Вануату

Day 1,811, 11:06 Published in Bulgaria Bulgaria by Armaga

Това е държава в Тихия океан, която повечето от вас за първи път я чуват.


Основни данни:

Площ: 12 220 квадратни километра
Население: ~ 225 000 души(преброяване през 2011 година).
Гъстота на населението: ~ 20 д/кв.км.
Столица: Порт Вила
Официални езици: английски, френски, бислама


Вануату е островна държава разположена в тихоокенаската област Меланезия. Намира се на 1 750 км източно от Австралия, 500 км североизточно от Нова Каледония, западно от Фиджи, югоизточно от Соломоновите острови. Абсолютната ѝ географска ширина е от 13 г.ю.ш.(северните острови) до 21 г.ю.ш(южните острови) и от 166 г.и.д до 171 г.и.д.

Броят на островите на тази малка островна държава е 82. Повечето от тях са вулканични. Разстоянието от най- северния до най- южния остров от архипелага е около 800 км.
Най- големият остров на Вануату е Еспириту Санто. Най- високият връх е Табуемасана, разположен на остров Еспириту Санто, който е на надморска височина от 1 879 м.

На архипелага има няколко активни вулкана. Вануату се намира в силно земетръсна зона, като през всяка една от последните 4 години(от 2009 насам) има поне по 1 земетресение със сила от 7,0(или по- силно) по скалата на Рихтер.

Климатът на Вануату е субекваториален. Годината се характеризира с два сезона: горещ и влажен сезон, който продължава 8-9 месеца и 3 месеца по- хладен сух сезон. През влажния сезон има циклонална активност.
По- топло е през декември- април, а по- хладно- през май- септември. Средните температури за денонощието варират от 20 градуса по Целзий до 32 градуса по Целзий.
Най- много валежи има в периода декември- април(с активна циклонална дейност), а най- малко- юни- ноември.
Средногодишните валежи са 2 360 мм, но в най- северните острови от архипелага достигат до 4 000 мм.

Вануату е бедна на флора и фауна. Срещат се 19 вида влечуги. Срещат се 11 вида прилипи, като 3 от тях са ендемити. Срещат се 61 вида птици.
Срещат се повече 4000 вида мекотели.


Населението на Вануату е около 225 000 души(в момента може и да са 230 000). Огромната част от населението е меланезийско. Също така голяма част от населението е селско. Бислама, английски език и френски език са официалните езици, като в образованието се изучават последните два езика. 113 местни езика се използват активно и това превръща Вануату с държавата, в която се падат най- малко хора за един език(средно около 2000 души за език).

Основната религия във Вануату е християнството. Калвинизмът(протестантството) е най- разпространената форма на християнската религия, като 1/3 от населението я възприемат. 15% от населението са католици. Такъв е делът и на хората, които са англиканци.


Вануату е унитарна парламентарна република. Парламентът се състои от 54 членове, които се избират на всеки 4 години. Министър- председателят е с най- големи функции в държавата. Президентът се избира на всеки 5 години и има няма значителни държавни функции.

Парламентът на Вануату:



Държавата се дели условно на 6 области:
Малампа
Пенама
Санма
Шефа
Тафеа
Торба

Карта на Вануату по провинции:



Икономиката на държавата се движи от агрокултурата(65% от населението се занимава), туризма, офшорни услуги, добитък. Среща се риболовна активност. Изнася се какао и говеждо месо, а се внася петрол и всякакви машини и екипировка. Добивът от мини е незначителен.

Брутният вътрешен продукт за 2011 година е 743 милиона долара(3 036$ на глава от населението).