[EM] Mokesčiai

Day 1,960, 00:11 Published in Lithuania Serbia by Mindziuss

Ekonomikos Ministerijos straipsniai:
[EM] Treniruočių kontraktas
[EM] Savaitės apžvalga

Kaip įprasta ir realiame pasaulyje, taip ir čia, eRepublik žaidime, mokesčių sistemos įvairiose šalyse yra skirtingos. Surenkami mokesčiai yra pagrindinis valstybės pajamų šaltinis Pagal žaidimo mechaniką yra išskiriami trys mokesčių tipai:
* Pajamų Mokestis (angl. Income Tax) - tai nuo 1 iki 25% siekiantis mokestis, mokamas nuo darbuotojo atlyginimo.
* Importo Mokestis (angl. Import Tax) - tai mokestis, kuris sumokamas tuomet, kai asmuo parduoda prekes (maistą ir ginklus) ne savo pilietybės šalyje. T.y. jeigu turėdami Lietuvos pilietybę nusipirksite licenziją ir prekiausite Latvijoje, papildomai mokėsite importo mokestį. Šis mokestis gali siekti nuo 1 iki 99%.
* Pridėtinės Vertės Mokestis (trump. PVM, angl. Value Added Tax arba VAT) - tai didžiausias pajamas valstybei teikiantis mokestis, sumokamas nuo parduotų iš žaliavų pagamintų prekių (maisto, ginklų). Šis mokestis, kaip ir pajamų, siekia nuo 1 iki 25%.

Vertėtų priminti, kad kai įdedate į vietinį turgų parduoti prekes (tai negalioja maisto ir ginklų žaliavoms), nuo jūsų nurodytos sumos bus nuskaičiuotas PVM mokestis. Jeigu turite licenziją (kuri kainuoja 20 aukso) ir parduodate užsienio valstybėje, mokėsite ir PVM, ir importo mokestį.

Šiame straipsnyje bandysime palyginti Lietuvos su Vokietijos mokesčių sistemas, kadangi šios valstybės yra panašios savo dydžiu. Taip pat stengsimės palyginti Lietuvą su viena stipriausių pasaulyje valstybių - Serbija, bei vienos mažiausių ir silpniausių Europos bei pasaulio valstybių - Šveicarija. Nelyginsime kelionės bilietų (angl. Moving Tickets), ligoninių (angl. Hospitals), gynybos sistemų (angl. Defense System) mokesčių, kadangi jos naudojamos ir perkamos labai retai, arba išvis neperkamos. Tuo užsiima nebent kolekcionieriai.

Lyginant Vokietiją ir Lietuvą, kurios yra panašios valstybės tiek populiacijos, tiek daromos žalos aspektu, ir mokesčių sistema mažai besiskiria. Abi valstybės tiek maistui, tiek ginklams yra nustačiusi 25% PVM mokesį (maksimalų PVM mokestį ginklams taiko 8 valstybės, maistui - 9 valstybės iš 70), o importo mokesčiai irgi panašūs abejose šalyse - Lietuvoje jis siekia 10%, Vokietijoje - 7%. Tuo tarpu mūsų gimtoji valstybė pasaulyje žymiai išsiskiria su pajamų mokesčiais, kurie pas mus minimalūs ir siekia 1% (tokį mokesčio tarifą yra nusitačiusios tik 6 pasaulio valstybės). Šis mokestis Vokietijoje siekia 10%. Trumpam žviltelėkime į mokesčių palyginimą.



Analizuodami ir kitas panašaus dydžio šalis (Jungtinė Karalystė ar ta pati Latvija) pastebėjome, kad vidutinės valstybės (kaip ir Lietuva), neturinčios pilnų bonusų renkasi maksimalius ar artimus jiems PVM mokesčius.

Lyginant Lietuvą su Serbija ar Šveicarija iškart išryškėja mokesčių sistemų skirtumai. Kad būtų lengviau analizuoti, žvilgelėkime į lentelę.


Valstybės visų pirma labai išsiskiria populiacijos dydžiu, žinoma, ir daromos žalos atžvilgiu, bei galiausiai turimų bonusų atžvilgiu: Lietuva turi 40% ginklų ir 80% maisto bonusą, Serbija atitinkamai 100% ir 100%, o Šveicarija 0% ir 0%. Kaip ir būdinga stipriosioms ePasaulio valstybėms, taip ir Serbijoje, yra beveik minimalus PVM mokestis ginklams (3😵, bei vidutinis dydis (šiuo atveju 14😵 maistui. Pastebėtina, kad tokio pat tipo, kai ginklų mokestis beveik minimalus, o maisto - didesnis, turi ir Lenkija, Graikija, Bulgarija, Kroatija, Vengrija, Kinija - bent du trečdaliai pasaulio galiūnių, bei visos valstybės turinčios pilnus bonusus. Importo mokestį Serbija taip pat nusitačiusi mažesnį nei Lietuva, vėl mažesnį tarifą nustatant ginklams. Galiausiai, pajamų mokestis yra gerokai aukštesnis - 12% - kaip ir maždaug atitinka pasaulio vidurkį.

Tuo tarpu, Šveicarijos mokesčių sistema atrodo mažiau subalansuota. Pasirinktas variantas, kai maistui PVM yra mažesnis nei ginklams - ši praktika retai naudojama kitose pasaulio valstybių mokesčių sistemose. Importo mokestis - 25% - gerokai aukštesnis nei Lietuvos, tačiau, pamąsčius, kiek tai naudos atneša pačiai Šveicarijai? Lietuvos seimūnai prieš pusmetį diskutavo ir mąstė, kad reikia dėti nežymų - t.y. iki 10% importo mokestį, arba maksimalų - 99%, kadangi pastaruoju atveju eksportuoti į Lietuvą visvien neapsimokės. Mažųjų pasaulio valstybių mokesčių sistemos yra ganėtinai skirtingos, ir panašu, kad nesubalansuotos.

Apibendrininant, jeigu išskirtume tris valstybių tipus - stipriąsias/didžiąsias, vidutiniokes, bei silpniausiasias, nesunkiai pastebėtume tiek stipriųjų, tiek vidutiniokių mokesčių sistemų ypatumus. Stipriosios, visus bonusus turinčios valstybės, laiko beveik minimalų ginklų PVM ir šiek tiek tiek didesnį maisto PVM tarifą. Vidutiniokės dažniausiai turi didesnį nei vidutinius PVM tarifus (15😵. Tuo tarpu su silpnųjų valstybių mokesčių sistemomis atrodo žaidžiama. Pavyzdžiui, Šiaurės Korėjoje visi mokesčiai yra minimalūs ir siekia 1%, tuo tarpu Jungtiniuose Arabų Emyratuose - maksimalūs. Vieningai apibūdinti silpnųjų valstybių mokesčių sistemos apibūdint negalima.

Lietuva kitų šalių kontekste, panašu, kad mokesčių sistemą susitvarkiusi išties neblogai. Kiek keistas pasirinkimas, kad pajamų mokestis tesiekia 1%; nors, jeigu jis būtų 10%, reikšmės biudžeto surinkimui turėtų pakankamai mažai (galima spėti kad papildomai būtų surinkta iki 2000 litų per mėnesį, jei pas mus dirba 100 darbuotojų už 8 Lt algą). Tad, galime džiaugtis, kad mūsų mokesčių sistema sutvarkyta pakankamai palanki tiek piliečiui, tiek valstybei.

Štai toks pirmasis bandymas paanalizuoti skaičius ir taip skurdžioje eRepublik ekonomikoje.

Mokesčių dydžius pasaulyje galite sekti čia

Straipsnį parengė: