Sveti Trivun 14,2.2014 god

Day 2,279, 02:09 Published in Serbia Serbia by miletic vladan

Јуче је био Св Трифун - слава виноградара
ЛЕВАЧКО ВИНО ПИО И КРАЉ
Левчани тврде „ Лепу жену и виноград поред пута не треба имати „
Највеће површине под виноградом у Левачком крају су у Опарићу, Драгову и Секуричу. Да виноградарстви овде има богату традицију говори и податак да су се вином из овог краја снабдевали: Кнез Милош Обреновић и краљ Александар Карађорђевић, пре подизања винограда на Опленцу.
Сам назив Левач по једној од легенди потиче од левка, којим се претачу вино и ракија. За испијање вина користиле су се и посуде направљене од тикве зеленике - комаре.По комарама и село Комаране доби име.
За виноград Левчани везују и веровања везана за биљке и празнике.Не ретко у старим засадима винограда наилазимо на перунику. Она је ту да сачува виноград од грома. Резачима никада неће уз храну бити сервиран и бели лук јер се верује да он слути град.Да не би опадало грожђе , на дан Божића не ваља метлом чистити кућу.На Видовдан се верује да вино улази у грожђе , па ако тог дана пада киша, од грожђа неће бити ништа.
Дани бербе су и дани највеће светковине, али и за њих постоје неписана правила. Преображење је дан грожђа и тог дана грожђе се не једе. Бербу треба избећи и на дан Јелине Горчице и да убрано грожђе не буде горко. Црно грожђе се не једе на дан Светог Јована, а берачи морају да задњи ћокот оставе необран и оките га. Овај чокот познат је као „ Попова брада“ .
Слава Виноградара је Св Трифун, и поред резања колача, освећује се и прелива чокот.
У Опарићу поред Удружење воћара и виноградара „ Левачко злато „ о вину из овог краја говоре и пишу и левачки песници. На конкурсима за најлепшу песму о вину у Трстенику, Трешњевици награђивани су : Живомир Ивковић и Наташа Лазић из Опарића, Јованка Остојић из Рековца и Милица Матић из Течића. У припреми је збирник поезије левачких песника о вину.
У овом крају задржале су се и изреке : „ Виноград и не иште молитве него мотике“ и „ Лепу жену и виноград поред пута не треба имати