[GM]Állami kintlévőségek[Update4]

Day 2,552, 11:57 Published in Hungary Hungary by Gazdasagi Miniszterium




Tisztelt állampolgárok, kedves olvasók!



Update 3: Állami kintlévőségek zárásáról készült cikk.



Előző ciklus utolsó hetében, ha még emlékeztek rá, meghirdettem egy tervet, miszerint felmérem az állami kinnlévőségeket. Ennek keretében vártam az állampolgároktól jelentést, különösen cikk linkek formájában, melyek tartalmazzák a kiadás tényét, annak kondícióit, és hogy mekkora összeg nem lett visszafizetve.

A cikk eredményeként két külön ügyletről érkezett bejelentés. Az egyik a Bgabor (Horthy) 400k-s hitele, a másik a shawnkaa (Görgei) féle szintén 400k-sként elhíresült hitel.

Azt már az előző ciklus zárásakor jeleztem, sajnos nem olyan rózsás az adatok megléte terén a helyzet, mint ahogy azt először elképzeltem. Abban a reményben kezdtem a felmérést, hogy a hitel kiadásának ideje, összege, az egyéb kondíciók (mint ügyleti és késedelmi kamatok stb.) és a visszafizetések ideje és összege pontosan meghatározhatóak lesznek, ezáltal egyszerűen megállapítható lesz a tartozás összege. Sajnos ez nem így van. Itt több éves könyvelési elmaradásokról van szó, egyre kevésbé fellelhetőek a biztos adatok.

A két féle hitellel kapcsolatban megkerestem egyrészt a Görgei század utódjának a Kárpát Dandárnak a vezetőjét, meg szerettem volna keresni a Horthy századot is, azonban tőlük Dacicus Maximus még megkeresésem előtt kiadott egy cikket a hitelükről, és megkeresett levélben is. Ezen túl megkerestem még Sumc-ot az eMagyar Hitel Alap alapítóját és vezetőjét, lévén a hitelek onnan indultak.

Ahhoz hogy meghatározható legyen a tartozás, leginkább, de nem kizárólag az alábbi kérdésekre kellett választ kapnom:

1.Ki vette fel a hitelt, és milyen minőségében (magánszemélyként vagy század nevében)?
2.Mekkora összegű hitel lett felvéve, és ebből mennyi nem lett visszafizetve?
3.Mi volt a hitel pontos konstrukciója, mennyi időre milyen kamatra, volt e késedelmi kamat?
4.Miben kérték (forint vagy arany) de leginkább milyen célra kérték a hitelt?
5.Mikor vették fel a hitelt, és meddig törlesztették?


shawnkaa (Görgei század?)

A tőke tartozás nagysága

Kezdjük ott, hogy ennél a hitelnél szerencsére a vissza nem fizetett összegről pontos számunk van. A Hitel Alap nyilvántartása szerint, a shawknaa - Görgei század részéről 1 591 625,00 HUF hitel került felvételre amelyből 1 305 720,25 HUF lett visszafizetve, így a tartozás összege a nyilvántartás zárásakor 396 486,00 HUF volt.
tartozása 396.486,00 HUF melyet mint magánszemély igényelt.

Kondíciók

A kondíciók terén 2 eshetőség volt. Lehetett kapni 4 hétre 5%-ra és 8 hétre 7,5%-ra hitelt, legalábbis az utolsó cikkek alapján. A Hitel Alap közlönyének tanulsága szerint késedelmi kamat nem volt.

Sumc tájékoztatása szerint egyéni kondíciók nem voltak. Ezért annak körében, hogy mekkora kamattal kellene a tartozást elszámolni, a fentiekből kell kiindulni. A két féle konstrukció gazdaságpolitikai célja nyilvánvalóan az lehetett, hogy a hosszabb hitel kihelyezést kecsegtetőbbnek tüntesse fel az állam, ezzel hosszabb távú bevételeket elérve. Mivel a hitel nem lett egy hónapon belül visszafizetve, így az 5%-os esettel nem kell foglalkoznunk. Marad a két hónapra 7,5% (vagyis havi 3,75😵. Azonban jön az újabb kérdés, ahogy lejárt a 2 hónap mivel számoljunk? Késedelmi kamat nem volt, így jogilag nézve az eredeti ügylet 2 hónap kamatozást követően lejárt, ügyleti kamatot ezt követően elméletileg nem lehetne kérni. Azonban az is egyértelmű, hogy nem kicsit volna igazságtalan, hogy 2 hónapnyi kamatozást követően kamatmentesen használja valaki a hitelt, amíg csak akarja, pusztán azért mert késedelmi kamat nem lett kikötve. Így a későbbi számolás során végig a havi 3,75%-os kamatot vettem alapul, mintha az ügylet minden hónapban újra kezdődött volna.

Hitel felvételének ideje

Azt, hogy pontosan mikor lett kiadva a hitel, mikorra lett visszafizetve a fenti összeg, nem tudni teljes bizonyossággal. Sumc a cikkekben rendre összegyűjtötte a top hitel felvevőket, és mivel a legutolsó hitel alapos cikkben még nem szerepelt a Görgei. Azonban ennek a cikknek a kommentjeiben felmerült, hogy a Görgei és a Horthy is ugyan azóta tartoznak, majd ezen cikk kommentjeiben az, hogy a tartozás kb 1700. naptól áll fenn. A hitelalap könyvelésében elég sok felvétel kapcsolható shawnkaa nevéhez több hónapon keresztül, (többek között egy 400k-s az 1707. napon. Ezért az 1707. naptól számoltam a hitelt.

A hitel felvevő és annak minősége

Sajnos az első kérdésre már ennél a kölcsönnél nem volt egyértelmű és biztos válasz. Végigolvasva jó pár cikket, láthatóan vita volt és jelenleg is vita van arról, hogy shawnkaa mint magánszemély vagy mint a Görge század tisztje és képviselője a század nevében vette e fel a hitelt. Sumc ezzel kapcsolatban biztos adatot nem tudott szolgáltatni. A könyvelés a Görgei hiteleként rögzíti a tartozást. A Kárpát Dandártól azt az információt kaptam, hogy shawnkaa a Görgei vezetőjének háta mögött vette fel ezt a hitelt saját célra, vagyis álláspontjuk szerint ez nem a Görgei hitele (másodsorban pedig álláspontjuk szerint teljes egészében vissza lett fizetve).

Update2 Shawnkaa levele alapján egyértelmű, hogy a Görgeinek és így a Kárpát Dandárnak nincs köze ehhez az ügyhöz, ezért a nevüket áthúztam a cikkben

Igényelt hitel pénzeme

Ebben a körben szintén két tábor alakult ki. Egyesek szerint ez egy tisztán forint hitel volt, függetlenül hogy mire lett felhasználva, így forintot kell visszafizetni. Mások szerint aranyat kértek cégfejlesztésre, (de feltételezhetően a gold limit miatt) forint lett kiadva. A vita egyértelműen az árfolyamkockázat miatt merült fel, hiszen míg a hitel felvételekor az a közel 400k HUF kb 200 aranyat ért, addig most 400k huf már tízszer annyit, vagyis 2000 aranyat. A felhasználási céltól elvonatkoztatva viszont az egyértelmű, hogy forint lett kiadva.

Update 4: Shawnkaa a zárást követően eljuttatta részemre azt a logot ami a hitel igénylésével kapcsolatos. Bár a kutatás befejeződött, ezzel még ki akartam egészíteni a cikket, az utókor számára.

Utólagos törlesztés

Utólagosan én jelenleg két beszámítható törlesztésről tudok. Az egyik a Gazdasági Minisztérium 600 nappal ezelőtti tájékoztatása ami szerint 66700 HUF vissza lett fizetve (a cikk szerint ekkor is vita volt, hogy arany vagy forint hitelről van e szó). A másik pedig az előző hónapban történt adományozás melynek körében 50.000 HUF-ot kapott az állam a Görgei század jogutódjától a Kárpát Dandár századtól.
A fentieken túl LinoHUN törlesztett a tartozásból 17.000 HUF-ot.

Végső eredmény

Tudjuk a tartozás összegét, de nem egyértelmű hogy milyen minőségben, milyen célból, egész pontosan mikor lett felvéve és mikor lett törlesztve a hitel. Több esetben a fentiek szerint csak elméleti adatokból tudunk dolgozni. Vagyis szakmailag megalapozott döntés jelen esetben nem hozható. Viszont, nyilvánvalóan nem volna fair a játékosok nagy tömegével szemben, hogy egy ekkora összegű esetleges fennálló tartozást csak azért nézzünk el valakinek/valakiknek, mert a hitel kiadását követően a kormányok felelőtlenségből nem könyvelték a tartozást.

Annak eldöntése körében, hogy van e tartozás, ki tartozik és mennyivel én egymagam mint Gazdasági Miniszter döntést nem tudok hozni. Épp ezért, e kérdések megválaszolásában a társadalom értékítéletére szeretnék hagyatkozni. Ezt pedig olyan formában szeretném megtenni, hogy a kongresszus elé fogok terjeszteni egy kérdést szavazásra a fentiekről.

Egész pontosan két kérdést. (A kérdések mellett található [ ] jeles rész kizárólag magyarázat, a későbbi szavazásnál hely hiány miatt nem fog szerepelni)


1.Kérdés [Mivel nem egyértelmű, hogy a tartozás kinek a számlájára írandó.]

Legjobb tudomásod és a cikkben feltárt tények alapján álláspontod szerint kinek a tartozása a shawnkaa/Görgei hitelként elhíresült hitel?


A fentiekben írt frissítésnek megfelelően, ezen ügylet nem írható a Görgei számlájára, ezúton elnézést, hogy felmerült a nevük, de sajnos eddig ez nem volt egyértelmű

A: shawnkaa

[Mert magánszemélyként vette fel, megtévesztette a hitel alap kezelőit azzal, hogy a Görgei nevében kérte a hitelt a parancsnok jóváhagyása nélkül]

B: Görgei század (jelenlegi jogutódja a Kárpát Dandár)

[Mert a Görgei század tisztjeként felvehette a százada nevében a hitelt. Vagy, mert valójában nem volt megtévesztés, hiszen ha lett volna, akkor a parancsnok tudomására jutását követően a vezetőnek kérni kellett volna a Hitel Alaptól a korrigálást melyet láthatóan nem tett meg, vagy az valamiért nem vezetett eredményre. Egyébként a Görgei század összeolvadt előbb a GÁT-tal majd később bekerült a Kárpát Dandárba, így a Görgei század jogutódjának a Kárpát Dandár tekintendő.]

2.Kérdés:

Mekkora összeggel tartozik shawnkaa/Görgei század?

A: Nem tartozik


[Ez abban az esetben áll fenn, ha elfogadjuk, hogy valóban aranyban lett kérve a hitel cégfejlesztéshez, és igazságtalan lenne ekkora árfolyamkockázatot elviseltetni az adott századdal. Ez esetben a fent idézett Minisztériumi jelentés szerint már a 66700 HUF és LinoHUN 17.000 HUF törlesztése fedezte a tartozást kamatostul.]

B: 681.078,73 HUF melyből 396.486 HUF tőke és 284.592,73 HUF kamat

[Ez esetben a kezdő időpont 1707. nap volt. Havi 3,75%-os kamattal számoltam. Összesen 2551. napig ez 28,36 hónapot tett ki. A havi kamat 14868,225 HUF volt. Mivel mindkét levonható törlesztés olyan időszakban érkezett, amikor a kamattartozás a törlesztésnél magasabb volt, így a tőke nem, csak a kamattartozás csökkent a korábban írt két összeggel]


Horthy század

A tőke tartozás nagysága

A Horthy század hitelével kapcsolatban egészen más jellegű hiányosságok merültek fel. Történt ugyanis, hogy az eMagyar Hitel Alap nyilvántartása szerint a Horthy százaad a felvett hitelét visszafizette (Ellenben viszont bgabor nevéhez a “naplo” fülön megtalálható egy 400k-s hitel kiadása). Olyan cikk linket nem kaptam és nem találtam ahol ez a 400k Hitelként elhíresült eset pontosan le lenne írva. Ezért egyéb cikkek kommentjeiből indultam ki. Ebben a cikkben és annak kommentjeiben látható azonban, hogy ténylegesen létezik a 400.000 HUF összegű tartozás. Mivel ezt Dacicius Maximus kommentben megerősítette: (“A Bgaboros dologrol meg nem tudtam, de vissza lesz fizetve es nem 200 gold hanem 400k.”) így ezt vehetjük ténynek.

Kondíciók

A kondíciók terén 2 eshetőség volt itt is, hiszen ugyan úgy az eMagyar Hitel Alap a folyósító szerv. Lehetett kapni 4 hétre 5%-ra és 8 hétre 7,5%-ra hitelt, legalábbis az utolsó cikkek alapján. A Hitel Alap közlönyének tanulsága szerint késedelmi kamat nem volt.

A Görgei féle tartozásnál már leírtak szerint a későbbi számolás során végig a havi 3,75%-os kamatot vettem alapul.

Hitel felvételének ideje

Az eMagyar Hitel Alap nyilvántartásának naplójában bgabor nevéhez az 1735. napon került rögzítésre egy 400k HUF összegű kölcsön, ezért ebben az esetben az 1735. napot vettem kezdő dátumnak.

Igényelt hitel pénzeme

Ebben az esetben is felmerült egyébként, hogy cégfejlesztésre kellett a Horthy századnak arany, csak forintot kaptak. Nyilván ebben az esetben is el lehetne azon gondolkozni mennyire igazságos egy 200 arany értékű cégfejlesztés esetén 2000 aranyat és kamatait visszavárni. Az viszont való igaz, hogy Ernst korábban kommentben azt írta, 400k hufot fognak visszafizetni, így tehát itt nem számoltam olyan opcióval, hogy arany hitel volt.

Update1: Dacicus Maximus a Horthy század részéről azzal az információval keresett meg, hogy a Horthy is cégfejlesztésre kért akkor kb 200 aranyat, tehát valójában nem forint hitelről van szó álláspontjuk szerint. (Ennek megfelelően egy opcióval bővül a szavazás).

Utólagos törlesztés

Egyrészt a már fent idézett gazdasági közlöny a Horthy tartozással kapcsolatban is tartalmaz adatot. Itt 62000 Huf került befizetésre. Ezt követően a részemről nem vitás, hogy az ebben a cikkben írt 175.000 HUF és 480 arany(mivel államkasszába lett beutalva, így nyomtatás miatt ennek értéke pontosan 96.000 HUF) valóban megfizetésre került. A napokban már egy cikk alatt is kifejtettem, hogy a törlesztős cikket követően azonnal ellenőriztük az államkasszát, és ezen összegek bekerültek oda. (Egyébként az aranyat még most is megtalálhatjátok, hiszen az előző ciklust emlékeim szerint 6 arannyal indítottuk, ehhez jött 1000 arany tournament jutalom, majd a 480 arany beutalás, és még egy kis apró, így állunk most 1493 aranynál).

A fent idézett cikkben azonban Dacicius Maximus egyéb befizetéseket is említ, melyekről további információm nincsenek. Az általa belinkelt dokumentum szerint, 2013 januárjától kezdve összesen 111.800 HUF lett még megfizetve a fent említett 62K valamint 175K és 96K (480 arany) összegen túl. Kérésre ezekről külön cikk linket nem kaptam, állítása szerint köztudomású tények ezek a befizetések (példának a kaukázusi bérleti díjat említette, amit a Horthy állt, és elméletileg van HK róla). Minden egyes egyéb befizetés valódiságáról nincs elég információm így azokat sem megerősíteni se cáfolni nem tudom. Ennek megfelelően több féle kalkulációt is készítettem, olyat, ami ezeket tartalmazza és olyat, ami nem.

Végső eredmény

A Görgei féle hitelhez hasonlóan sok adat itt sincs meg pontosan, és sok mindent nem tudok cikkekkel alátámasztani, így szintén azt kérem a kongresszustól, hogy közvetítve a társadalom igazság érzetét és értékítéletét döntsék el az alábbi kérdést:


Kérdés: (A [ ] jeles részek itt is csak magyarázatként szolgálnak).

Mekkora összeggel tartozik a Horthy század?

A: 475.000 HUF melyből 400.000 HUF tőke és 75.000 HUF kamat


[Ez esetben a kezdő időpont 1735. nap volt. Havi 3,75%-os kamattal számoltam. Összesen 2551. napig.A havi kamat kezdetben 15000 HUF volt. Két törlesztést vontam le, a korábbi közlönyben írt 62000 HUF-osat, és a legutóbbi ciklusban befizetett 271.000 HUF értékű törlesztést. Mivel a 62K-s törlesztés olyan időszakban érkezett, amikor a kamattartozás jelentősen nagyobb volt ennél, így a tőke itt sem változott.]

B: 295.437,5 HUF melyből 290.000 HUF tőke és 5.437,5 HUF kamat

[Ez volt a bonyolultabbik eset, ugyanis itt 1735. naptól számoltam, 3,75%-os kamattal. Viszont beleszámoltam minden törlesztést amit Ernst cikkében találtam, így nevezetesen: 2013. januárjában ( “Kaukazus januar” 20K HUF +”Toldi Miklos Terv” 20K HUF + “COra” 30K HUF) - 2013. február (“Kaukazus februar” 15K HUF) - 2013. március (“Kaukazus marcius” 5K HUF, “CO marcius” 10K HUF, “Közlönyben írt törlesztés” 62K HUF) - 2013. április (“CO aprilis” 5K HUF) - 2013. május (“CO majus” 5K HUF) - 2013. június (“CO junius” 1.8K HUF) - 2014. október (“Államkasszába utalás” 271K HUF). Ahol az időszakos törlesztés a fennálló kamattartozásnál nagyobb volt, ott értelem szerűen csökkentettem a tőketartozást. Ez egyébként a teljes időszakot nézve kétszer fordult elő, legutóbb előző hónapban, így történt meg, hogy a kezdeti 400k tőkéből előző hónapra a teljes kamattartozás és még 110K tőketartozás is ki lett egyenlítve. Persze a fenti összeg 2551. napig tartalmazza az ebben a hónapban fél hónapra esedékes kamatot is.]

C: Nem tartozik

[Ez abban az esetben áll fenn, ha azt fogadjuk el ebben az esetben is, hogy cégfejlesztésre lett arany kérve, így a kb 200 arany értékű kölcsön kamatostul visszafizetésre került.]

Zárás

Mielőtt a 3 kérdést a konga honlapjára kiírnám, a kedd esti kongresszusi ülésre meg fogom hívni a Horthy század és a Kárpát Dandár vezetőjét (vagy az általa megjelölt személyt) aki a kongresszus előtt előadhatja egyéb bizonyítékait és mondani valóját. Természetesen, ha az ülésen olyan egyértelmű bizonyíték érkezik, ami a fenti számolás módosítását indokolja, azt eszközölni fogom. Így különösen, ha pontosítani tudjuk törlesztések idejét, vagy ha egyéb általam számításba nem vett törlesztés történt az adott század részéről.

Én a magam részéről az ügyben többet tenni nem tudok. Nem tudom helyrehozni a kormányok több évnyi elmaradását ilyen téren, de a szavazással lehetőséget biztosítok rá, hogy a közösség képviselői, véleményt formálhassanak. Nyilván mindenre kiterjedő pontos adatok hiányában több mint két és fél év távlatából szakmailag megalapozott döntés meghozása kizárt, főleg olyankor, amikor jelentős kérdéseket tekintve is vita van az emberek között, így a közösség képviselőinek igazságérzetére és értékítéletére hagyatkozok a kérdések eldöntésében.

A szavazáson én nem fogok részt venni, így a 39 képviselő döntése alapján fogom felvenni vagy nem felvenni adott esetben a tartozást a kormány könyvelésébe.

Abban is biztos vagyok, hogy ez a cikk nem kellemes a két érintett század számára, viszont nem én tehetek róla, hogy valószínűleg évekig használtak olyan pénzeket amiket vissza kellett volna fizetni kamatostul, így csak saját magukat hibáztathatják a felhalmozódott kamatok miatt.

(Ha esetleg a cikkben valamit elírtam, elnéztem, vagy egyéb információval tudtok szolgálni, azt levélben várom,köszönöm.)

Amennyiben bármilyen kérdésetek-észrevételetek van, írjatok levelet nekem vagy keressetek a Gazdasági Minisztérium chat szobájában(#gm).


Tisztelettel
Imre Norbert
Gazdasági Miniszter