Кратка анализа могућег савеза са САД-ом [Јован Станојевић]

Day 2,588, 08:09 Published in Serbia Serbia by IMP IOVANVS SERBICVS PIVS

Драги читаоци,

Ових дана подигла се велика прашина око могућег савеза са САД-ом. Наиме, Американци су претходних дана потписали савезе(MPP) са Аргентином, Бразилом, Грчком и Словенијом. Дакле, 4/7 држава Астерије званично сарађује са САД-ом. Питање је времена када ће тим путем кренути још Румунија и Кина. Шта Србија треба да ради?

По мени, постоје три нека сценарија будућег позиционирања Србије у односу на САД:
1.Наставак неутралности;
2.Обнова непријатељстава;
3.Почетак званичне сарадње.

Наставак неутралности

Тренутно не постоји званични односи између две државе и влада пређутни пакт о ненападању и избегава се могуће повређивање интересних зона. Постоје неке шпекулације да две владе већ сарађују али да се одлаже озваничавање истих због могућих последица по владе, пре свега српске, и додатно се испитује могућност савеза.

Обнова непријатељстава

По мени најмање реалан сценарио јер су се народи ових држава уморили од саботирања противничке стране јер тиме ништа дугорочно нису добијали. За ово је неопходан је долазак екстремне струје на власт што је тренутно врло тешко. Наравно, мала искра, као што је неки РЛ догађај или обична провокација, може да доведе до тренутне обнове сукоба.

Почетак званичне сарадње

Без сумње је ово нтересно најбоље решење за обе стране. Не долази до великих преклапања зона утицаја јер су ове државе просторно далеко једна од друге и примарни утицај им је на различитим континентима.

Шта САД добија овим савезом?
Осигуравање ресурса и лакши продор у остале делове света.

Шта Србија добија?
Нама неће лако као САД-у јер имамо пуно непријатеља на природним границама али ће сигурно бити много лакше него пре јер ће се знатно смањити штета у ноћним сатима када смо најрањивији. Што се тиче ратовања која нису уско повезана са ресурсима, сигурно је да ћемо постати много већи фактор у Европи.

Да ли је могуће спречити да осећања и стереотипи из стварног живота поново преовладају? Мислим да јесте, сетимо се примера Велике Британије(по мени највећег српског непријатеља у СЖ-у), Бугарске(тренутно је на супротној страни али смо имали доста добре односе док смо били савезници) и Турске(исти случај као са Бугарском само што нам се ,,љубав’’ завршила оним несрећним гласањем за КиМ). Са друге стране, имамо веома лоше односе са државама са којима у СЖ-у имамо одличне, да не кажем братске односе, као што је нпр. Русија.



ех Јован Станојевић