[KARD] Gondolatok a szövetségről

Day 2,251, 08:50 Published in Hungary Hungary by KARD alapitvany



Üdvözlet!

Sikerült betörnöm pártszerkesztőségünkbe, és amíg a többiek épp nem néztek ide, gyorsan éltem a lehetőséggel. A minap olvastam egy jó kommentet a székszövetségfoglaló kapcsán, ami rendkívül jól összefoglalta a helyzetet szerintem. Persze ahány ember, annyi vélemény. Ennek ellenére megpróbáltam összeszedni én mit is gondolok erről.


Elsőként is tegyük fel, hogy tényleg ez a két szövetség fog csakis létezni. Azaz:


-Szerbia, Románia, Szlovénia + a többiek
-Lengyelország, Spanyolország, Anglia, Horvátország + a többiek


Akkor nézzük meg, közvetett módon nekünk milyen érdekeink/benyomásaink lehetnek. Igyekeztem többféle játékszemléletből kiindulni, a lista persze erősen hiányos ettől még.

- Az ukránokat tartsuk elnyomva/bónuszokat tőlük biztosítsuk, ezeknek a további változatai.

- A szerbek régi szövetségesek, mindig itt voltak nekünk.

- A szerbek elárultak minket, a román MPP-vel

- A románokkal nem lehetünk semmiképp sem egy szövetségben.

- A lengyelek nem segítenek senkinek, ha az ő közvetlen érdeküket nem szolgálja.

- Ha a románokkal egy szövetségbe kerülünk, akkor lemondhatunk a román háborúról (ennek vonzata az ide tartozó határon túli régiók sorsa).

- Az ukránok a lengyelekkel vannak jobb viszonyban.

- Ha a lengyelekkel egy szövetségben vagyunk, lemondhatunk a Felvidékről.

- Ha a szerbekkel egy szövetségben vagyunk, lemondhatunk a Vajdaságról.

- A lengyelek olyan szövetséget akarnak, ahol az alapítótagokat nem lehet kitenni, bármit is csinálnak azok.

- Nem akarunk egy erős, szomszédos és ellenséges országot a határunkra, a szerbeket.

- A lengyelek nem fognak attól még megtámadni, hogy szomszédosak vagyunk és más szövetségben vagyunk, inkább NAP-ot ajánlanak.


És még folytathatnánk a sort, az említett komment pedig a következő volt:



Nos, láthatjuk, hogy milyen is a helyzetünk. Én személy szerint azzal sem számolnék biztosan, hogy mi alapító tagok lennénk, most inkább azok lehetünk, akiket meghívnak a szövetségbe. De az valóban nagy gond, hogy nincs jó vagy csak a többség által elfogadható megoldás. Még az adott célokat kitűző játékosok is jó fejtörőt kapnak. Vegyük például azokat, akik az NMO-t látnák itt szívesen valamikor: ott a Felvidék - Délvidék probléma. Vagy a felvidéki régiók a romániai magyar régiókért való beáldozása. Nem lehet olyan szövetséget választani, ahol még csak akár azt ráfoghatjuk, hogy jobban jártunk.


Ha a szerb szövetségbe megyünk, akkor el kell tűrni a románokat (vagy nagyon kemény diplomáciai munka kell, hogy ezt orvosoljuk. Ez esetben a kérdés adott: van-e olyan ember itthon, aki erre képes?). Viszont emiatt itthon nagyon sok ellenző lesz, ami az ország kárára mehet hosszútávon. Cserébe kapunk egy nyugodtabb környezetet. Az erősebb szomszédos országok többségével béke lesz. Az ukrán bónuszokat a jelenlegi módon tarthatjuk, hiszen nem leszünk egy szövetségben. Segítséget ők közvetlen háború formájában nem igen fognak kapni (maximum nyomást helyeznek ránk). Esély lesz a Felvidék bekebelezésére, ha erőnkből futná erre is). Ugyanezen a dimenzión továbbhaladva, viszont a román régiók, a román háború és a Vajdaság megszerzése (ami viszont amúgy sem teljesen reális lehetőség szerintem) nem lesz opció számunkra.


Amennyiben a lengyel szövetséghez megyünk az ukrán régiókat vagy béreljük, vagy kibulizzák, hogy még úgy se kapjuk meg (azért itt remélem még lenne erős szavunk, tehát utóbbi egy pesszimista lehetőség). Hogy miért? Mert a lengyelek hajlamosak a velük szomszédos Ukrajna pártját fogni, ezt már láttuk többször. Lehet román háború, viszont bekaphatunk egy szerbet is mellé (nem mintha bármelyik is egymagában már nem lenne komoly kihívás). De a lehetőség kétség kívül meglesz. Segítséget pedig közvetlen frontnyitással és a támadó seregek megosztásával nem fogunk kapni. A lengyelek nem fognak ide lemászni, és a Felvidékről is lemondhatunk, max a mostani bérléses rendszerben 1-2 régió lehetséges. De itt, ha máshogy nem is, elméleti síkon meglesz a lehetőség több történelmi régió visszaállítására, egyedül az jelent gondot, hogy ezt épp erős országokkal szemben kell majd megtenni. Így itt inkább egy eredeti régióinkon való játékot tudok inkább elképzelni.


Egy szó, mint száz: ütközőállam szerepünk lesz, bárhova is állunk. Az elméleti lehetőségek pedig gyakorlatban komoly korlátokkal fognak szembenézni. Így a “választás” inkább fog arról szólni, hogy milyen célokról vagyunk hajlandóak lemondani azért, hogy más, akár marginális területeken biztonságban tudhassuk magunkat.

Üdv,
wisitenkraf


KARD chatszoba: #kard
Belépés a pártba: KARD


Csatlakozás a párthoz