Interjú crvnazvezdával, Elit katonával, exmalájjal

Day 1,347, 06:00 Published in Hungary United Kingdom by Bosko Balaban
Az Elit tagjaként ismerhetjük őt, azonban kevesebben tudják már, hogy a malájziai magyar közösség tagja volt, erről is sok érdekes dolgot tudhatunk meg tőle.


Lengyel állampolgárságod van. Miért szerezted meg, milyen hatást gyakorol életedre a döntésed?

Egyetlen oka van: bónusz. Az MU-m felvette a kapcsolatot a lengyelekkel és K0stek az akkori lengyel bevándorlási miniszter megadta mindnyájunknak, aki kérte. Azóta páran visszaváltottak (amikor létrejött a Hupák -híd), én nem. Látom, hogy a lengyelek milyen okosak a katonapolitikájukban és úgy gondolom náluk a legbiztosabb a bónusz. Sok cégem van, ezért nekem fontos a bónusz.

Nagyon korán megtanultam, hogy olyan nagy e-országokban is mint eMagyarország, arctalan és ezért kegyetlen, alattomos a politika, újságírás pedig különösebben nem vonzott, bár van újságom..szóval nagyjából nem érinti semmiben az e-hétköznapjaimat.

Úgy hallom, átvesszük a lengyelektől a Pulse rendszert. Mit tudsz erről a rendszerről,és a lengyeleknél való működéséről?

Semmiféle közelebbi rálátásom nincs a lengyel katonai, társadalmi rendszerre. A Pulse-ről annyit tudok, amennyit parancsba kaptunk: Addig, amíg nem nézi át a programot egy megbízható “saját” emberünk, addig senki ne telepítse.

Milyen állampolgárságaid voltak eddig? Az állampolgárság bevezetése előtt milyen országokban éltél?

Pár hónappal az Index-boom előtt regisztráltam Budapestre, úgyhogy románként kezdtem. Érdekelt a közélet, figyeltem mit-hogyan csinálnak és nekem nagyon tetszett, ahogy akkoriban működtek. Amikor a kormány szólt, hogy haza kell költözni, akkor hazajöttem. Kicsit csalódás volt, mert azt láttam, hogy kevésbé vagyunk szervezettek, mint a románok.
Kb. ekkoriban egy másik játékban (hattrick) kezdett szerveződni egy csapat, amely ide regisztrált az erep-re. Nagyzee, aki a hattrick-ban egy felettébb tisztelt és elismert “szakember” és nagyszerű szervező volt, az élére állt ennek az 50-70 fős csapatnak (egészen pontosan közfelkiáltással “kineveztük”😁. Elsősorban a közélet érdekelt minket, nem a harcok vagy a gazdaság. Így nagyjából pár hét után be kellett, hogy lássuk: ebből a szempontból eMagyarországon nem lehet (vagy legalábbis mi nem láttunk rá lehetőséget) társadalmi fejlődést előmozdítani. Minden betokozódott, előítéletes és zsigeri. Több hétig kerestünk célországot, míg végül Huba ajánlotta Nagyzee-nek eMalajziát. eMalajzia összezuhanása után egy szintén hattrick-ból ismerős török srác, elhívott a csehekhez-ott volt épp elnök. Majd az orosz eltörlés idején felvettem az orosz ÁP-t, de ekkor már eMagyarországon éltem, úgyhogy a TO veszély elmúltával e-magyar lettem. Ezután pedig lengyel.


Ezek szerint Malajziához kötődött életed egy meghatározó szakasza. A dél afrikai magyar közösséget se a brazilok, se a “bennszülöttek” nem szerették. A magyar közösség hogyan működött ott és milyen volt a többiekkel a kapcsolat?

Elöljáróban ajánlanám a Te 2.(!) interjúdat (húú de rég volt😁, amit Nagyzee-vel készítettél, nemsokkal azután, hogy megvetettük a lábunkat eMalajziában.

Indulás előtt lefektettünk bizonyos alapelveket, amelyek később nagyon hasznosnak bizonyultak és ezekhez végig ragaszkodtunk is. Elsősorban egy ország felvirágoztatását tűztük ki célunkul, nem pedig kirablását, személyes haszonszerzést. Csak azután indultunk, hogy megbeszéltünk és egyetértettünk minden alapvető kérdésben. Így tiszta lelkiismerettel, őszintén közelítettünk az őslakosokhoz, akiknek kb. a fele lehetett RL maláj, többiek svédek, amerikaiak stb voltak. Pár hónap után látták, hogy valóban fejlődik eMalajzia, nem törekszünk a korlátlan hatalom megszerzésére, megvitatjuk közösen a dolgokat. 4-5 hónap után egy olyan mély bizalmi légkör alakult ki, ahol már nyugodt szívvel szidhattuk egymást a napi-politikában majd léptünk nemzeti egységre, ha szükséges volt. Jellemző a bizalom mélységére, hogy ha elnökök jöttek-mentek is Nagyzee volt a pénzügyminiszter szinte végig az ott töltött 1-1,5 év alatt. Nagyszerű érzés és játékélmény volt látni, ahogy egy e-ország napról-napra gyarapszik és fejlődik.

Volt pár nagy koponya (Nagyzee, Prizma Jenő, Fragreg, Marty Mcfly, Slowhand, Djoezike-csak vallási ügyek😁, akik felvetették a problémákat illetve elsősorban a jövőben várható problémákat. Megvitattuk, döntést hoztunk. Így általában mire megérkezett a probléma már széles körben elfogadott döntésünk, akció tervünk is volt. Persze voltak hirtelen támadó problémák, azokat mertük saját hatáskörben intézni. Úgymond rugalmas struktúra volt, mély bizalommal, így nyámmoghattunk azon amire volt idő és dönthettünk gyorsan is ha az kellett.


Mi maradt a régi maláj közösségi kapcsolataidból?

A magyarok mind hazatelepültek, kisebb-nagyobb kitérőkkel. A régi nagy maláj-malájokkal elhalványult a kapcsolat (sokuk abba is hagyta), egymás egy-egy shout-ját vótoljuk és megörülünk egymásnak, ha összetalálkozunk valahol. Ezentúl semmi. Viszonylag jó, baráti volt a hangulat, de nem mindannyijukat tartottam feltétlenül nagyra, mint játékost illetve eMalajzián kívül nem volt összetartó kapocs, így végül nagyjából elmúlt.


Mit tudsz Malajzia jelenlegi helyzetéről?

Nagyon kevesen, sőt még annál is kevesebben vannak. A Bot vásárlásokkal kapcsolatban kerestem meg az új emaláj generációt, amikor csak a kis lakosság számú országokban vásárolt a Bot megbízhatóan illetve kompenzálva a vámot, adókat. Nagyjából olyanok, mint az indók, ha nem ismernek nem tárgyalnak veled. Pár vezetővel megismerkedtem, tárgyalgattam, persze az üzletből nem lett semmi, gazdasági kérdésekben eléggé tanácstalannak tűnnek (pl. fél óra beszélgetés után a pénzügyminiszter a hadügyminiszterhez irányított gazdasági témában).

Egyrészt meglepett az hogy mennyi sok belső ellentét harag gyülemlett fel (gondolom a sok hányattatás, eltörlés), másrészt, hogy mennyire tettre készek az új generáció fiatal tagjai és ráadásul sok közöttük a lány, harmadrészt, hogy milyen nagy respektje van az egykori magyar-maláj kolóniának. Az viszont nem lepett meg, hogy “tudatlanok” (játéktechnikailag, nem iq), naivak.

Jelenleg nagyon erősen eIndonéz orientációjú az ország, volt erről egy erős belső vitájuk az új és a régi uralkodórétegük (akik ekínai áp-val rendelkeznek) között, de végül az eKína pártiak visszavonultak, majd maradtak eKínában, pusztán a respektjükkel nem tudtak elegendő nyomást gyakorolni az új generációra. Az újak a sarkukra álltak és “elüldözték” a régieket. Ahhoz képest, hogy újoncok és eléggé beszűkült a politikai, geopolitikai, gazdasági mozgásterük, szerintem kifejezetten jól lavíroznak, és a körülményekhez képest sikeresen vezetik az országot. Bár pár napja épp eSzingapúr törölte el őket, de talpra állnak, építgetik az országot. Becsülöm őket, mert nagyon nehéz úgy építkezni, hogy minduntalan lerombolják, amit építettél.

Egy érdekességet, had fűzzek még eMalajziához. Kevesen tudják, de a tréning-háború thaiföldi-maláj “találmány”. Glados (ex-Peace GC főnök), aki éppen eThaiföldön “élt” említette, Nagyzee-nek, hogy lehetne tréning csatákat csinálni úgy, hogy gazdaságilag is megérje. Nagyzee dolgozta ki a részleteket, kezdte el szervezni az e-világ első training-háborúját, nehezen ment, senki sem hitt a sikerében. A nagy országok közül egyedül eUsa tűnt úgy, hogy érdekli. Később kiderült, hogy csak az ötlet “ellopása”, a részletek megismerése volt a céljuk és így ők szervezték végül az első TW-t.


Az Elit tagja vagy, amelyik mostanság irreguláris kötelékként működik. Korábban is érték kritikák az egységed tagjait, ez változatlan maradt. Mit jelent számodra az Elit?

Ez egy olyan játék, amiben valahová tartozni kell, enélkül nem jó ez az erep nevű játék. Egyénileg játszva kicsinyes, felszínes, sekélyes. Az Elit a “családom” az erep-en, ráadásul olyan család, akire büszke vagyok és megtisztelő, hogy a tagja lehetek.

Minden tevékenységet ér és érhet kritika, a kérdés mindig az hogy építő szándékú, jellegű a kritika vagy csupán piszkálódás avagy egyéb hátsó szándék. Ha mindegyik fajtából jön csőstül, akkor egyre nehezebben képes elválasztani az ember az építő jellegűeket a többitől. Persze, hogy vannak hibáink, sőt néha besértődések, meggondolatlanságok is adódhatnak. Dicséretből nem sokat kapunk nyilvánosan, de a cseten előfordul. Az erep-en egy kicsit mindenki újra óvodássá válik: jólesik a dicséret🙂