[ICS] Lakosságszám, sebzés (MO a top5-ben!)

Day 2,665, 06:14 Published in Hungary Slovakia by Istencsaszar

Üdvözlöm a kedves olvasókat!

Mivel engem érdekelnek az erepublikon zajló folyamatok, ezért néhány naponta, de hetente legalább egyszer, amikor van egy szabad félórám, órám a játékra, kikapcsolódásképpen végignézem az összes elérhető statisztikát, mind a sebzésekre, mind a divíziókra, mind pedig a demográfiai adatokra vonatkozóakat. Ennek részleteivel most nem untatnék senkit, viszont felhívnám a figyelmet egy adatra, ami mostanában aktuális lehet a magyar sajtóban:



A képen az országokat látjátok, népesség szerinti csökkenő sorrendbe állítva. Ahogy látjátok, ismét bekerültünk a top5-be a népességi rangsorban. Hogy lehetséges ez? Babyboomra került sor, amit nem vettünk észre? Egyáltalán nincs ilyenről szó. Bár az előző kormány által elindított hirdetéseknek köszönhetően minden nap érkezik 1-2 valódi játékos, akik esetleg meg is próbálják a játékot és nem lépnek ki az első betekintést követően, de ez jelenleg még nem alkalmas arra, hogy drasztikusan megváltoztassa a demográfiai helyzetünket. Mindössze arról van szó, hogy másoknál sokkal nagyobb ütemben fogy a népesség, mint nálunk.

Előzményként annyit érdemes megjegyezni, hogy a tavalyi boom során, a nagyszámú fb-ról jövő játékosnak köszönhetően bekerültünk a top5-be, de még, ha jól emlékszem a top2-be is. Ezt követően, ahogy az lenni szokott, az újonnan jövők nagy része a regisztrálás után abba is hagyta, mert nem fogta meg a kezelőfelület, vagy a játék biztosította lehetőségek tárháza (ami valljuk be, hogy tényleg nem túl bőséges). A játékelhagyók, avagy a játékot el sem kezdők, rendszerből való folyamatos törlése szépen lelökött minket a dobogóról és egészen a 8-9. helyig csúsztunk vissza, körülbelül a spanyolok, ukránok és az USA csoportjába. Ennek a három országnak a lakossága nagyjából azonosan mozog (fogy) és most is, 3000-3100 között állnak mindannyian.

Amikor mi bekerültünk ebbe a csoportba, nekik is olyan 3800-4000 lakosuk volt, mint nekünk a boom utóhatásainak törlése után. Viszont érdemes kihangsúlyozni, hogy nekünk mindenképpen jót tett ez a boom, mert nagyjából 100-150 új játékos valóban érkezett és ezeknek a többsége aktívan játszik azóta is, ami egy szép eredménynek mondható a játék jelen viszonyai között.

A lakosságszám beállása után egy stagnálás vette kezdetét, ami egy idő után átfordult egy nagyon lassú ütemű fogyásba. Látható, hogy a mai napon még mindig 3857 lakosunk van az erepublik adatai szerint, tehát a boom nettó eredményét követően megragadni látszik ebben 3800-4000 közötti sávban.

És igazából ez az a stagnálás, amivel sikerült újfent bekerülni a top5-be, hiszen mindenki másnál (a szerbeket kivéve) drasztikus fogyásról beszélhetünk. A lakosságszámban közvetlenül körülöttünk lévő országok polgárainak száma több százzal, egyes esetekben ezerrel csökkent a vizsgált időszakban, míg mi lényegében ugyanott maradtunk.

Az aktivitási és az ahhoz kapcsolódó egyéb mutatókban, mint például a sebzés, szintén jól állunk. Például a nálunk jóval nagyobb lélekszámmal bíró Brazíliánál ezen a héten 3-szor többet sebeztünk. Én a magam részéről úgy tippelem, hogy a fenntartható, tehát a nem tankolásból származó potenciál tekintetében nagyjából az 5. helyen állhatunk. Előttünk a szerbek, a lengyelek, a románok és a görögök találhatóak, míg közvetlenül mögöttünk a Chile-Argentína-Törökország-Horvátország négyes, közel azonos fenntartható sebzéssel.



A jelenleg futó héten kicsit más a kép, de ennek magyarázata egyértelmű. A hét során az argentinok és a chileiek kölcsönösen puccsot kíséreltek meg egymás ellen, amelyek során, főleg a chilei puccs esetében, irtózatos tankolásokra került sor, amivel magyarázható, hogy miért előzött meg minket mindkét ország a referencia időszakban. Ennél a két országnál igen jelentős mastercard potenciál van, ami maitt hétről hétre ide-oda ugrál a sebzésadat, attól függően, hogy milyen éles csatáik voltak. A görögök fenntartható sebzése is valamivel kisebb, bár érdekes kérdés lehetne, hogy ne tekintsük inkább fenntarthatónak a terroristák tankolását, lévén, hogy minden egyes héten van olyan csata, ahol csak úgy repkednek a milliárdok a részükről.

A lakosságszámot (abból is elsősorban az aktív lakosság számát), illetve a sebzésadatokat azért is érdemes hétről hétre vizsgálni, mert fontos szerep hárul ezekre az információkra egy-egy hadjárat megtervezésénél. Általános szabály az MPP-s csata esetén, főleg, ha komoly ellenfelet akarunk beütni, ahol számítanunk kell rá, hogy ő is, mi is CO-zni fogunk, hogy a mi MPP-szettünk potenciálisan több emberhez és több potenciális sebzéshez érjen el, mint az övék. Persze lehet mondani, hogy ez mindegy, mert úgyis utaznak, ha több a pénz, ami egyes esetekben így van, de ha vesszük például a lengyel lakosságot, akkor egyértelműen cáfolja ezt. Utazni nagyon kevés lengyel utazik máshova ütni, de ha van olyan MPP-s csata, ahol vagy epik a kör, vagy magas a CO, akkor rengeteg sebzést raknak bele otthonról.

Jól megmutatkozott ez a jelenség a korábban, MPP-s csatában szinte legyőzhetetlen Horvátország esetében, akit a gyengének tartott Irán úgy vert ki Kanadából, hogy pontot sem vesztett a hadjárat során. Hogy volt ez lehetséges? Ugyanúgy, ahogy most az edzőháborúnak induló szlovén-horvát esetében, ahol a szlovénoknak könyörögni kell, hogy ne üssenek hozzájuk, mert simán elverik a teljes erővel küzdő horvátokat és szövetségeseiket. Mindkét országnak az MPP-szettjében rejlik a titok. Vessünk hát rá egy pillantást!



Ahogy látjuk, minden, az oldalukon lévő erős országgal és számos kisebb országgal van MPP-jük. Ha összeszámolnánk, hogy mennyi embert és mennyi sebzést ér el potenciálisan az ő MPP-szettjük, akkor valószínűleg kijönne, hogy a potenciálisan szóba jöhető ellenfelek egyikének sincs semmi esélye ellenük. Már persze, ha epik csatáról vagy CO-harcról lenne szó. Igazából ez csak egy elméleti kivétel, mert éles csaták esetén majdnem mindig epikbe jut, illetve CO-zzák a felek.

A jelenlegi kormánynak is így kell eljárnia, ha egy - a külügyi közlönyben beharangozott - nagy dobást akar előkészíteni. Meg kell nézni, hogy ki a célpont, meg kell nézni, hogy milyen MPP-i vannak, kiknek a segítségére számíthat, mennyi a tankolási potenciáljuk, kik utálnak minket, akik mindenképpen oda fognak ütni és nekik mennyi a sebzéspotenciáljuk. Ha megvan ez, akkor lehet összeállítani a saját oldalunkat. Mennyi a mi tankolási potenciálunk, mennyi embert és sebzést érne el a CO-nk, vagy az epik csatánk, ha arra kerülne sor? Kik jönnének nekünk segíteni a célország ellen? Kit tudunk érdekeltté tenni a mi sikerünkben? (Ez utóbbi lehet amiatt, hogy utálják ők is a célországot, vagy szeretnek minket, vagy stratégiai érdekük fűződik a sikerhez.) Ha mindez nincs végiggondolva, akkor fölösleges belevágni, mert nem fog sikerülni.

Illetve megérheti, a szórakozás miatt. Bár nem tudom mennyire fér bele a just for fun fogalmába az, hogy előre tudjuk, hogy veszteni fogunk. Ezt mindenki döntse el maga.

Végezetül visszatérnék még pár mondat erejéig a lakosságszámra és annak okaira. Rengetegszer hallom azt érvként innen-onnan, hogy azért csökken a népesség, mert ilyen vagy olyan politikája van az országnak. Vagy, hogy azért hagyja rá a regisztrálók döntő többsége, mert nincs ilyen vagy olyan háború. Nos, mindkét érvelés hamis, mert nyilvánvalóan nem erről van szó.

Ahogy láttuk fentebb, másoknál sokkal, de sokkal durvábban fogy a lakosság (Magyarország élmezőnyben van a megtartás tekintetében), illetve az is kimondható, hogy a játék "izgalmai" és a játékosszám között nincs szignifikáns összefüggés, mert például az argentinok jó kétezerrel vannak kevesebben, mint fél-háromnegyed éve, pedig időközben eltörölték a lengyeleket, kivetették a horvátokat Indiából, majd Chilével hadakoznak, tehát mondhatjuk, hogy van kemény háborújuk. A játékot elhagyó regisztrálók pedig még azelőtt hagyják abba, hogy akárcsak megnyitnák a háborúk fület, szóval a második érv is fals. Rengeteg abbahagyó megmaradt a 0 xp-n, tehát semmit az ég világon nem csinált, miután belépett a játékba. Nyilván nem azért tette ezt meg, mert arra gondolt, hogy jajj, de rossz a mostani elnök irányvonala, inkább nem játszok tovább.

A társadalom fennmaradásának garanciája továbbra is az öreg, 4-5-6 éves generációk minél nagyobb mértékű játékban tartása. Akik jönnek fiatalok, évek múltán jutnának oda, hogy erős d2-d3asként számottevő részei legyenek a csatatérnek, de az is csak akkor, ha előtte racionálisan, a karakterépítés szempontjait figyelembe véve játszanak. Én viszont nem terveznék 3-4 évre előre, mert nagyon valószínű, hogy ez a játék nem fog már annyit kihúzni. Persze a közösségnek, a sajtónak, a politikai modulnak hasznos és fontos tagjai lehetnek az ifjoncok is, ezt nem győzöm hangsúlyozni.

Maradok tisztelettel:
ICS