Велике битке из историје, део XIV: Битка код Грунвалда, 1410. године

Day 2,884, 09:08 Published in Serbia Serbia by Kheshig


Поздрав екипо, време је да наставимо даље. Пре свега желим да се захвалим играчу Varvar11 који ми је након прошлог чланка послао 2000 РСД као награду. И хвала особи која ме пријавила за конкурс за најбољи чланак који ми је донео 20 голда. Можда је време да вам се одужим па дижем награду за тачан одговор на питање на 50 РСД.Овог пута вам представљам битку код Грунвалда (или Таненберга,али да се не помеша са битком код Таненберга из Првог светског рата често се у литератури помиње као битка код Грунвалда). Ова битка је вођена између Пољске и Литваније са једне стране и Тевтонског реда са друге. Па да почнемо 🙂

Пре свега иде питање које гласи:

“Рођен је у Паризу. Одбијен у француској војсци због слабашног стаса, прешао је код Хабзбурга и постао један од највећих војсковођа у модерној историји. Успешно је војевао против Француза, Пољака, Турака...познат у нашој историји због његовог војевања на нашим просторима против Турака, а још је познатије његово име јер је једна немачка дивизија из Другог светског рата носила његово име. О коме је реч?”


1.Ситуација пре битке

Тевтонци су витешки ред формиран током Крсташких ратова. Почетком 13. века су на позив пољског краља почели агресивно покрштавање Пруса и осталих балтичких народа. 1230. је званично настала држава Тевтонских витезова која се ширила по територијама данашње Литваније, Летоније и Естоније, покрштавајући пагане који су живели у том региону. Пољацима се није свидело јачање Тевтонаца, а савезнике у борби против њих су нашли у Литванцима који су као пагани често водили ратове против Тевтонаца. Након што су Литванци покрштени 1387. године створили су се услови за пољско-литвански савез који је био уперен против Тевтонаца. Након што је 1409. избио устанак у Самогити, Литванци и Пољаци су подржавали устанике. Велики Мајстор Тевтонског реда Улрих фон Јунгиген је објавио рат Пољској и Литванији. Тај окршај је био мањих размера и потписано је примирје које је служило као припрема за походе већих размера. Након истека примирја, две војске су стајале једна наспрам друге код Грунвалда, 15.јуна 1410. године.

Тевтонски витез


Држава тевтонског реда

2а.Снаге сукобљених страна

Ова битка је добила митски статус (слично као и Косовска битка код нас) код Немаца, као и Литванаца и Пољака па су извори махом непоуздани. У данашњој историографији је углавном прихваћен број од 39,000 Пољака и Литванаца и око 27,000 Тевтонаца. Пољско-литванска коалиција је имала 29,000 коњаника, 6,000 пешака и 16 топова, док су Тевтонци на бојно поље извели 21,000 коњаника, 6,000 пешака и 100 топова.

2а.Ток битке

Велики Мајстор Улрих фон Јунгиген (у даљем тексту Улрих) је поставио своје топове и пешадију наизменично дуж прве борбене линије, док је коњица била распоређена у две линије иза прве линије. Тевтонски план је био да пешадија ублажи удар непријатеља и измори га, а да се након тога тевтонска коњица укључи у битку.
Пољски краљ Владислав II је ставио пешадију у резерву, док је коњицу поставио у прву и другу борбену линију. План је био једноставан – искористити бројчану предност и ударити свим силама дуж целе борбене линије.



Пољаци и Литванци су ударили први. Толико су муњевито ударили да су тевтонски топови испалили 2-3 плутона пре него што је непријатељска коњица дошла до њих. Жесток удар је навео тевтонску пешадију на повлачење, па је Улрих морао да активира коњицу много раније.



Улрих је део коњице из друге линије, која се до тада није укључила у битку, послао на своје лево крило како би покушао да са те стране изврши пробој и реши битку.



Удар тевтонске коњице је био страховит. Татарска коњица у служби Пољака и Литванаца је извела чувену тактику лажног повлачења како би навели тешко оклопљене тевтонске витезове да их јуре по бојном пољу. Литванци су помислили да се Татари заиста повлаче и почели су да се повлаче са бојног поља. Улрих је помислио да је победа близу па је послао све расположиве снаге на своје лево крило које је напредовало.



У том тренутку се на бојиште вратила литванска и татарска коњица и ударила тевтонске витезове са левог крила са леђа!



Улрих је покушао да се повуче али је погинуо. Врло брзо је тевтонски центар био пробијен па су се оба тевтонска крила нашла у потпуном окружењу. Већина витезова је убијена и заробљена и веома мали број се вратио жив са бојног поља.



3.Крај битке и последице

Тевтонски ред је у овој бици изгубио 21,000 војника и никада се није опоравио након овог ударца. Након Грунвалда, Тевтонски ред је био само сенка некадашње снаге до самог краја свог постојања. Са друге стране, пољско-литванска коалиција је изгубила 13,000 људи али и толико високи губици нису зауставили експанзију ових држава које су преузеле улогу доминантног играча на истоку Европе и на Балтику.

Претходна издања:

Битка код Ангоре
Битка код Мухија
Битка код Каре/Харана
Битка на Каталунским пољима
Битка код Хадријанопоља
Битка код Пидне
Битка код Кане
Курск специјал, део четврти
Курск специјал, део трећи
Курск специјал, део други
Курск специјал, део први
Најава специјала
Битке код Требије
Дан за памћење
Писмо грчком народу
Битка код Ипса
Битка код Гаугамеле
Битка код Иса
Битка код Леуктре
Битка код Маратона
Занимљивости - Други светски рат
Занимљивости - Средњи век
Занимљивости - Античка Грчка



Видим да тренутна влада планира да склопи савез са Бугарима и Македонцима. Мој лични став да са људима који имају личност ветроказа(или морског краставца) не треба склапати савезе, већ треба учврснути постојеће. Што се мене тиче, ја никада нећу ударати за њих.

Толико од мене, надам се да вам се свидео чланак. Ја лично нисам задовољан, расејан сам ових дана па ми се чини да овај чланак није на нивоу претходних али добро.
Не знам која ће битка бити следећа, обавестићу вас када одлучим.

До следећег читања,

Кешиг