszik a sok munka, melyet mások a sikerért tesznek, hogy népszerűek legyenek cikkeik.
Megoldásnak tartanám, ha inkább a cikkek könnyebb elérhetőségét biztosítanánk, a latest listák népszerűsítésével.

Térjünk rá az előadás címének másik felére, a Mellmagazinra. Mi is a története?

Talán nem is tudják sokan, de eleinte Memphis matekos, tudományos feladványokat közölt az újságjában, valamint külföldi híreket jelentetett meg - ha jól emlékszem.
Viszont nem volt elég ideje ezeket tovább csinálni, így áttért a képes cikkek közlésére, így lett Mellmagazin az újságjából.
A latest listákat (legfrissebb cikkek listáját) látogatók 60-80 körüli szavazatszámot hoztak össze neki, egy kisebb rajongótábora lett. Viszont soha sem lett top 5-ös a cikke, mert tovább nem nőtt a szám. Majd az egyik hétvégén lecsökkent az épp elérhető cikkek száma, és így az ő 80 körüli szavazatszáma elég volt a top5-höz. Az emberek észrevették a cikket és ösztön által vezérelve keresni kezdték a következő cikkét és felszavazták. Ezután szinte mindegyik cikke top 5-ös lett, és így ment elég sokáig. Mígnem valakinek nem tetszett a dolog és reportolta a cikkét.
Kérdéses volt, hogy tényleg szabályellenes volt-e, de végül törölték a cikket.


Miért lett népszerű? Miért lett népszerű az újság?

Azért, mert a nevében egy fontos kulcsszó szerepelt, a mell. Ezzel túlságosan egyszerű és egyértelmű volt, hogy miről szólnak a cikkek. Nem volt kérdés a siker.
Viszont van hátránya is az ilyen cikknek: egyrészt, hogy a cikkeknek csak férfi "olvasó" közönsége van. Mindig népszerű, de ez nem a cikkíró tudásán, képességén múlik, így kérdéses a helye az erep-médiában. Ezt az utat nem ajánlom.

A javaslataim a következők lennének:


Népszerűsíteni kellene a latest listákat. Főleg a top 5-ösökben, így minden cikket népszerűsítünk, és egyenlőbbek az esélyei egy-egy cikknek, újságnak, újságírónak.
A szavazatok vételének mellőzésével esély adunk a kisebbeknek, valamint az ösztönökre ható cikkeket is ajánlott mellőzni.


Az előadás végén pedig lehetett kérdezni az előadótól, a továbbiakban a kérdések és a rá adott válaszokat olvashatjátok. A kérdezés a vége felé egész jó csevegésbe torkollott, az onnan hasznosnak mondható információkat kigyűjtöttem.


Rajk Laszlo elnök úr tette fel az első kérdést:
Az olvasószámláló pontosan mit számol, megnyitások helyét vagy megnyitások számát?
Az olvasószámláló a különböző IP ímeket számolja, ahonnan megnyitják a cikket. A flagcounter viszont számol megnyitásszámot is, de a zászlók száma a különböző ip-k száma.

Rajk konkrétan arra célzott, mikor Kisborok a megtekintések számát mutatta be a cikknek, mely 753 volt, hogy ez 753 különböző ember, vagy 753 megnyitás.
A szám a 753 különböző megnyitás.

CyberPRP az iránt érdeklődött, hogy Kisborok mit szól a Voters Clubhoz, és szerinte mik az előnyei és hátrányai? Hátrányokról beszélt az előadó, tehát az előnyei érdekelnék. (pl. előnynek tudnám elképzelni, ha fontos (pl. állami) közlendő lenne a nép felé, amit hamar oda kell juttatni.)

Aki veszi a szavazatokat, előnyhöz jut másokkal szemben, olyan mintha csalna. Aki csal, az elrontja a játékélmény, és nem kell megdolgoznia a sikerért. Így ami sikert elért, az nem is lesz számára nagy siker, nem fogja nagyra tartani.


Itt a voters club kapcsán Rajk megjegyezte, hogy a voters club zseniális, amivel Kisorok egyetértene, ha betartanák az etikai kódexüket.
Rajk azzal érvel, hogy a Voters Club sok embernek biztosít megélhetést.

CyberPRP nem ért egyet Kisborok válaszával, mivel a szavazatvásárlás mindenki előtt ott áll lehetőségként. De érti, hogy mire céloz Kisborok a válaszával, és ő sem preferálja a befektetett munka miatt.

Kisborok jobbnak tartaná, ha minden cikk lenne népszerűsítve nem csak egy, ezért pártolja, hogy a latest listák benne legyenek legalább a top5-ös cikkekben.

Rajk jelezte, hogy aki használ scriptet (erepadvanced), annak van latest a főoldalon.
Erre Zozoka88 reagált, hogy még többen nem használják, főleg a kevésbé aktívak, pont azok akik csak a topot olvassák. Ezzel Kisborok is egyet értett.


Zozoka88, azt kérdezte, hogy ha kalóz ip címeket használ, akkor elképzelhető, hogy többször is számol az olvasószámláló?
Igen előfordulhat, de miért kellene, hogy többet számoljon? A szavazat a lényeg. A megtekintések számát csak azért nézem, hogy kapjak visszajelzést a cikkem hasznosságáról.

Másik kérdése Zozoka88nak, hogy van-e valami módja annak, hogy ki lehessen szűrni az ál ip címeket?
Nem tartom fontosnak az álipcímek szűrését, nem tudom, hogy van-e, ezek a counterek csak egyéb kiegészítők, sokkal fontosabb a szavatszám, így nem hiszem hogy egyesek direkt pörgetnék a számlálókat. Én szoktam a flag counter esetén a sok ellenőrző megtekintésemmel kicsit pörgetni, de csakis a megtekintést, nem a zászlók számát.

Zozoka88 csak a miheztartás végett kérdezi, hogy ha visszamegy valamelyik cikkére más címmel akkor nőhet-e a látogatók száma?
Igen, nőhet.

skinny26 kérdezte, befolyásolja egy cikket, ha sok ismerősöd van?
Igen, befolyásolja, hiszen sok ismerős egy shoutnál = több olvasó, több lehetőség, hogy ők is megosztják ismerőseik között, majd így tovább.
Kisborok szerint jobb lenne, ha nem csak az emberek ismerősei olvasnák a cikket, hanem akárki.

Denes1es kérdezte, hogy néhány cikknél látunk angol fordítást is. Ez mennyire szokta befolyásolni a cikk olvasottságát?
Ha van magyar szöveg is, akkor szerintem nem befolyásolja, vagy provokatív cikk vagy információval szolgál és a kormányhoz tartozik.
Ha nincs magyar szöveg, akkor kevesen olvassák és szavaznak rá, mert sokan nem tudnak angolul, vagy nem tudnak annyira angolul.
Az, hogy angolul van, akkor fontos, ha már nemzetközi listákon szerepel a cikk.

Illetve Swooshy cikkei más esetek. Swooshy csinálta azt, hogy új küldetéseknél, rekord idő alatt adott ki cikket róluk. Ő volt az első a témában, angolul írtam így nagyon hamar megugrott a szavazatszáma a cikknek, és hamar lett MM medálja is.

Denes1es kérdezte még, hogy mi a fontosabb egy cikkben: a témaválasztás, vagy a cikk minősége?
Elsődlegesen a téma, a téma vonzza az olvasókat a minőség és külalak hozzák a feliratkozást. Ha csak a téma jó akkor lehet, hogy vote-olnak, de tuti nem iratkoznak fel.

Illetve, ami még egy érdekes megfigyelés, hogy az idősebb játékosok keresik az igényesebb cikkeket, nézegetik a listákat, válogatnak és nem mindenre nyomnak vote-t.

Az előadás szerintem igen jól sikerült, sok dolgot megtudhattunk és azt hiszem az újságírás téma még mindig igen érdekes téma és lehetne még róla beszélni, akár egy jövőbeli előadás keretében is.

Köszönöm, hogy olvastátok, - már aki eljutott a cikk végére és akik eljöttek a jelenlétet.-

Hercegno