Какво е да си депутат или министър

Day 2,135, 14:21 Published in Bulgaria Bulgaria by Educational Center


Здравейте приятели,

Днес ще поговорим за управлението на е-страната ни. 🙂

Мнозина си мислят, че да си депутат или президент е просто още един медал в колекцията, но уверявам ви- не е така.

Парламентът е едно от двете звена управляващи държавата (другото е Президентът и кабинетът му).На пръв поглед депутатите нямат голяма роля в упрлавлението на държавата и имат ограничени възможности.Отстрани изглежда много лесно да си депутат, но реалностите не са точно такива.



Преди да поискате да станете депутат и да се кандидатирате е задължително да се запознаете с Правилник относно дейността на парламента и да прецените дали можете и искате да го спазвате.
Ако вече сте решили да го направите ето какво ви очаква



1.Административен панел на депутата:



1.1.Приветствено съобщение и бутона чрез който може да напуснете поста си.След натискането му вече не сте депутат.Крайно непрепоръчително е да го правите.




1.2. Toва поле показва броя на законите, които вие имате право да пускате.Всеки депутат има правото да пуска по 2 закона по време на мандата си.



1.3.Чрез натискане на този бутон получавате достъп до всички закони от който може да избирате какъв точно да пуснете.





2.Видове закони



Този прозорец ви излиза след натискане на бутона Propose a law(Предложи закон).Сега нека ги разгледаме един по един.

2.1. New citizen fee (Нова такса за гражданите)



Този закон определя размера на валутата, която ще получи всеки един играч при регистрирането си. Парите се осигуряват от българската хазна, а не от Плато.

2.2.Donate(Дарение)



Чрез този закон се прехвърлят пари от хазната към организацията, която спомага за разпределянето им.Парите се прехвърлят защото няма начин те да се даряват или използват по какъвто и да е начин пряко от хазната.Парите се даряват винаги на една организация и тя е – Bulgarian National Bank. Maксималната сума, която може да се дарява дневно е в размер на 400 000 лева. Подобен закон може да се пуска само веднъж в денонощието или по друг начин казано 24 часа след пускането на предния.



По този начин би трябвало да изглежда вашето предложение за дарение от хазната към БНБ

2.3.Issue Money (Печатане на пари)



С този закон вие предлагате печатане на валута за сметка на злато, което е в хазната.Курсът който се използва за тази цел е 1 единица валута = 0.005 злато.Това прави крайно неизгоден този закон при настоящето положение на валутния пазар.В миналото това е било основен начин за правене на валута.

2.4.VAT & import taxes(ДДС и мито)




VAT - ДДС(Данък добавена стойност)
Import Tax – Мито

От този и от следващият закон зависят постъпленията в хазната и средствата с които ще разполага държавата ни.

2.5.Income taxes(ДОД)



Income taxes – ДОД(данък общ доход)


2.6. Minimum wage (минимална заплата)




С този закон се контролира нивото на минималната заплата в еБългария.Закон загубил значението си.На места бива доста ниска за да се стимулира работата на комунален принцип.

2.7. President impeachment (Президентски импийчмънт)



Изключително важен закон, чрез който реално Парламентът може да промени политиката водена от Президента чрез неговото сваляне.Това е „специален” закон и за да се приеме е нужно минимум 66% одобрение от страна на депутатите.Ако бъде свален поста заема получилият най-много след спечелилият изборите кандидат за президент.Ако едно подобно предложение не бъде прието, то повторно такова може да бъде пуснато най-рано след 7 дена.

2.8. Provide citizenship (Предоставяне на гражданство)




Това не е точно закон, а привилегия на всеки депутат.Всеки депутат има определена квота гражданства, които може да раздаде през мандата си.Тя се определя от численоста на населението на еБългария, както и от броя на депутати в Парламента.В еБългария има комисия за гражданствата, която се състой от 5 члена и тя е отговорна за даването на гражданства на чужденци, а редовите депутати дават на български граждани искащи да се върнат в еБългария.



Ето така изглежда секцията в коята се разглеждат молбите за гражданства.За да приемете трябва да натиснете бутона Accept


2.9. Natural Enemy(Естествен враг)




Законът за Естествен враг задължава страните да се бият помежду си.Ако след приемането му не се пусне атака, то играта пуска автоматично атака по избран регион 24 часа след гласуването на закона или предишната атака.Естествен враг може да бъде само държава, която има обща граница с eБългария.Ако общата граница в даден момент от военните действия се заличи или една от двете държави остане без региони закона за ЕВ отпада.Страната която пуска закона първа има инициатива и е длъжна да нападне първа.Този закон е специален и се приема при минимум 66% за.Естествения враг може да бъде премахнат без да са приключили военните действия, чрез повторен закон, но не по рано от 7 дена след пускането на първоначалния.



Ето така изглежда прозoреца след като натиснете бутона за предлагане на ЕВ.
Преди да стигнат до предлагане и до приемане в играта, законите трябва да бъдат обсъдени и одобрени във форума, а преди това и в парламентарния чат.
Задължение на всеки депутат е да предложи закона за дискусия във форума преди да го пусне за гласуване и после в предложението на самия закон да посочи линк към дискусията по него във форума.
Мнозина смятат, че правилника на парламента е нещо ненужно, но без него работата на депутатите би била неефективна.
Официалният форум на еБългария
Парламентарната секция на парламента
Koнституция на еБългария
Правилник относно дейността на парламента



До тук бяха законите, които се гласуват в самата игра. Освен тях депутатите обсъждат и приемат и приемат във форума редица други закони, които касаят всички ни. Това са законите за влизане или излизане в съюз, за провеждане на рефендуми, за правилата по които се дава българско гражданство, за държавения резерв, за армията и т.н. В тази секция на форума можете да видите приетите и действащи в еБългария закони.

Да си депутат не е само да получиш още един жълт медал в профила си. Това е отговорност.



Това е вестника на народното събрание - или поне беше докато имахме парламент и се надявам отново да бъде. Тук се публикуват новините от еНародното събрание и парламентарните отчети.



Какво е да си министър?

Това е една позиция за улеснение на президента и за постигането на по-голяма ефективност в управлението на е-страната. Хубаво е ако Президентът е подбрал хора с които се разбира добре и има едни и същи възгледи за да няма препирни и спорове в тежките моменти. Нека погледнем какво вършат отделните министерства.


Министерство на войната:

Oфициоза на Министерство на войната. В него се публикуват ежедневните военни заповеди към населението и стратегическа военна информация. Този вестник е необходимо, да не кажа задължително да преглеждаме всеки ден за да бъдем полезни за еБългария.

Министърът на войната и неговите заместници са тези, които заедно с президента изграждат военната стратегия по време на война.Било то с цел освобождаване на наши региони или покоряване на нови такива.Тези хора отговарят за финансирането за важни битки и търсят чужда щета, когато това е необходимо.Нужно е да има 24 покритие на денонощието и затова е хубаво да има голям екип.


Министерство на външните работи:

Официоз на Министерство на външните работи.В него можете да прочетете актуална информация за външната политика на страната.

Mинистъра на външните работи отговаря за взаймоотношенията на страната ни с другите страни в играта.От неговата работа често зависи дали някоя нация ще ни помогне във важна битка или ще гледа безучастно.В момента екипа на МВнР отговаря и за създаването на новият съюз в който ние имаме участие.Изключително важно е в това министерство да има политика на последователност!

Вестник на Българския дипломатически корпус.От този вестник се пускат статиите на нашите посланици по света Чрез него може да научите интересни факти за държавите по еСвета.


Министерство на икономиката:

Официоз на министерството на икономиката.В него може да бъде прочетена информация за икономическата политика на страната.

Министърът на икономиката има за цел да проследява постъпленията в хазната и да предлага, ако е нужно, нови данъци и ставки на президента и парламента.От него се очакват всякакви иде за бъдещо икономическо развитие на държавата и допълнителни начини на печелене на пари.Пример са акции като „държавен служител” и др.


Финансово министрство:
Официоз на министерството на финансите.В него могат да бъдат прочетени отчетите за приходите и разходите на държавата.
На това министерство е поверено управлението на БНБ и на държавните средства. То се грижи да ги управлява и увеличава чрез търговия, инвестиции и други законни средства.
От този човек зависи отчитането на парите изхарчени през даденият месец.Той е и човекът, който раздава и разпределя парите.


Министерството на младежта:

Вестник на Министерството на младежта.В него може да намерите образователни, информационни или развлекателни статии от българското Министерство на младежта.

Екипът на Министерство на младежта отговаря за издаването на образователни статии, помага на млади играчи да навлязат и да останат в играта. Опитва се да направи е-живота им по интересен.


Надявам се да сме били полезни!

Екипът на Министерството на младежта
Заместници, стажанти и мултаци:
Andromeda 11
NWNTMIM

Успешен ден на всички 🙂