Пловдив – Древен и Вечен / Plovdiv - Ancient and Eternal

Day 1,936, 10:19 Published in Bulgaria Japan by yBasara

Пловдив е четвъртият най-древен град в Европа и най-старото заселено селище в Европа. Той един от най-древните градове не само в Европа, но - и в света; по-древен е от градовете Рим, Атина, Константинопол, Картаген. Пловдив е много, много стар град! Вечният град, както Рим е традиционно наричан, е много по-млад от него. Атина, Картаген и Константинопол също са възникнали значително по-късно. Съвременник на Троя и Микена, надживял тези два града. Най-старите следи от селище на днешен Пловдив са от неолитическия период, датиращи повече от 6000 г. пр. Хр., а първото цивилизовано селище Евмолпия е основано от траките през ок. 1200 г. пр. Хр.

През 12 век пр.н.е. праисторическото селище на Хълма на стражите, прераства в древнотракийския град Евмолпия, който е един от първите градски центрове в Югоизточна Европа. Градът е разположен на стратегическия път Via Militaris (Път на войната), свързващ Византион (по-късно - Константинопол) със Западна Европа и винаги е бил важен защитен, икономически, политически и културен център. Днешният град е построен на 7 хълма - като древния Рим, но, според древните историци, античният Пловдив е бил много по-красив от Рим. Пловдив е всичко това в едно: тракийски и класически гръцки полис, гордостта на Филип II Македонски, столицата на Тракия в рамките на Римската империя, центъра на тема България във Византийската империя, крепост на българите, една мечта на кръстоносците - великолепен, богат и най-важен град.

През цялата си история Пловдив е имал много имена като: Евмолпия, Филипополис, Кендрисос /предполагаемото древно име на Пловдив/, Пулпудева, Тримонциум, Улпия, Флавия, Юлия, Плъпдив, Пълдин, Плоудин, Филибе, Одриса/Одрюза и други. Името Кендрисос се свързва с епитета на главното божество на града през римската епоха - Аполон Кендрисос. Най-известното от тези имена може би е Филипополис, дадено му от Филип Македонски, бащата на Александър Македонски. Историята на Пловдив е свързана с две тракийски племена - одрисите и бесите, които населявали поречието на река Марица и Родопите. На тракийския цар Евмолп древногръцките писатери приписват славата на първосъздател на града. Градът се изгражда зад първата крепостна стена, върху трите, събрани на едно място хълма - Небет тепе, Таксим тепе и Джендем тепе. Той приема името на легендарния си основател – Евмолпия.

Траките първи създават върху Трихълмието цивилизовано селище, наречено от тях Евмолпиас-ада. През 342г.пр.н.е. Филип II, завладява Евмолпия, укрепява го допълнително и го назовава Филипополис. По-късно траките отново възстановяват контрола върху селището и го наричат Пулпудева - превод на Филипополис. По това време градът е носил същевременно и името Одрюза/Одриса/. През 72г.пр.н.е. римският пълководец Терентиус Варо Лукулус завладява цялото поречие на р. Марица, включително и Филипополис, който римляните го преименуват на Тримонциум / Трихълмие/. По-късно Тримонциум става център на огромна провинция Тракия Романа. В Тримонциум и най-важната стратегическа артерия в Римската империя - Виа Милитарис. Тя е главният военен път на Балканския полуостров. Именно заради това римляните предприели мащабно строителство на здрави, павирани с камък пътища. Строят се също обществени сгради, съкровищница, храмове, бани, театър и римски стадион. Постепенно Тримонциум започна да се разраства и той напусна границите на Трихълмието. През 172 г. император Марк Аврелий издига втора крепостна стена. Тримонциум има най-модерните за времето си канализации и водоснабдителни с-ми. След разпадането на Римската империя Пловдив става част от Византия. Император Юстиниан Велики обновява напълно града.
През III век пр. Р. Хр. келтите, през IV в. сл. Р. Хр. - готите, а през V век - и хуните съсипват града. В VI век славяни нахлуват на Балканския полуостров. През римската епоха градът е наричан още Улпия, Флавия и Юлия, но с нахлуването на славяните името било изменено на тракийското Пулпудева, което пък било модифицирано на Плъпдив, Пълдин и Плоудин, откъдето идва и днешното име Пловдив. Градът е най-голям и главен град (метрополия) на голямата римска провинция Тракия. Според известния римски историк от IV век Амиан Марцелин: "Големите градове Филипопол, който в древността се наричал Евмолпиада, и Бероя (днешна Стара Загора) красят провинция Тракия".

След създаването на Велика България от кан Аспарух /681г./ Пловдив се оказва пограничен град и арена за непрестанни войни с Византия. Цяла Тракия и градът са окупирани неколкократно от българите. През 970г Пловдив е сполетян от истинска трагедия, когато е бил завладян от русите. Победата на варварите била последвана от най-дивашката екцесия в нашата история - русите набили на колове 20 000 българи. През следващата година в опразнения град се настанили ромеи, които докарали огромен брой арменци павликяни, а през 986г. докарали и арменци монофизити. Най-голям разцвет през средновековието Пловдив получава през ХІ-ХІІв., т.е. през годините на византийското владичество. Тогава градът се разпростира на огромна територия. В изворите от периода градът е описан като много голям, с добре развито селско стопанство, занаяти и търговия. Край на този "златен век" в историята на средновековен Пловдив слага преминаването на Третия кръстоносен поход през 1189г., когато е подпален. През ХІІІ-ХІVв. градът се свива по територия и съответно население, като заема една малка част от това, което е бил през ХІ-ХІІв. Пловдив остава в пределите на България до смъртта на цар Иван Асен ІІ през 1241 г. До завладяването от турците градът преминава от ръце в ръце повече от 15 пъти. След като Константинопол става османска столица, през 1364г. завладяването на долината на река Марица и на града било поверено на Лала Шакхин паша, чийто гроб и днес може да се види в двора на Имарет джамия. Така през 1364 г. градът е завладян от турците, които му дават ново име - Филибе. След попадането на града в османската империя, Филибе губи стратегическото си значение и отслабва значително като крепост. Започват масови строежи на джамии, бани, гостоприемници и др. Забележителен паметник от периода на османското владичество е Часовниковата кула, издигната през 16 век на Хълма с кулата (Сахат тепе). Смята се за първия градски часовник в Османската империя и една от най-старите часовникови кули в Източна Европа. През първата половина на XIXв. наред с Истанбул, Солун и Одрин, Пловдив става голям икономически център в европейската част на османската империя.

През 1839г. в Пловдив е открито първото българско училище, а през 1850г. се открива модерното класно училище „Св.Св.Кирил и Методи”. През 1868 г. училището прераства в първата българска гимназия. Църквата " Св. Богородица", построена през 1844 г. , била сцена на основните събития, свързани с утвърждаването на царковната независимост. На 11 май 1858 г. тук за първи път е честван празникът на светите братя. В пловдивска църква „Св. Богородица”. В Пловдив е основано първото българско книгоиздателство и печатница.
През 1877г. избухва Руско-турската Освободителна война и през 1878г. 16.01 Пловдив бива освободен. Пловдив като най-голям, богат и оживен град е обявен за столица на младата държава и седалище на Временното руско управление. На 6 септември 1885 година в Пловдив е обявено Съединението на Княжество България и Източна Румелия . През 1892г. градът е домакин на Първото българско изложение с чуждо участие. Наследникът на това начинание и до ден днешен си остава Пловдивският международен панаир. След Освобождението на Пловдив е открита първата пивоварна фабрика „Каменица”.
В годините на Втората световна война Пловдив не спира да се развива. При археологическия комплекс Небет тепе са открити останки от праисторическо селище, лежащи до руините на по-късни римски и византийски крепостни съоръжения. Най-добре запазена е Хисар Капия - портата на крепостта, която е била построена по време на царуването на римските императори Траян (98-117) и Марк Аврелий (169-180). Древния амфитеатър - най-впечатляващата постройка от римско време. Той предлага почти 7 000 седящи места. Съвременната централна част на Пловдив лежи върху руините на огромен римски стадион, който е с дължина от 200 м. и е предназначен за 30 000 зрители. Състезанията, провеждащи се в него са били подобни на гръцките олимпийски игри. Той е датиран към времето на римския император Септимий Север (193-211). Форумът на древния град се е намирал до днешния хотел "Тримонциум". Много от къщите в Стария Пловдив са били провъзгласени за културни паметници, разкриващи гения на българските строители. На хълма „Бунарджика” е построен паметника на Съветската армия „Альоша. Някога огромна статуя на Херакъл е красяла неговия връх. Най-високият хълм в Пловдив се нарича Джендем тепе (надморска височина 307 метра). В древни времена там е имало светилище и храм, посветени на бог Аполон. Най-ниският от седемте хълма - Марково тепе днес е изравнен със земята, а камъните му са послужили за уличната настилка на града и днес на негово място се строи голям търговски център. В средата на 50-те години се издига, емблематичния за града хотел „ТРИМОНЦИУМ”, стадион „Девети септември” / най-големият стадион в България, който по-късно бива преименуван на Пловдив/. През 60-те и 70-те години се извършва масово строистелство като жилищни комплекси, панелни блокове.
След демократичните промени през 1990г. е завършен спортният комплекс „Пловдив”, включващ най-голямата гребна база в България

„Пловдив е петият най-стар град в света, определи класация на в. "Дейли телеграф".”
"Разходка около Трихълмието е като пътуване във времето - от античната епоха - до съвремието."
---
English version:

Plovdiv is the fourth most ancient city in Europe, and the most old settlement tehre as well. It's one of the most ancient cities not only in Europe, but in the world as well, far more ancient then Rome, Athens, Constantinople or Carthage. Plovdiv is a very old city! The eternal city as Rome is often reffered to is far less newer then Plovdiv. Athens, Carthage and Constantinople have emerged considerably lately. Contemporary to Troy and Mycenae, and outlasted both those cities. Most oldest traces of civilisation there date from the Neolithic period or over 6000 B.C. The first civilized settlement Evmoplia is founded by the Thracians in roughly 1200 B.C.

In 12 century B.C. the prehistoric settlement on the Sentinel's Hill, morphs into the ancient Thracian city Evmoplia which is on of the first regional centers in Southeastern Europe. The city is located on the strategic route Via Militaris( Road of War), connecting Byzantium (later Constantinople ) with Western Europe and has always been an important defensive, economical and cultural center. The current city is built on seven hills- much like ancient Rome, but according to the ancient historians the qntique Plovdiv was far more beautiful than Rome. Plvodiv is all that and many more - a classic thracian and greek metropolis, the pride of Phillip II Macedonian, Therace's capital in the Roman's Empires borders. Bulgarian fortress and a crusader's dream magnicficent, welthy and of significant imprortance.
Throughout it's entire history Plovdiv had many names: Evmoplia, Philipololis, Kendrissos(the alleged ancient name of Plovdiv), Pulpudeva, Puldin, Plovdin, Filibe, Julia, Julpia, Odrissa/Odriusa and many others.The name Kendrissos is a refference to the epithet and the senior entity of the city throught the the roman epoque Phoebus Kendrissos. The most famous of those names is perpahs Philipololis, given by Phillip Macedonian, father of Alexander Macedonian. Plovdiv's history is related to two thracian tribes- the Odrysaeans and the Bessyans, which inhibited the valey of river Maritza and the Rhodopess mountain. The credit for building the city was given to the Thracian king Evmopl.

The city was built behind the first fortress wall, on the the three hills gathered in one place- Nebeth theppe, Taxim and Jendem theppe. Plovdiv acquires the name of it's founder Evmoplia. The Thracians first errect on the Three hills the civilized settlement, named by them Evmoplia-hell. In 342 B.C. Phillip II conquers Evmoplia, fortifies it and then names it Phillipolis. Later the Thracians regain control over the city and call it Pulpudeva- translated from Philipololis. Around that time the city also beared the name Odrissa. In 72 B.C. the roman general Lukulus conquers the whole Maritza valley and, including Philipololis which the romas rename Trimontium (Three hills). Later Trimontium became a center of the vaste province Therace-Romagna. In Trimontium is the most important militarry arthery of the roman empire Via Millitaris. It's the main Balkanian road on the Balkanian peninsula. It's mainly beacuse of that the romans overtook a massive construction of paved roads. The Romans we're building mainly community buildings, treasuries, temples, theatres, bathhouses and a roman stadium. Gradually Trimontium began to grow, and left it's innitial borders. In 172 emperor Marcus Aurelius errects a wall. Trimontium has for it's time the most modern sewer and water supply system as well. After the fall of the Roman empire Plovdiv becomes a part of Bysantium. Emperoror Justinian The Great renews the city entirely. In the third century B.C. the celts, in the fourth B.C. the goths and in the fifth B.C. - the huns invade and ruin the city. In 6th century Slavs invade the balkan peninsula. In the Roman epoque the city is also known as Ulpia, Flauvia and Julia, but with the invasion of the Slavs the name was modified to Pulpudeva, which was later changed to Plupdiv, Pudin and Plovdin whence later on came the modern name Plovdiv. The city is the largest and main city(parent state) of the large roman province Therace. Acoording to the famous roman historia form the 4th century Amiata Marcellinus "The large cities of Phillipopolis and Beroia(Stara Zagora) decorate the province of Therace."

After the establishment of Great Bulgaria by Khan Asparuh (681) Plvodiv has been a border town and an arena for constant wars with Byzantium. Therace and the entire city were occupied numerous times by the bulgarians. In 970 Plovdiv a real tragedy ocurred. Plvodiv was conquered by russians. The victory was followed by the most excessive display of savagery in our history. The russians put 20 000 bulgarians on wooden stakes. In the next year the emtied city became a reguge for romas who broughtt a great number of armenian aaulicians, and in 986 monophysite armenians. The biggest blooming of middleage Plvodiv occurs in 11th through 12th century during the years of the Byzantium empire. Then the city extended it's main territory in unimaginable parameteres. In documents from that time the city was described as very large, with well developed agriculture, crafts and trade. The end of this "golden age" in the history of medieval Plvodiv starts with the passing of the crusade in 1189 when the city was set on fire. In the 13th-14th century, the city shrisnks it's territory and respectively population. When it occupies a small fraction of what it inhabitted throughout the previous centuries. Plovdiv mainatains within bulgarian territory untill the death of king Ivan Assen the second in 1241. Utill the conquering from Turkey the city exchanges ownership over 15 times. After Constantinople becomes the Ottoman capital in 1364 when the the valley of maritsa was conquered, the city was placed under the supervison of Lala Shaheen Pasha, whose grave can even be seen today from the yard of the Imaret mosque. And so in 1364 the city was overtaken by turks, that give it a new name Filibe. After the the fall of Filibe into turkish hands, the city loses it's strategical siginificance and weakens as a stronghold. Mass construction of mosques, bathhouses and hostels begins to take place. A remarkable monumen and historic landmarkt from that time is the Clock Tower, built in the 16 century on the Tower hill ( Sahat tepe). It is considered to be the first city clock in the Ottoman Empire and one of the oldest clock towers in all of Europe. In the first half of the 19th century along with Istanbul, Solun and Edirne, Plovdiv becomes a considerable economic center in the european part of the Ottoman empire.

In 1839 in Plvodiv was founded the first bulgarian school and in 1850 the modern school "St St. Kiril and Metodi". In 1868 the school expands into the first bulgarian high school. The church "St. Mary" built in 1844 was a stage of the main events tha eventually led to the fortifying of the church's indipendence. On may 11th 1858 for the first was honored the memorial of the holy brothers. In the church "St. Mary" was founded the firs bulgarian publishing house and printing house.
In 1877 the Russian-Turkish liberating war errupted and in 1878 16.01 Plovdiv as the biggest, richest and thriving city was nominated as as a capital to the young country and a residence to the temporary russian government. On septemer the 6th 1885 in Plovdiv was annnounced the joining of the Kingdom of Bulgaria and Eastern Rumelia. In 1892 the city was a host to the first bulgarian expo with foreign participation. The heir of this endeavour to this day remains the Plovdiv international fair. After the liberation of Plovdiv the "Kamenitza" brewery opens doors.

In the years of the Second World War Plovdiv continues to develop. On the archeological complex Nebet Tepe we're found hte remains of a prehistoric village, lying next to the ruins of romans and Byzantium fortification equipmen. The most preserved was the Hissar Capia-the gate which was built during the reign of the roman emperors Traian (97-117) and Marcus Aurellius (169-180). The old amphitheatre - the most impressive building from that tim. It offers almost 7000 seats. The conemporary new part of Plovdiv lies on the ruins of a great roman stadium with the impressive for that time measures of 200 metres in lengthand was designed for over 30 000 spectators. The events that took place there were similar to the greek olympic games. The stadium was built during the reign of the Roman emperor Septimius Severus. The ancinet city's forum was located near the present hotel "Trimontium". Many of the houses in the old part of Plovdiv were proclaimed as historical monuments, exposing the genius of bulgarian engineering. On the hill "Bunardzhika" was built the Monument of the Soviet Army "Aliosha". The highest hill in Plovdiv is the Dzhendem Tepe (altittude 307 metres above sea level). In ancient times there was a shrine and temple dedicated to Phoebus. The lowest hill form the seven hills is - Markovo Tepe nowadays is alligned with the ground level, and it's rocks were used for the pavement of the city. In the present on it's place is being built a big trading center. In the mid 50s there lies the famous stadium "9Th September" later renamed to "Plovdiv" (largest stadium in Bulgaria). In the 60s and 70s mass construction of housing complexes and living blocks ocured. After the democratic changes in 1990 the sports complex "Plovdiv" was finished. The very same is also housing the lagest rowing base in Bulgaria.

“Plovdiv is the fifth oldest city in the world determined "Daily Telegrah"
“A walk around the Trimontium (Three hills) is like timetravel-from the antique times to the present times.”