Брой 21. РЕАЛНОСТ: ОСЕМ ПРИЧИНИ ДА НАЕМЕМ НА РАБОТА ХОРА НА НАД 45 ГОДИНИ.

Day 2,755, 14:02 Published in Bulgaria Bulgaria by DON DOBRINIO
2015 06 07 01:30

Автор: Георги Георгиев, изпълнителен директор на Адеко България
02 Юни 2015, 12:27




Работодателите в България, а може би и навсякъде другаде по света, търсят служители с конкретни умения, опит и отношение към работата. И по възможност - и трите на най-високо ниво. Но това е почти невъзможно, или поне доста рядко срещана комбинация. И ако я намерите – цената ще е доста висока.
Затова работодателите често избират да наемат млади хора, които са завършили своето образование наскоро и са склонни да правят компромис с опита и уменията им, за да могат да намалят разходите си за труд. На пазара обаче има и едно друго поколение хора, които често са в състояние да дадат всичко наведнъж – и добри умения, и опит, и много по-добро отношение към работата, при това на приемлива цена. Става въпрос за хората над 45 години.

За тях често съществуват предразсъдъците, че не са в крак с новото време и че не са склонни да се променят, но всъщност има немалко причини именно те да бъдат най-добрите служители. Те са свързани с различни фактори - от демографските промени и застаряването на населението, което неминуемо се отразява и на работната сила, до това, че те просто имат много повече професионален и житейски опит. Но ето осем конкретни причини, които да ви накарат да преосмислите отношението си към по-възрастните, работоспособни хора.

Лидерски умения
Човек над 45 години по всяка вероятност вече е възпитал поне едно човешко същество. Може и да е спорен резултатът дали е успешен в това, но все пак има опит, правил го е. Нещо, с което много млади мениджъри на 35 години не биха могли да се похвалят. А отглеждането на дете учи на търпение, развива способности за мотивация, менторство, отговорност и лидерство. Все качества, които са изключително важни в съвременната работна среда.

Работа в екип
Ако човек е над 45 години, той неминуемо е сменил немалко роли, не само на детето в семейството, но и на съпруг или съпруга, баща или майка или най-малкото е отворен за тези по-различни гледни точки. Именно поради тази причина той може да разбере различните позиции и осъзнава и приема, че хората могат да имат различно мислене и цели. Безспорно това умение да разбираш другия го прави и по-добър екипен играч.

Житейски опит
Хората над 45 години са имали поне 20 години практическо и бизнес обучение и са видели, че един резултат може да бъде постигнат по поне три различни начина. И всеки от тях да е верен в определена ситуация. Именно "житейското образование" е нещо, което човек получава неусетно и за което просто е нужно време и повече опит.

Отношение към работата
Повечето хора на възраст над 45 години знаят от практиката, че първото впечатление се съставя за пет секунди и се променя за пет години. Точно затова те имат правилното отношение към работата, работния етикет и това, което се очаква от тях. Всичко това спестява време и усилия и спомага за добрите работни взаимоотношения.

Мотивация
На 45 години човек много повече познава себе си и за добро или лошо е много по-наясно какво иска и какво не. Следователно, когато е мотивиран да вземе някакво решение, неговата мотивация е много по-дълбока и по-трайна.

Целите на всеки са различни, но при ясна и добра мотивация те са по-трайни. Ще има хора, които ще кажат, че са мотивирани от по-високото заплащане, или такива, за които е важно да докажат на себе си нещо, но без значение към какво се стремят, вероятността това да се промени след една година е много по-малка. А това прави служителите с профил 45+ по-последователни и надеждни.

Етика на работа
Без значение през каква култура, фирмена организация или бизнес са минали хората на над 45 години, на този етап от живота си човек осъзнава, че всяко решение, свързано с етиката на работа, се отразява на всичко останало. И липсата й може да доведе до краткосрочни, но не и до дългосрочни и устойчиви успехи. Неща, които хората с повече опит отдавна са осъзнали.

Повечето хора на 45+ имат работни умения и опит, а с оглед на това, че средната възраст на населението се увеличава, пред тях са поне още 20 години активна работа.

Умения за управления на проекти
Човек над 45 години със сигурност е обзавел поне един апартамент или къща. Построил е нещо, което го е научило на елементарни умения като това да разпределяш задачи, да следиш за тяхното изпълнение и да даваш обратна връзка за качеството на свършената работа по тях. Звучи ли ви като някой, който е подготвен за управление на проекти и хора? Защото 45-годишните са именно такива.

Финансова култура
Освен ако не живееш с мама и татко, на 45 години със сигурност ти се е случвало да сметнеш колко са приходите и разходите ти на месечна основа и когато след това няма остатък, да трябва да вземеш конкретни действия за намаляване на разходите или повишаване на приходите. Финансовата култура е нещо, което често липсва в България. По-възрастните хора обаче вече са преживели различни житейски ситуации и за тях няма да е голямо предизвикателство да съставят и управляват бюджет, да подхождат отговорно към разходите и да търсят начини за увеличаване на приходите.

Себеутвърждаване
Повечето 45-годишни хора имат работни умения и опит, а с оглед на това, че средната възраст на населението се увеличава, пред тях са поне още 20 години активна работа. Много по-голямата част от тази група хора са мотивирани да се представят добре и са много по-отдадени на това, с което се занимават. И по всяка вероятност имат стабилен обществен статус, защото имат дългогодишен партньор и деца.

Младите, от друга страна, трудно понасят критика, защото нямат увереност. Просто нещата, които са постигнали, не са толкова много, за да придобият самочувствието на по-възрастните.

Ефектът Burn Out
Възрастните знаят как да издържат на стреса. Човек на 45 години е минал поне един път през фаза от живота си с много стрес и си е изградил стратегия и техника как да се справя психически с натоварването.

Не казвам, че младите хора не са способни и че не заслужават шанс да трупат опит, знания и умения. Просто искрено се надявам следващия път, когато ви попадне кандидат за работа с година на раждане по-рано от 1970-а, да погледнете на него по по-различен начин.
Надявам се да горенаписаното да е стигнало предназначението си!