Влада Србије у служби америчких интереса

Day 1,898, 04:01 Published in Serbia USA by Strahinjic Banovan

У српским државним новинама можете само да видите хвалоспеве о томе како Србија држи 10 ресурса и како доминирамо над „силама“ Босном, Албанијом, Израелом и слично. То ваљда треба да остави утисак у народу како је Србија повратила свој статус силе.

Сваки догађај који иоле може да баци сенку на ту тврдњу не може да дође међу новинске ступце државних гласника. Такав пример је био са приступом САД у пробно чланство савеза ЦоТ. Ни у једним новинама нисте могли прочитати ту информацију од великог значаја за целу Србију, као и Савез у коме се налазимо.

Зашто о уласку САД у ЦоТ није писано у српским медијима?

Једноставно, Срби у огромној већини не воле САД нити желе било какву сарадњу са том државом. Разлози за то се могу наћи у нашој историји, а још више и у е-историји и не бих трошио на време објашњавајући их јер сматрам да су свима познати.

Са друге стране, приступ САД у ЦоТ дефинитивно означава спремност Владе Србије да сарађује са САД, на директан или индиректан начин. За сада, ЦоТ је дефинисан као пријатељски савез са савезом ТВО у коме се ми налазимо и наше немо прихватање уласка САД у исти јасно показује да за српску власт САД представља прихватљивог партнера.

Колико сам могао да схватим из коментара српских званичника, ЦоТ није направио консултације са нашим савезом у вези придруживања САД. Сматрам ово директним ударом на интересе Србије, као и савеза ТВО јер су САД држава која је увек показивала изразито непријатељство према Србији и већини наших савезника. Сматрам да наша држава, као и Савез, треба да раде на уништавању америчке државе, а не на стабилизацији исте.

У складу са тим, прећутно прихватање САД у ЦоТ од стране Србије и савеза ТВО јасно показује да нису имали, или снаге и храбрости да се успротиве руководству ЦоТ поводом те одлуке (што би био доказ преузимања примата савеза ЦоТ на глобалном нивоу), или воље да се успротиве (што би био доказ да су САД прихватљив партнер).

Дакле, у сваком случају, поента је да је српска Влада прихватила САД као могућег члана пријатељског савеза што имплицира да ће Србија, хтели то њени грађани или не, морати да прихвате САД као државу са којом ћемо, на овај или онај начин, директно или индиректно, сарађивати. То ће се показати као истинито врло брзо након уласка САД у ЦоТ, о чему ће касније бити још мало речи.

Имајући у виду да се на власти налази коалиција која се, бар у теорији, залаже за политику сличну оној коју у реалности воде ДСС и СРС, јасно је да у њеном интересу није објављивање било каквог текста којим би се грађанима дало на знање да српска власт сарађује са америчком.



Србија у служби америчких интереса

Недуго након уласка САД у пробно чланство ЦоТ, Србија званично позива српске играче у САД да врате пасоше јер је то интерес Србије пошто та ПТО група представља проблем у односима између наше државе и Бразила?!

Овим потезом Влада Србије је приморана да јавно искаже своју наклоност америчком режиму, испуњавајући услов треће државе, за коју се ни не зна да ли ће постати чланица ЦоТ или ТВО. Ово није потез који је у реномеу једне светске силе каква је Србија. Беспоговорно извршавање задатака постављених од стране војно слабије државе која није члан нашег савеза и не зна се хоће ли то уопште постати, истовремено занемарујући сопствене интересе, само показује да се Влада Србије ставила у послушнички положај у недостатку храбрости да се избори за српски интерес.

Да се разумемо, САД није држава снаге какву је некад имала, али и као таква, она представља нашег великог непријатеља. Уосталом, чињеница да су БиХ и Албанија вишеструко слабије државе од нас, није променила став већине грађана да са овим државама никада не сме да буде успостављен било какав вид сарадње и не видим због чега би САД требале да имају различит третман.

САД се налазе под великом претњом ПТО. Управо наши играчи воде главне улоге у том процесу политичког преузимања САД. Сасвим сигурно, власт Срба у САД би донела многе промене у спољнополитичким односима и за Србију би дефинитивно боље било уколико би на челу САД били играчи са нашег поднебља што би у потпуности отворило могућност трансформације САД у државу прихватљиву за сарадњу са Србијом. Америчке власти знају да би у случају ПТО дошло до драстичне промене у спољној политици те државе и због тога они на све начине покушавају да се ослободе опасности.

Србија, уместо да помогне ПТО у САД, уместо да седне са организаторима те акције и да заједнички планирају даље потезе, позива исте да пасоше врате и тиме директно помаже америчкој администрацији у остваривању њихових интереса. Уместо да срушимо тоталитарни амерички режим и успоставимо им демократију, ми позивамо наше грађане да обуставе акцију како би Бразилци, који нам хрле у загрљај са китом цвећа, потписали МПП са нама.



Двострука игра Србије

У самом позиву нашим играчима у САД, српска Влада је рекла да она нема и да никада није имала утицај на ПТО играче. Поставља се питање, чему онда чланак који су избацили?

Чињеница је да су Срби у САД све ближи коначном ПТО и да су Американци у великом страху да се то не деси. Позивом који је објавила Влада еСрбије, она је фактички признала ПТО играче као нелегитимне борце за власт у САД и тиме дала Бразилу и САД аргумент који могу употребити у случају да до тог ПТО заиста дође. У таквом случају, било би за очекивати од Бразила и Американаца да од Србије затраже да не успостављају сарадњу са новом влашћу у САД, па чак и да помогне у враћању Американаца на власт.

Како год да се ситуација буде одвијала, конфликт ће бити неминован. Прихватање сарадње са САД (директно или индиректно) је мач са две оштрице. Пре свега, никада нећемо бити сигурни да се њихов интерес неће укрстити са нашим јер је кроз историју то био чест случај, а САД није суштински променила политику према Србији. Затим, питање је какви ће нови услови бити испостављени Србији од стране ЦоТ и САД и докле ће наша држава трпети такве ствари зарад очувања мира. Шта ће се десити ако Амери реше да повуку Албанију са собом у ЦоТ? Хоћемо ли и њих ћутке прихватити? У сваком случају, било каква могућност ближе сарадње са САД неће проћи у Србији и мислим да се оваквом дипломатијом конфликт само замрзава, али не и решава.
На крају, шта ако дође до ПТО? Како ће Србија објаснити Бразилу да ипак подржава српску власт у САД, након што је исте играче позвала да врате пасоше?



Навијачка странка води Србију ка МПП са САД

Сви потези које је Влада предузела у последњих пар месеци говоре у прилог чињеници да САД представља партнера са којим се може сарађивати јер није предузела ниједан потез који би то оповргао. Прихватили смо их у ЦоТ, рушимо ПТО акцију коју су почели наши саиграчи...

Дајући нам најмањи могући постотак информација, чини ми се да власт полако жели да САД постепено прикаже као пожељног српског партнера што би на крају довело до потписивања МПП између две државе. Немојте да вас чуди оваква констатација јер је Навијачка странка већ једном нудила МПП Америци, када је Несако био председник (данас choki6) (у тренутку када је „империја“ почела да се руши) желећи да обезбеди који милион штете више за Србију.
Не видим зашто тако нешто не би поновили с обзиром да су признали америчку власт као прихватљиву за сарадњу.



Искрено се надам да до тога неће доћи. Заступам став да сарадња са САД може бити успостављена искључиво у случају ако Срби владају том државом и никако другачије. У складу са тим, сматрам да би држава Србија требала да помогне ПТО играчима у САД и да у координацији са њима планира даље детаље везане за тај процес.

У сваком другом случају, сматрам да Србија треба да се жестоко успротиви на било какав помен сарадње са САД, а не да беспоговорно испуњава њена условљавања преко медијатора Бразила.