Емиграцията - принуда или избор

Day 2,768, 10:35 Published in Bulgaria Bulgaria by rsmafia

Здравейте приятели,

Нека на горния въпрос всеки си отговори със своя си отговор.
Пиша тази статия от гледна точка на човек, пред който никога не е стояла дилемата да емигрирам или да не емигрирам.

Малко музикален фон преди това цък



Нека да започнем със самия смисъл на думата ЕМИГРАЦИЯ - доброволно или принудително преселване в чужда страна. Причините за напускане на родната страна са разнородни, но основните са икономически, военни, климатични, образователни, религиозни, политически, дори и криминални.

Може би единствения неоспорим успех, който постигнахме за последните 25 години и за който няма да има спор е свободното движение на хора в рамките на ЕС и това е едно от малкото неща, заради което хората все още вярват, че ЕС има бъдеще. През това време повече от 2млн българи напуснаха родината, за да търсят своето щастие и препитание по света.

Голяма част от най-добрите ни абитуриенти кандидатстват в чужди университети - след китайците, руснаците и австрийците, българите сега са четвъртата по численост чуждестранна студентска общност в Германия. И въпреки че повечето от тях възнамеряват да се върнат и да се реализират в България, прилагането на този план на практика често се оказва сложно и невъзможно. Малко вероятно е хората, които напускат родината си на млади години, да оставят „уредените” държави в които се намират и нашата действителност да ги върне обратно у дома.

Другата, може би основна част от българските емигранти са т.н икономически емигранти. Обикновено когато се спомене думата емиграция в хората възникват негативни чувства и асоциации. В страните, от които напускат хора, се говори за това как “нацията се стопява” и “изтичат мозъци”. В страните, в които хората мигрират, се появяват твърдения, че емиграцията отнема работните места на местните хора, че емигрантите увеличават престъпността и пр. В повечето случаи тези твърдения са необосновани и прикриват по-скоро вътрешни проблеми на съответната държава, защото винаги е по-лесно да обвиниш тези, които напускат или тези, които пристигат в страната за някакъв проблем вместо да положиш усилия да се справиш с причините за него. Докато страната ни е бедна, процесът на миграция ще бъде насочен по-скоро навън, към емиграция на български граждани в по-напреднали страни. Това не е непременно негативно развитие, тъй като чрез емиграцията тези хора получават много умения, които после евентуално могат да приложат в България /при наличие на подходящи условия/ и да подпомогнат нейното развитие. Емигрантите също така изпращат на своите роднини значителни средства, което е един от големите потоци на пари към страната.

В крайна сметка, всеки прави своя избор въз основа на потребностите и ценностите си. Пътя навън и реализацията в чужбина не е лек. Само този който го е извървял знае какво му е струвало всичко това.
Накрая в мен неусетно се надигат няколко въпроса:
- в крайна сметка, човек може ли да е щастлив(лично аз разглеждам щастието като духовно състояние) далеч от род и родина, може ли роба да бъде щастлив, да роба защото май всички се кланяме на парите - елементарно, но вярно;
- кое е по важно, Родината или личното оцеляване, преуспяване или и двете;
- как да станат нещата да се оправят, след като младите,знаещите и можещите ги няма?

Желая Ви на всички успех, където и да сте, каквото и да правите– „Нека силата бъде с вас!”