ЈЕДАН ДАН ЖИВОТА У В2 (НАМЕЊЕНО И ОНИМА КОЈИ ОСТАЈУ И ОНИМА КОЈИ ИДУ)

Day 939, 12:22 Published in Serbia Serbia by Pokac
Иако сам планирао да данас пишем о проблемима и предностима које би еСрбија могла да има у новој верзији еРепублике, због неких коментара на претходни текст, због неких других текстова, али и због великог броја писама које сам добио од играча, одлучио сам да покажем како би МОГАО да изгледа један дан играча еРепублике у новом модулу.

Поделићу играче у неколико категорија како би свако могао да се лакше нађе у неком опису, а и због прегледности. Сами називи за категорије играча нису битни, већ су ту да мени олакшају писање🙂 Наравно, још једном вас подсећам да се ради о бета верзији и не мора да значи да ће све изгледати баш овако како сад изгледа.

Дан једног...

...ДВОКЛИКТАША

Почиње као и овај сада у 9 часова по нашем времену. Уместо опције ради-тренирај-ратуј-(гласај) сада постоје два корака више. Дакле, сада постоји схема ради-тренирај-учи-одмори се-ратуј-(гласај). Дан је подељен на 24 сата и те 24 јединице можете утрошити на све наведено сем ратовања и гласања. Ратовање и гласање не одузимају наведено време

Шта је битно знати? Прво, битно је да одлучите како желите да развијате свој лик. Ако сте двокликташ и не желите (или не можете) да напустите тај режим играња онда је битно да знате да вам ратовање не доноси искуствене поене. Дакле, ако немате времена, немојте се ни малтретирати са тим. Ратоваћете кад будете могли. Дакле, отпишите ратовање и концентришите се на остале аспекте ове схеме.

Током поменута 24 часа (тј. јединице времена које можете утрошити) ви можете радити, тренирати и учити – што вам све доноси искуство, и одмарати се – што не доноси искуство, али вам повећава СРЕЋУ. Срећа је нови фактор и слична је здрављу, али се троши само при обављању ових основних функција (не и у ратовима).

У садашњој верзији сте вероватно прво радили (или се прво борили), па затим тренирали, и на крају се борили (или радили). Моја препорука за В2 је да прво учите и тренирате, а затим радите (и ратујете ако желите), а после рада да се одмарате. Минимално проведено време које ваш профил може провести на једној од поменутих опција је 4 сата, а максимално 12, у току једног дана. Пошто ће вам плата бити на основу радних сати, то значи да можете добити 4 пута или 12 пута онолико пара за које сте се пријавили да радите.

Слично је и са тренингом и учењем. Суштина је да правилно распоредите своје време (поменутих 24 часа) у складу са својим жељама. Нпр., можете учити неку вештину 6 сати, затим тренирати на полигону 6 сати, радити 6 сати и на крају се одмарати 6 сати. А можете и направити неку скроз другачију схему или је сваки дан мењати. Можете, нпр. прескочити тренинг, па се посветити више учењу и раду. Дакле, од вас зависи како ћете организовати дан свог грађанина.

Битно је напоменути да НЕ МОРАТЕ учити и тренирати ону радну вештину коју користите на раду или род војске који сте на бојишту. Дакле, ви можете бити харвестер (скупљач), а при том учити за архитекту (јер су плате за више нивое овог другог рецимо веће него за вашу тренутну вештину). Стога је могуће да напредујете у две радне вештине сваког дана (једна је она коју радите, а другу учите) или да усавршавате само једну, али много брже него данас. Слично је и са војним вештинама.

НЕ МОРАТЕ трошити злато. Као што ни код Лане не морате. Храна, кућа и болнице НА ратиштима вам подижу здравље, а опет храна и кућа (могу), а одмор вам сигурно подиже ниво среће. Ако нећете често у рат, моја препорука вам је да што више радите и учите и да се специјализујете у, назовимо је ,,радничку класу,,.

Дакле, као и данас, нема потребе да мењате режим играња. Борићете се када желите и имате времена.

...БИЗНИСМЕНА

Вама ће требати највише времена да се прилагодите. Креатори игре су изгледа схватили да је хиперпродукција оно што убија економију свих едржава, па су се потрудили да мало закомпликују живот просечног ,,газде,,. Ако реално погледате, ни у стварном животу није лако бити прави газда, па ће у В2 онај ко је правио пушке нпр., сада морати да поставља понуде не само за различите нивое вештине, већ и за различите радне вештине. Једино сектор сировинске индустрије ту остаје исти као и данас, а остали се мењају. Фабрике истог квалитета могу да производе потпуно разчичите производе, тако да ће сада ваша продаја зависити и од ЖЕЉА, а не само од потреба купаца. Неко ће желети овакву, а неко онакву храну, кућу или пушку. Дакле, предвиђам затварање многих фирми, што уопште неће бити лоше. Мораћете о још једној ствари да водите рачуна. Претпостављам да ће бити пуно више ратова (јер ће бити јефтинији), али ће се и територије лакше освајати и губити. Зато пазите где и шта отварате.

...НОВИНАРА И ПОЛИТИЧАРА

Ако је неко мислио да ће Банован мање троловати у новом модулу грдно се преварио. У социјалном аспекту игре ништа се не мења, осим можда што ћемо као заједница морати да се боље организујемо, пре свега војно, и што ће бити више ратова и освајања и губљења територија. Пошто се потпуно губи потреба за тренинг ратовима, јер не доносе искуство, а губи се и улога садашњег зида, то значи да ће и новинари имати о чему да пишу, а и политичари кога да пљују. Наравно, било би идеално да ови други то не раде, али то су илузије равне онима које имају поједине жене које мисле да могу да промене мушкарце када буду у браку. Даме, дакле пазите шта радите, јер људи се само привидно мењају, суштинске особине увек остају исте.

...ВОЈНИКА

Време је да постанете каста за себе. Било би добро да нам друштво постане попут мравињака и да се зна ко коси, а ко воду носи. Само што би ови косачи (војници) сада морали да буду МНОГО одговорнији, а њихови предводници морају бити много мање налик на Гојка Божића, а много више на Шумора. Војска би могла да занемари учење у библиотеци, а да што више ради на тренирању војних вештина. Дакле, обавезно 12 сати тренинга, а рад и одмор по потреби. Због саме природе новог начина ратовања, одлучиваће квалитет оружја, бораца и команданата, а не штекови и злато.

Радни дан војника ће бити најинтезивнији, јер ће захтевати потпуно другачије организовање. Све остале промене у В2 ће чак и Арчи схватити за месец-два, али ратовање у В2 подсећа на стратешке игре типа Панцер Генерал, па би било добро да се војска за то припреми. Наравно и грађани, јер ће наша бројност бити једна од битних ствари у В2 коју бисмо могли паметно да искористимо. Ни у ратовањима НЕ МОРАТЕ трошити златнике, па се искрено надам да ће више људи схватити да не морају ,,красти,, златнике да би њихове јединице биле најјаче. Најјаче јединице ће бити оне које су најбоље организоване и оне које имају најпослушније и најактивније војнике. (само што ће се активност војника сада мерити дужим временским јединицама од 5-15-20-90 удараца који сада могу да се одраде у 5-15 минута).

Пошто сви верују да ће злато да креира победнике битака, ево један пример за размишљање.

Решио неки наш или амерички ,,баја,, да покаже свима колико је јак. Има човек 140 златника у штеку и најновији (рецимо) хеликоптер к5 типа. Битка отпочела идеално, у 5 ујутро по нашем времену. Нигде живе душе. И тако улети он на ратиште, али нема непријатеља. Нема везе каже он, освојићу свако поље. Онда крене да рачуна и схвати да има 400 поља, а да он за 6 минута (1 активан и 1 пасиван потез) може да освоји само ЈЕДНО поље. Дакле проведе наш баја сат времена и освоји чак 10 поља. Нема везе, мисли он, наставићу сутра.

Враћа се 4 сата пред крај битке, и одједном је слика сасвим другачија. У међувремену се свашта дешавало и нигде његових освојених поља, Нема везе, сада су ту моји другови из школе/са факса (мисли наш или амерички нинђа) па ћемо ми то брзо. Покрали смо/купили довољно златника, па смо спремни да смажемо ову боранију. Међутим, сада је проблем још већи. Ма колико јаки били, кад год неког нападну и они претрпе штету. А сада на сваком пољу стоји по 5-6 бранилаца. И што је најгоре, они се активно бране. Чувају болнице и стално мењају места. Успоравају нападаче и исцрпљују их. НЕ КОРИСТЕ ЗЛАТО, већ своју бројност и организованост. Наш ,,баја,, губи 3 сата свог живота, али резултат је исти. Спуцао је 50 златника од свог штека, а освојио је 10 поља. Он и његови пријатељи су се коначно пробили до главног непријатељског града и заузели га. Држе и болницу. Међутим, потпуно су изоловани, а неки морају и у школу. Браниоци се смењују, нису више исти људи, али се бране на исти начин.

Последњих сат времена битке, наш ,,баја,, троши још 30 златника. Добија скоро сваку битку, али губи злато. Лечи се златом, јер је болница одавно изгубљена. И даље он и његова ,,братија,, држе главни град, али велики део мапе је у рукама бранилаца. Нема коњице да их спаси. Они су коњица. Одједном, стижу непријатељске бебе у битку и нападају по 15 на једног. Све бебе гину, али и ,,баје,,. Сви су збрисани у року од 3 минута, а пошто нема слободних поља око места где су нестали, наш ,,баја,, схвата да му је најближе место где може да се укључи у битку исто оно где је јуче почео. Браниоци су победили.

Нема везе, мисли се он, освојио сам 500 поена у овом рангу и платио то само 100 златника... Мали корак за човечанство, али велики за кредитну картицу. Додуше, то сам могао да добијем и са 3 дана тренинга и да не платим ништа, али кога брига.

РЕЗИМЕ

За добро организоване и бројне енације, В2 ће чак и по утрошку времена бити налик на В1. И за појединце који не желе да проводе превише времена у игри, В2 није ништа више ,,трошач времена,, него В1. Само се не борите ако не желите.

Као и до сада, војска и паметно вођење економије ће бити кључ напретка неке едржаве. Као и бројност њених грађана. Она ће бити од још веће важности у В2. Бригаде могу да мењају време и место напада, а могу и да се смењују и тако непријатељ увек има гомилу бораца које мора савладати, а ми увек свеже борце, који нису толико пред компјутером. Такође, ми не трошимо злато на борбе што нам отвара многе могућности у другим аспектима игре, о којима сад не бих говорио.

За многе ствари и у еРепублици, и у животу важи једно правило:

МОЖЕМО ОНО ШТО ХОЋЕМО. САМО, ПРВО БИ ТРЕБАЛО ДА ХОЋЕМО.