Анализа дела државне потрошње у јануару

Day 1,922, 12:18 Published in Serbia USA by Strahinjic Banovan

Поздрав о/

Као што сам наслов каже, позабавићу се мало финансијском анализом и анализом потрошње државе у претходном месецу. Поента чланка је да укаже на прекомерну потрошњу државе приликом исплате јединица.

Према званичним подацима МЕС, претходног месеца је држава на укупном нивоу остварила плус од скоро 70к РСД.



Међутим, оно што је потребно знати и правилно разумети је да је радом МЕС организација направљено преко 170к РСД профита. С обзиром да је држава била у плусу око 70к РСД, то ће у преводу значити да је држава потрошила сав новац који је у јануару зарадила од пореза, плус око 100к РСД преко тога. То је надомешћено вишком који се налазио на НБС почетком јануарског мандата и разликом у стању на нац. трезору на почетку и крају месеца.

Као резиме, може се донети закључак да нам нема МЕС организација, које обрћу државна средства на тржишту новца, Србија би имала велики проблем у испуњавању својих финансијских потреба. Да ствар изгледа још мало лошије, морамо бити свесни чињенице да у јануару нисмо имали борбе највишег интензитета.



На слици изнад видимо да је држава од пореза на НБС пребацила скоро 1 милион РСД.
Од те количине, према завршном јануарском извештају НБС, на рефунд за ПВЈ, ВеС, ССФ и СОС је потрошено скоро 750к РСД.



Дакле, око ¾ средстава са НБС иду само на рефундирање оружја јединицама. При том, имамо и трошак од 30к РСД оправдан као „Тенкови за Мин. одбране“, за шта нема показатеља када и како су ти тенкови потрошени, мада је моја сумња да су ти тенкови отишли „Титанима“. У сваком случају, само додаје суму на укупни трошак.

ОК, јединице и штета коју оне праве очигледно мора да се плати, али да ли је морала да се плати оволика цена?





На горњој слици видите податке о јединицама на рефунду (ПВЈ и ВеС) у јануару. Дат је и податак о томе колико је свака од јединица просечно добијала новца по потрошеном тенку, на месечном нивоу.

*****

ЕДИТ
Податке који су изнесени на последњој слици, нисам ја рачунао.
Добио сам их од команданта једне ПВЈ јединице који ми је дао документ који се вртео на каналу #пвј. Међутим, потребно је навести пар напомена у вези тога.

Што се тиче јединице "Лавови", они нису примали рефунд претходног месеца, али је укупна сума новца који је потрошен на рефунд ПВЈ и ВеС иста као што је и наведена. Сматрао сам да је то због тога што су Лавови раније умели да се свог дела рефунда одрекну у корист неке друге јединице, па сам претпоставио да је такав случај и прошлог месеца. Тако се суштински не би много ствари изменило у завршном рачуну (битно је колико је укупна потрошња, појединачна потрошња није толико битна).

Ипак, овог месеца Лавови нису уопште примали рефунд, нити га је ико примао уместо њих.
То доводи до одређених измена у рачуну који сам извршио раније. Њима се и даље показује да је потрошња државе већа од довољне и потребне, али не у обиму који сам раније написао (око 150к прекомерне потрошње).
С обзиром да бих за обајвљивање нове анализе и прављење докумената и слика морао да утрошим много додатног времена, нећу се бавити тиме поново.

Као закључак ћу оставити мишљење да се и даље превише троши на рефунд, додуше не толико превише као што сам мислио. Не знам због чега би држава некоме плаћала више од онога што је потрошио за прављење тенкова. Свака пара коју јединице добију преко онога што су уложиле у прављење новца је губитак за државу, а профит јединице.

На крају, то је ствар коју треба да решава држава а не јединице (ПВЈ и ВеС), јер нису оне те које одређују цену рефунда.