Netipiraat otsib muusikutelt lepitust

Day 2,019, 03:08 Published in Estonia Estonia by T6upull

Kristjan Luik
PRESSITEADE
31.05.2013


Netipiraat otsib muusikutelt lepitust

Homme (01. juunil) möödub aasta sellest, kui Tallinna Ringkonnakohus avaldas süüdimõistva otsuse minu süüasjas internetipiraatluse teemal. Sellest tulenevalt on minul pöördumine Eesti rahva ja „piraatide“ poole. Palun aidata tasuda tsiviilhagidega välja nõutud kahjunõudeid muusikaärimeestele, mida nõutakse mult minu arvates „eelnevalt valmis kirjutatud“ kohtuotsuse alusel. Ühtekokku nõuti välja ~ 8000 (kaheksa tuhat) eurot millele on nüüdseks juba otsa läinud kohtutäituri tasud ja summa kokku on nüüd 12 645.11 eurot.

Toetused kanda üle minu kohtutäituri poolt arestitud arveldusarvele 10010841685224, kust kõik läheb automaatselt täitemenetluste katteks, selgitusse võib märkida, kas soovitakse avalikustada annetuse suurust ja nime



Olen otsinud Eesti Fonogrammitootjate Ühingu (EFÜ) eestvedamisel kohtuprotsessi veetud muusikutega kontakti, et selgitada neile oma olukorda ja püüda jõuda kahjunõuete osas kokkuleppele (näidis muusikutele edastatud kirjast on lisatud artikli lõppu), kuid mind pole saatnud edu.

Avaldan seejuures aga siirast tänu Tajo Kadajasele, kes loobus omal algatusel EFÜ poolt kohtus võidetud nõude 82,64 eurot välja nõudmisest. On hea näha, et leidub ka artiste, kes ei tee muusikat mitte ainult raha pärast, vaid selle pärast, et see neile meeldib ja see tuleb neil suurepäraselt välja.

Taustaks:

Olen aadressil www.kristjanluik.ee dokumenteerinud kogu loo sellest, kuidas minust sai niinimetatud „Eesti suurim netipiraat“ (kes niisuguse tiitliga ETV saates „Pealtnägija“ juba enne kohtuotsust süüdi mõisteti, eetris 06.05.2009) ja kuidas ma teostasin oma esimesed "kriminaalsed" reprodutseerimised.

Mind tunnistati süüdi KarS § 222 lg 1 järgi ning mõisteti mulle karistuseks kaheksa kuud vangistust, mis jääb täitmisele pööramata, kui ma kolme aastase katseaja jooksul ei pane toime uut kuritegu. Ning samas mõisteti välja minu poolt tektitatud „kahju“ Eesti Autorite Ühingu kasuks 2046,52 eurot; Terminaator Music OÜ kasuks 2013,75 eurot; Tartu Kontserdikorraldus OÜ kasuks 1491,20 eurot; Tajo Kadajase kasuks 82,65 eurot; Marko Atso kasuks 777,45 eurot; Mare Kaljuste kasuks 980,91 eurot; Crunch Industry OÜ kasuks 25,55 eurot; Alen Veziko kasuks 482,58 eurot; Varnja Maja OÜ kasuks 25,55. Ning samuti ka veel EFÜ kulutused kohtuprotsessiga ühtekokku 2780,24 eurot.



Kiri muusikutele:


Esimesel juunil möödub aasta sellest, kui jõustus Tallinna Ringkonnakohtu otsus minu süüasjas internetipiraatluse teemal. Sellest tulenevalt on minul --- ja ehk ka avalikkusel --- huvi teada, et mis on tagantjärgi mõeldes Teie arvamus sellest kohtusaagast?

Mõned kahjunõuetes osalenud loovisikud on avaldanud arvamust, et selline näidisprotsess oli tarbetu ja kahjustas muusikute mainet või lausa solvas muusika austajaid. Näiteks Tajo Kadajas distantseerus kahjunõuetest täielikult. Muusikute arusaamad ei lange siin levitajate seisukohtadega sugugi mitte alati kokku.

Ma võin omalt poolt tagasivaatavalt ütelda, et minu tegevus muusika populariseerijana oli täiesti siiras. Ma panin oma lehele inimeste palvetele vastu tulles üles Eesti artistide muusikat, mis tegelikult oli juba mujal üleval. Ma koondasin olemasoleva Internetis leiduva materjali ühte kohta. Seejuures ei teeninud ma leheküljega midagi, ma ei kasutanud isegi serveri kulude katmiseks reklaambännereid, nagu seda tavaliselt tehakse. Ka lisasin ma igale (!) albumile veebilingi muusikapoele, kust sai plaati ametlikult osta. Sellega tegin ma enda arust muusikutele teatud mõttes isegi teene --- varustasin lühikeste tutvustuste ja viidetega ametlikule ostukanalitele albumid, mis muidu olid netis lihtsalt allalaadimiseks üleval.

Ma tunnen, et meedia tegi mulle ses suhtes ülekohut ja eakas riiklik kaitsja pidas mind lihtsalt räpaseks pätiks ega võtnud mu kaitsmist tõsiselt. Inimesed ei taha aru saada, et Internet on muusikatööstust muutnud ja muusika austajate tegevust ei saa siin enam hinnata samade kriteeriumide järgi, mida kasutati aastakümneid tagasi. Uuringud on näidanud, et nn piraadid on tegelikult ise suurimad muusikakogujad, kes kulutavad seejuures ka muusikale rohkem raha kui keskmine tarbija. Nad on muusika populariseerijad, keda võib võrrelda nende inimestega, kes varem istusid raadiote ees valmis oma lemmiklugu lindistama, et seda siis päevad läbi kuulata ja sõpradele kuulata anda.

See on minu arvamus ja Te ei pruugi sellega nõustuda. Aga siiski, mul on olnud aasta aega selle üle järele mõtelda ja ma pole suutnud näha kohtuotsuses õiglust. Olen käinud välismaal tööl, et teenida raha kahjunõuete tasumiseks ja see pole mulle kerge olnud. Pettumusest kohtu otsuses on olnud väga raske üle saada.

Hindaksin väga, kui saaksite aidata mul nendes küsimustes selgusele jõuda ja pakuksite omapoolset nägemust sellest protsessist. Äkki on muusika austajate ja loomeisikute seisukohad siin ikkagi kuidagi ühitatavad?