[ICS] Külpolitikai helyzetértékelés (görög, macedón kérdés)

Day 2,263, 04:33 Published in Hungary Slovakia by Istencsaszar

Üdvözlöm a kedves olvasókat!

Mai cikkem apropóját az szolgáltatta, hogy a görög-magyar MPP hellén részről történő elutasítása után a macedónok természetesen bepróbálkoztak és beadtak egy magyar MPP javaslatot. Mindkét eseményről részletesebben fogok szólni a későbbiekben. A cikkem megírásának pillanatában a magyar oldalon 9-3 arányban elfogadásra áll a macedón indítvány. Mivel a másik oldalnak nincsen kongresszusa, így csak az elnöki szavazat számít, azaz gyakorlatilag elfogadottnak tekinthető a javaslat.

Most nézzük sorjában a dolgokat! Először is kezdjük az alapoknál! Milyen most a külpolitikai helyzet és mi a magyar állam alapvető érdeke?

Azt mindenki tudja szerintem, hogy a következő világ kétpólusú lesz. A három (vagy több) pólusú világrend egy ábránd, ami eddig sosem sikerült senkinek és racionális játéktechnikai és gazdasági okok miatt nem is fog soha. De erről már beszéltünk több cikkben, több száz kommentben, így erre nem térnék ki részletesebben.

Az szintén tudható, hogy a két pólus a szerb és a lengyel tömb lesz. Egy ideig úgy tűnt, hogy mind a két helyre van lehetőségünk csatlakozni, ugyanis mind a lengyel, mind a szerb fél nyitott volt a tárgyalásra, de a mai napra megváltozott a helyzet.

A legnagyobb görög párt külpolitikai témájú összefoglaló cikkében (a cikket egyébként Klopimida jóvoltából magyarul is olvashatjátok itt)fellelhető ugyanis egy dokumentum, amely a leendő lengyel szövetség alapelveit és lehetséges tagjait foglalja magában. A fájl egyébként informátoraim szerint a leendő csoportosulás egyeztető csetszobájának topikjában is szerepel, úgyhogy én a magam részérőm nem tekintem kacsának. Annál inkább sem, hogy a görög közlemény alatt az azóta eltelt jónéhány nap alatt egyetlen egy lengyel vagy spanyol sem jelent meg, aki cáfolta volna az értesülést, ami fölöttébb furcsa lenne, ha hazugságról volna szó.

A nyilatkozatban lényegében az szerepel, hogy létrejönne egy szövetség, amelynek alapítói a lengyelek, a spanyolok, a görögök, a törökök, az angolok és a horvátok lennének, valamint potenciális későbbi csatlakozókat is felsorolja, amely országok név szerint a következőek: Argentína, Románia, USA és Kína.

Itt tehát nem szerepel Magyarország. Ez az én olvasatomban azt jelenti, hogy Magyarország csak egy b verzió volt a spoland szövetség számára, arra az esetre, ha a görögöket, argentinokat és a törököket nem sikerülne megnyerni. Ez, ha belegondolunk racionálisan, nem is meglepő, ugyanis

ad1, egy szerbek elleni szövetségben nem mennének sokra velünk, hiszen mindenki ismeri náluk is, hogy mennyire erős is a serhun kapcsolat.

ad2, kormányunknak ugye az volt az alapvető kérése a kikerült tárgyalási log alapján, hogy Románia még véletlenül se legyen tag vagy tagjelölt. Ez azt jelenti, hogy a román sebzésről már le is mondhatnak, ami viszont magával hozza azt, hogy jóval nehezebb lenne meggyőzni a görögöket, illetve az argentinokat is, ami pedig már tovább horgolva a terítőt, magával vonná a török és esetleg a kínai sebzés elvesztését is. Ezt nyilvánvalóan nem engedhetik meg maguknak, akármilyen érzelmi szempontok is játszanak szerepet. Mi tehát egy b lehetőség vagyunk csak a lengyeleknek, ha valami módon nem sikerülne beintegrálniuk a román-görög-argentin-stb csapatot. Ha nincs ló, jó a szamár is alapon.

Nekünk tehát most az a feladatunk, hogy a szerb oldalt minél jobban felerősítsük és ütőképes erőt varázsoljunk belőle. A szerbek szerencsére felébredtek és elkezdtek munkálkodni a dolgokon, de ez nem biztos, hogy elég lesz, meglátjuk. Az biztos, hogy a magyar kormány semmit az ég világon nem csinál azon kívül, hogy elbuktunk egy AS-t, minden második nap be van adva valami hülyeség, illetve szétosztogatták az államkasszát haveroknak. De ugye mint megtudtuk, ez a játékélmény.

A szerb oldal erősítése pedig úgy történhet, ha valahogy meg tudjuk győzni a görög és argentin párost, hogy inkább minket válasszanak a spoland helyett. (Ezzel egyébként elérnénk, hogy a török és kínai sebzés is minimum semleges legyen) Erre van esély, ugyanis a görög kormány lengyelpártisága ellenére a lakosság, illetve a kongresszus jelentős része inkább Szerbiát preferálja. Sok fog múlni az ottani elnökválasztáson, az biztos. Az argentinok pedig egyértelműen a szerb oldalt preferálják, hiszen nekik a spanyolokkal van komoly gondjuk és újabb összezördülés várható a portugálokra adott spanyol, illetve amcsi NE kapcsán. Portugália ugyanis Argentína szoros szövetségese. Ennek ellenére valószínűleg, ha az összes többi szoros barátja (görögök, törökök, románok) a másik oldalt választja, akkor ők is valahogy semlegességre törekednének a spanyolokkal.

És itt érnek össze a szálak. A görög MPP leszavazása, a románok, a macedón MPP és minden más is. Tetszik vagy sem, jelenleg a szerb szövetség erejének és jövőjének szempontjából a kulcskérdés a románok (és vele együtt az ex-EDEN) szerepe. A görögök is azért szavazták le a szövetségünket, mert minden második nap NE-t adtunk be a románok ellen, valamint feltűntek a magyar avatarok a bolgárok oldalán, akikkel egyébként kis híján MPP-t is kötöttünk, holott nemcsak a románoknak, hanem a görögöknek is esküdt ellenségeik. Persze, lehet azt mondani, hogy csak keresték az indokot, hogy a spolandhoz mehessenek, de érdekes módon az összes többi, betonbiztos szerb oldali országgal fenntartották az MPP-t és a kapcsolatot.

Azt tudni kell, hogy nagyon sokan nem tudják, hogy Hupák egy troll. Ők csak azt látják, hogy a legjobb barátaikra minden második nap megy az NE, amik mindig döcögősen lettek csak leszavazva, meg ugye ott volt az indó MPP, ami szintén sértette a görögöket, lévén a macedónoknak az egyik legtöbbet segítő ország pont Indonézia, vagy ott volt a bolgár MPP javaslat, ami majdnem átcsúszott, holott a görögöknek így is százmilliókat kellett tankolni, hogy a bolgárokat megszállva tartsák.

Egy szó mint száz, bármennyire is nem tetszik nekünk a románok jelenléte, muszáj legalább semlegességre törekedni velük és akkor esetleg nem riasztjuk el a görög és egyéb kapcsolt országokat, akik hosszú távon a szövetségünk jövőjét jelentik. Nem mellesleg sokkal, de sokkal több segítséget várhatunk például a görögöktől, mint akármelyik spoland-tag országtól.

És még csak b megoldás sincs, mert ha a lengyelekhez megyünk és ragaszkodunk a román-ellenes irányvonalhoz, akkor meg onnan riasztjuk el az ex-eden csapatot, és akkor meg az az oldal lesz sebzéshátrányban, ami egyértelműen garantálja majd az eltörlést, mert gondolom a lengyelek nem fogják feladni a bónuszt, csak hogy nekünk segítsenek a románok ellen.

Akarnak a lengyelek és a spanyolok a románokkal egy szövetségben lenni? Dehogy akarnak. Csak átlátják a külpolitikai folyamatokat és aszerint döntenek, hogy mi lesz jó nekik hosszútávon. Ki nem állhatják a románokat, rühellik őket, de a görögök és a többiek miatt megtűrik őket. Ennyire egyszerű ez.

Persze tudom, hogy nem népszerű manapság leírni az igazságot, de sajnos ez a helyzet. Az ex-EDEN csoport egy összetartó banda. Együtt pedig már olyan jelentős erőt képviselnek, ami eldöntheti az erőviszonyokat hosszú időre.

A macedón MPP megszavazása meg egyenesen a reményeink végét jelentené. Ha ezt most megszavazza a kongresszus, akkor szinte elintézi a kérdést, mielőtt az komolyabban kialakult volna.

Ha majd esetleg elbukik az elsődleges terv és nem sikerül magunk mellett tartani a görög-argentin párost, akkor majd lehet foglalkozni a macedónokkal és a bolgárokkal, addig hanyagolni kéne őket. Az esetükben nem kell aggódni, hogy a lengyel oldal lecsapja őket a kezünkről, mert a macedónok ott is persona non grata, ráadásul ők is elsősorban a görögök vezette csapatot akarják megszerezni.

Maradok tisztelettel:
ICS

Gyakori kérdések:
1. Akarok magyar-román MPP-t? Nem.
2. Akarok magyar-román közös szövit? Nem.
3. Hosszú és unalmas lett? Igen.
4. A románokról szól ez az egész? Nem, de sokan itt csak a románokhoz képest tudják magukat definiálni, így ez a leghelyesebb megközelítés.