[СПЛ] Конгресни избори и подела златника члановима

Day 2,500, 12:52 Published in Serbia USA by Srpska Patriotska Liga o7



Поштовани грађани, драги пријатељи, Патриоте,

У овом издању Гласника Српске патриотске лиге имаћете прилику да прочитате:
– Патриота кандидат на конгресним изборима: гласом за УеС подржимо нашег Цанета!
– Тренинг је важан, развијмо снагу заједно: наредних тридесет дана Патриоте члановима деле златнике за тренирање;
– Водимо рачуна о нашем, српском, језику – одговори на честе језичке недоумице;
– Дацина патриотска кухиња: колач “Хандерфил, моја маца”.



Како Српска патриотска лига није међу првих пет странака са највећим бројем чланова, ми на конгресним изборима не можемо наступити самостално. Наравно, то нас не спречава да на изборима учествујемо испред партије чији се програмски ставови подударају нашима.

Претходних месеци на конгресним изборима нисмо учествовали, желећи да на тај начин потврдимо позицију Српске патриотске лиге као јаког трећег блока – што смо и показали прошлога месеца, када смо у потпуности самостално успешно водили државу. Назначићемо да се подршка Патриота не може купити нуђењем више конгресних места од оних других, што су неки и пробали недавно. Дакле, политика Српске патриотске лиге никако није на продају, а подршка се мора заслужити.

Овога месеца, као резултат вишемесечне конструктивне сарадње, Уједињена еСрбија једно место на својој листи кандидата за Конгрес уступиће представнику наше странке. Сарадња са овом партијом увек је била коректна, а обећано и договорено на крају бива испоштовано. Програму наше партије Уједињена еСрбија пружила је подршку на председничким изборима на којима смо и однели победу, имајући пуно поверење у Патриоте и наш рад.

Кандидат Српске патриотске лиге биће cane srbija. Овим ћемо Цанету пробати да се захвалимо на уложеном труду, на активности и посвећености. Уколико постане део новог сазива Конгреса, не сумњамо у то да ће своју функцију обављати савесно, те својим залагањем допринети да закони буду изгласани у складу са програмима Патриота и Уједињене еСрбије.

Стога, чланови Српске патриотске лиге, позивамо вас да на сутрашњим конгресним изборима свој глас доделите Уједињеној еСрбији. То је глас за нашег Цанета! 🙂



Развој тренинг центара и константно тренирање од кључне су важности за развој профила. Стога смо одлучили да уместо стандардне поделе тенкова, који су сада исувише приступачни, организујемо поделу 0,19 златника за тренинг, и то на сваких пет дана, све до 25. октобра. Довољно је да пријаву попуните само једном – златници ће вам стизати све до 25. октобра.



Обратили смо пажњу на чланке, комуникацију на чету, шауте – и уочили да се о језику заправо више и не води толико рачуна. Дакле, постало је неважно како ће нешто бити написано, иако то заправо може бити и од пресудног значаја за преношење информације; уз то, довољно је и рећи да први утисак који овде, у игри, стекнемо о некоме јесте управо на основу његове писмености, речитости и стила писања.

Није нам намера да овде некога силом описмењујемо, али желимо да онима који брину о својој језичкој култури укажемо на неке проблеме и разрешимо евентуалне недоумице. 🙂

Приликом писања времена, сати и минути одвајају се искључиво тачком. Погрешно је уместо тачке користити запету или две тачке.
исправно је: 12.45
погрешно је: 12:45
погрешно је: 12,45

Супротно енглеском језику, према српском правопису децимале се одвајају запетом, а не тачком. Тачком се одвајају хиљаде и то почев тек од петоцифрених. Како би се раздвојиле хиљаде, могу се користити и белине.
исправно је: 7,32
погрешно је: 7.32

исправно је: 21.000
исправно је: 21 000
погрешно је: 21,000

исправно је: 5000
погрешно је: 5.000
погрешно је: 5 000

Честа се грешка среће и у називима странака и јединица. Према Правопису нашега језика, уколико се назив институције састоји из више речи, великим словом писаће се само почетно слово прве речи, а почетна слова осталих речи у називу биће мала, уколико не садрже властиту именицу.
исправно је: Српска патриотска лига
погрешно је: Српска Патриотска Лига

исправно је: Министарство информисања – ако се мисли на тачно одређено, конкретно министарство
исправно је: министарство информисања – ако се мисли на сва министарства информисања, генерално
погрешно је: Министарство Информисања

Занимљиво је напоменути да међу десет странака са највише чланова, чак шест има грешку у свом називу. Број ће се повећати ако додамо и то да у духу српског језика није да се велико слово нађе унутар речи, иако је то раширено, поготово у електронској комуникацији, а чак се може срести и ван игре, нпр. БусПлус. Дакле, није исправно написати еСрбија.

Приликом писања датума, тачка се ставља и након броја који означава дан, па и након броја који означава месец, па и након броја који означава годину, али само ако су у питању арапски бројеви. Код римских се тачка изоставља, јер тако написан број сам по себи означава редни. И напомена: Правопис не наводи да ли после тачке у писању датума треба правити размак, док су остали језички приручници подељених мишљења, тако да се оба решења сматрају исправна. Такође, писање нуле испред једноцифрених бројева у датумима не препоручује се, али је допуштено, поготово у административним и научним текстовима.
исправно је: 24.9.2014.
исправно је: 24. 9. 2014.
исправно је: 24.09.2014.

погрешно је: 24.9.2014

На крају ове рубрике, показаћемо колико се често ове грешке праве. Као материјал за наше мало истраживање послужиће нам пет чланака са највише гласова.





На сличицама има и других грешака, али смо се овог пута базирали пре свега на проблеме које смо изнели у чланку.
Као извор података наведених у овој рубрици коришћено је најновије издање Правописа Матице српске. Уколико имате било каквих питања, питајте нас у коментару. Радо ћемо одговорити или полемисати! 🙂







Толико за ово издање Гласника.
С поштовањем,
Главни одбор Српске патриотске лиге