[МнМ] Продуктивност, данъци - ей такива неща 2

Day 2,653, 00:26 Published in Bulgaria Bulgaria by Educational Center


Здравейте приятели,

Още не сте се отказали от мерака да ставате олигарси, нали 🙂 В такъв случай ще трябва да почетете още малко. Поне и тази скучна статия.
В предишната статия ви попитахме ще фермим ли. Видяхме какви фирми и за какви пари можем да си направим, ама това не е всичко. За да вземем окончателно решение ни е необходимо да знаем още някои неща като производителността на фирмите, необходимите суровини за производство в различните фирми, данъците които плащаме и т.н. Днес ще поговорим за тези неща.



В зависимост от категорията на фирмите и от бонусите с които разполага държавата се произвеждат различни количество суровини или продукти. В тази таблица можем да видим как се променя това количество при различните условия.



За производството на храна са необходими хранителни суровини, за оръжията съответно оръжейни, а за къщите - строителни. Необходимото количество суровини е различно за различните категории фирми в страни с различни бонуси, тъй като при по-висок бонус се повишава и количеството на произведени от суровините продукти .



Следващата таблица ще ни помогне да се ориентираме какво количество суровини са ни необходими при различните условия.



Забележка: Това е количеството суровини, които се иразходват при една работа в съответната фирма, независимо дали вие работите като мениджър или използвате за целта работници. Различните категории фирми имат различен капацитет работни места. Когато наемате работници е необходимо да осигурите за всеки от тях необходимото количество суровини.



Тук ще припомним броя работни места, които позволяват различните фирми.

-Производствени фирми
К1 = 1 работно място
К2 = 2 работни места
К3 = 3 работни места
К4 = 5 работни места
К5, К6 и К7 = 10 работни места

-Добивни (Ресурсни) фирми
За оръжейни (WRM) и хранителни (FRM) суровини:
К1,К2 = 0 работни места
К3,К4 = 1 работно място
К5 = 4 работни места
Фирми за суровини за къщи (HRM):
К1 = 1 работно място
К2 = 2 работни места
К3 = 3 работни места
К4 = 4 работни места
К5 = 5 работни места

Собственикът може да работи във всяка една от фирмите, които притежава, като мениджър (т.е. сам) с изключение на фирмите за къщи и тези за строителни суровини. Някой път може да срещнете английския термин за това, който е Work As Manager или съкратено WAM.



Друго основно нещо за което трябва да държим сметка когато се заемаме с производство са данъците. Тях можем да видим от тук. Всеки данък може да бъде променен от някой депутат чрез пускането (и одобряването) на съответния закон. Ето няколко примера:
- Работен данък
- Храна
- Оръжия

Към момента на написването на тази статия стойностите на различните данъци у нас са следните:





Работният данък се удържа от наличните ви средства автоматично като се работи, независимо дали като служител при някого или като мениджър в собствените фирми.
-Ако работите като служител, при работа от заплатата ви се удържа сума, равна на [вашата заплата] * [работния данък], в случая показан тук: 4% oт 48.00 = 1.92лв.


-Когато собственикът работи като мениджър във фирмите си, за всяка фирма, в която е работил, трябва да заплати работна такса в размер на [средната заплата в страната за последните 30 дни] * [работния данък], което сега възлиза на 4% от 41.57 = 1.66 валута.


Тази средна заплата можете да видите отново от тук, най-долу на страницата:


Забележка: Когато използвате работници за работа във фирмите, не заплащате Работна такса, а само заплатите на тези работници!

Данъкът внос (или Вносно мито) се плаща от всички играчи, които имат чуждо гражданство, но притежават лиценз за продажба в българския пазар. Процент от печалбата им при продажба отива в нашата хазна.
Например, българин с чилийско гражданство продава к7 оръжия на БГ пазара за по 6 валута всяко. Аз купувам 50 от тях. В хазната на еБългария отиват 0,08 * 50 * 6 = 24 валута, защото данъкът внос за оръжия у нас е 8%, а вместо 300 валута в джоба на производителя ще отидат 276.

ДДС (данък добавена стойност) се плаща от тукашни производители, когато продават стоката си на нашия пазар.
Например, аз продавам к1 къща за 300 лева. Когато някой я купи, в хазната ще отидат 0,01 * 300 = 3 лева заради данъка от 1%, а аз ще имам печалба 297 лева.
Забележка: при продажба на суровини НЕ се заплаща ДДС!



Нека да илюстрираме казаното като разгледаме доходите от добивните фирми за оръжейната промишленост к1, к3 и к5 при сегашния 100% оръжеен бонус.

В момента средната работна заплата у нас е 41.09, което, както казахме по-горе, значи автоматично отчисляване на 1.23 работна такса. Цената на желязото е 0.02 местна валута, или както сме свикнали да казваме лева (или cc, от английското Citizenship Currency).
за К1 (желязо) - 70 * 0.02 = 3.5 - 1.23 = 2.27лв печалба
за К3 (алуминий) - 250 * 0.02 = 5.00 - 1.23 = 3.77лв
за К5 (каучук) - 500 * 0.02 = 10.00 - 1.23 = 8.77лв

Повече от ясно е, че е абсолютно невъзможно при сегашните цени и данъци да се наемат работници в добивните фирми. Дори при К5 продажната цена на произведеното от 1 работник не покрива заплатата му, затова най-добре работете само като мениджъри (терминът е WAM - Work As Manager), или не работете изобщо за да пестите точки опит.



Най-общо печалбата на собственика можем да пресметнем по следния начин:

-За добивни фирми
A*В - РТ - ДДС = печалба за производител, който продава на собствения си пазар при 1 работа като мениджър.
A*В - РЗ - ДДС = печалба за производител, който продава на собствения си пазар при 1 работа от служител.
(A*B - РТ)*(1-ИТ) = печалба на производител, който продава на чужд пазар при 1 работа като мениджър.
(A*B - РЗ)*(1-ИТ) = печалба на производител, който продава на чужд пазар при 1 работа от служител.

-За производствени фирми
A*B - C*D - РТ - ДДС = печалба за производител при продажба на собствения пазар при 1 работа като мениджър.
A*B - C*D - РЗ - ДДС = печалба за производител при продажба на собствения пазар при 1 работа от служител.
(A*B - C*D - РТ)*(1-ИТ) = печалба на производител, който продава на чужд пазар при 1 работа като мениджър.
(A*B - C*D - РЗ)*(1-ИТ) = печалба на производител, който продава на чужд пазар при 1 работа от служител.

Където:
A- Моментна цена на произвежданата стока на пазара
B- Брой произведена от 1 работа продукция
C- Моментна цена на суровината на пазара
D- Количество суровина необходима за 1 работа
РТ- Работна такса
РЗ- 1 Работна заплата (на 1 работник)
ДДС- данък добавена стойност
ИТ- импортна такса (вносно мито) за дадената индустрия, представена като дроб, наример 3% = 0,03



Накрая да споменем и за лицензите, които са ни необходими за да продаваме на чужди пазари.
Всеки е-гражданин по рождение придобива право да продава стоки на пазара на собствената си страна, но ако иска да продава и на други пазари е необходимо да си закупи лиценз. Цената му е 20 злато за всяка една страна.
Това става през менюто Моите места -> Склад -> Пазар -> Бутон "Купи лиценз"



Важно - придобиването на чуждо гражданство не ви дава право да продавате стока на пазара на страната, чието гражданство сте придобили. Ако искате да продавате на местния пазар е необходимо за си закупите лиценз. Когато придобиете чуждо гражданство си запазвате правото на търговия на родния пазар, което сте получили със създаването на акаунта си.




Благодаря ви за вниманието.
Надявам се да сме ви били полезни 🙂
Екипът на МнМ