Шта после ЕДЕН-а?

Day 1,849, 12:41 Published in Serbia Serbia by Sever Vetrovnik

Поштовани грађани, пред вама је још један број „Књиге Велесове” у којем ћете моћи да прочитате нешто више о бројним дешавањима у е-светској дипломатији, као и кратку анализу о могућој расподели снага.


ЕДЕН – Посрнуло братство

Некада савез који је радио као сат и имао чврсте унутрашње везе, данас је у стању распадања. Приче о братству одавно су се излизале, проблеми дуго гурани под тепих избили су на површину и запретили тренутно најстаријем савезу уништењем.

Окидач је, чини се, румунско-мађарски договор о изнајмљивању Буковине. У питању је украјинска оригинална регија, коју је Румунија изнајмила од Мађарске, водећи преговоре без знања Украјинаца и остатка ЕДЕН-а. Вођство тог савеза одмах је одреаговало и позвало Румуне и Украјинце за преговарачки сто, али, до споразума није дошло. Румуни не желе да се одрекну бонуса који ЕДЕН не може да им да, а Украјинци се сматрају изданим.

У Румунији су све јачи гласови који говоре да је ЕДЕН мртав и да такав савез више не одговара румунским интересима. Велико је незадовољство и због тога што вођство ЕДЕН-а које је, говорећи да су у том савезу сви једнаки и да велике земље не могу да манипулишу малима, стало у заштиту Украјине, ничим није одреаговало када је Турска пре неколико недеља напала Израел и уценила ЕДЕН да ће, не буде ли јој се дозволило да заузме Иран, држати Израел под окупацијом. ЕДЕН је Турској дозволио да нападне и пуноправног члана, и да окупира Иран, земљу која је тада желела да уђе у ЕДЕН. Румунији, с друге стране, не гледа се кроз прсте, иако је њен преступ мањи од турског.

У Украјини се чак одржава референдум о останку у ЕДЕН-у и говори се о томе да Украјина и Румунија не могу бити у истом савезу више.

С друге стране, румунско-украјински конфликт тиња још од кад је Украјина напала Молдавију и када су украјински званичници вређали румуне због тога што су исти стали у одбрану Молдавије.

Поред Ирске, која је напустила ЕДЕН, референдум се одржао и у Албанији . Иако је већина Албанаца гласала да се ЕДЕН напусти, до тога неће доћи јер Албанија нема у који други савез да оде.

Најопаснији потрес је онај у Румунији, у којој већ неколико месеци постоји незадовољство и ЕДЕН-ом, и вођством тог савеза које не може, или неће, Румунији обезбедити ресурсе или бољи стратешки положај. Подршка ЕДЕН-а видно је изостала кад је Индонезија избацила Румунију из Азије. У том тренутку, Румунима су већи савезници били Срби и Мађари, него Хрвати, Грци, Кинези, Турци или Аргентинци. Српско-румунско-мађарски НАП за Румунију је кориснији него ЕДЕН, па нас не треба чудити ако се и у Румунији ускоро буде одржао референдум о савезима, а и још неким земљама које желе да напусте ЕДЕН пре него што буде прекасно.

Међутим, главно је питање – шта ће бити после нестанка ЕДЕН-а? Ко ће с киме ратовати? Да ли ће се CoT и TWO сукобити и како ће се еденовске земље расподелити тада?

1. Турска
Мислим да ниједан савез неће прихватити ову земљу. Иако има велики војни утицај, последице њених непрекидних уцена и ултиматума веће су од користи коју доноси.

2. Грчка
По свему судећи, требало би да јој TWO буде ближи од CoT-a. Прихватање Грка уништило би везе које имамо с Македонијом.

3. Хрватска

Мислим да би Хрватска пре завршила у CoT-у него с нама, иако су јој односи и с Бугарима, и с нама, веома лоши. Бугари им неће опростити што су подржали Турке (што би значило да би Хрватска морала много тога да учини Бугарима да би ушла у тај савез), а савез са Србима би био превише лабав. Довољна би била једна варница (годишњица Олује, на пример) и све би се распало.

4. Кина

Мислим да ће Кина пре ући у СоТ него доћи код нас. Никада нисмо имали добре односе, а с Бугарима су били прилично добри док су били заједно у ЕДЕН-у.

5. Аргентина

Због Чилеа, њихов избор могао би бити TWO. Ако одиграмо на карту некадашњег савезништва (Аргентина је била, као и Србија, члан Феникса), мислим да бисмо могли да их придобијемо.
ИЗМЕНА: Будући да су Бразил и Аргентина у све лошијим односима, питање је како би требало ту одиграти.

6. САД
Иако нису чланица ЕДЕН-а, верујем да ће пре пробати да уђу у СоТ, него да дођу код нас. Не могу сад да нађем линк, али чини ми се да сам у чланку њиховог председника видео да помињу СоТ као могући нови савез. АФА, ратови са Србијом и завист, одгурнуће Америку од нас, а то еСрбе неће много погодити будући да су Сједињене америчке државе једна од најомраженијих земаља код нас. Анкета, коју сам спровео пре пар недеља, показала је да је Америка један од непријатеља које највише мрзимо.

7. Румунија

Иако нас сматрају пожељним савезницима, проблем при уласку у TWO била би стара непријатељства с Пољацима и Шпанцима, док је оно с Мађарима сад ослабило и две земље чак сарађују на обострану корист. Румунија још увек није одлучила куда би – ЕДЕН јој не пружа могућност да се развије, али још није спремна да потпуно напусти тај савез, иако је сваким даном све ближе томе. Последњи догађаји Румунију удаљавају од ЕДЕН-а све више, и ако одиграмо паметно, могли бисмо не само да их изведемо из ЕДЕН-а(што је довољан успех) већ и да имамо МПП с њима.
Нажалост, то отвара питање Бразила, који је потенцијални савезник, а у лошим је односима с Румунима. Србија би требало да гледа доста и у каквом ће се окружењу наћи, а не само које земље, ако буде требало да бира, у збиру дају већи војни утицај.


До распада ЕДЕН-а можда неће ни доћи, али смо свакако томе ближе него икада, па бисмо морали да се припремимо добро за то јер акко се ЕДЕН буде распао, биће рата између нас и ЦоТ-а.