Éljen a Köztársaság!

Day 247, 11:00 Published in Hungary Hungary by kroovy
Tisztelt Polgárok!

Magamat konzervatívnak tartom, és most már azt is ki kell emelnem, hogy köztársaságpárti vagyok. Önmagában a köztársaságba vetett hitem nem elég, hogy harcoljak a királyság ellen és buzdítsak erre másokat is, ezért szeretném két gondolatsor által megkérdőjelezni a királyság legitimitását.

Konzervatívként hiszek abban, hogy a társadalom vagy nemzet egy organizmus, mely élni akar. Nem tehetünk olyat, hogy egy intézményt, mely az idők során folyamatosan épült ki, ami a tradíciókra és hagyományra épül, csak úgy felszólítsuk, hogy ölje meg magát. Mint konzervatív, hiszek a tradíció megőrzésében, melyből közösségek táplálkoznak időről időre. Ezt egy mesterséges elemmel nem válthatjuk fel, nem cserélhetjük ki, mert az nem a közösség része. Magyarország a köztársaság intézményében született meg és fejlődik is azóta.

A köztársaság, azaz intézmény, mely Magyarország tradícióját jelenti, amit nem szakíthatunk meg egy mesterséges elemmel. A köztársaságunk Magyarországgal együtt szervesen nőtt képződmény, amelyet nem lehet és nem szabad életidegen elképzelésekkel minden további nélkül átalakítani. Hiszek a változásban, de csak akkor, ha a változás egyben folyamatosságot jelent. Az alkotmányos monarchia egy olyan változás, mely nem jelenti tradícióink folyamatosságát, inkább annak megszakítását.

A mellett, hogy egy meglévőt fejlődést szakítunk meg, egy olyan intézményt akarunk létrehozni, mellyel szemben nem alakult ki az idők során a tekintélytisztelet. Nem lehet olyan személyt vagy kreált karaktert szolgálni hűségben, mely egyik napról a másikra került államfői székbe, mely felé nem alakult ki az a tisztelet, melyre a megfelelő kormányzás és társadalmi rend érdekében szükség lenne. A királyság intézménye nem rendelkezik a magyar közösség hűségével, tekintélytiszteletével.

Edmund Burke nem értett egyet a francia forradalommal, mert egy olyan változást eredményezett, ami nem veszi figyelembe a történelem és tradíciók által teremtett állami intézményeket. Nálunk hasonló esemény megy végbe. Igaz nem a királyságot váltaná fel a köztársaság, hanem fordítva, de ugyan úgy egy meglévő intézményt akarnak megölni.

A második legitimitást megkérdőjelező gondolatsor az előzőnél gyakorlatiasabb érv. Félre értések elkerülése nélkül szeretném tisztázni, hogy az antidemokratikus működés vagy folyamat nem a szavazás során volt, hanem a kormányzásban, tehát a szavazás önmagában demokratikus volt, ha kizárólag azt a pár másodperces folyamatot nézzük. Bár a szavazás elvileg demokratikus mégis érvénytelen. A parlamentben jelenlévő pártok azért vannak, hogy képviseljék Magyarország egyes társadalmi csoportjait, rétegeit. Ahhoz, hogy egy ilyen horderejű változás végbemenjen a konzervatív alapelvek figyelembevétele nélkül – amit véleményem szerint egy jobbközép párt sem tehetne meg -, szükség van minden párt támogatására. Ez olyan változás, melyhez az egész nemzetre szükség van, de 3 párt nem jelenti az egész társadalmat.

A szavazáson öt pártból négy vett részt, ebből 3 szavazta meg a királyságot, a Polgári Platform a nem mellett döntött és egy párt pedig nem vett részt technikai okok miatt. A királyság ellen szavazó Polgári Platform, illetve egy párt képviselete hiánya miatt a szavazás érvénytelen, így egy megalakuló királyság léte is illegitim.

Arról nem is szólva, hogy a szavazás előtt a pontos részletekről nem lettek megfelelően tájékoztatva a pártok, tehát információ hiányában döntöttek erről, majd egy nappal később került szavazásra a részletes intézményrendszer.

Úgy érzem, hogy e két nem elhanyagolható érv miatt mindenképpen meg kell kérdőjeleznünk egy királyság létét. Remélem, hogy ezt a pár gondolatot minél több ember elolvassa és megfelelően fog dönteni a közeljövőben. Most már nem csak a fejlődést biztosító programról kell véleményt nyilvánítanunk, hanem a Magyar Köztársaságról is, illetve egy illegitim királyi rendszer létjogosultságáról.

Éljen a Köztársaság!