Informacje od Marszałka Kongresu (dzień 604)

Day 604, 09:32 Published in Poland Poland by Marszalek Kongresu

Chociaż od poprzedniego wydania „Informacji” minęła zaledwie jedna doba, wydarzenia w Kongresie nie pozwalają mi jednak na dłuższą chwile przerwy. W czasie gdy krajową politykę zdominowały wydarzenia związane z wyborami prezesów partii, Kongres debatował nad nie mniej ważnymi kwestiami.

Prawa ręka Prezydenta
Nowy prezydent przystąpił do konsultacji z prezesami partii w sprawie przestawienia kandydatów na ministrów. Powołano nową funkcję, której zapowiedzi pojawiały się od czasu do czasu, a ze szczególną intensywnością w czasie kampanii prezydenckich. Był nim Rzecznik Rządu, którą to funkcję Prezydent powierzył Cerberowi.

Wotum zaufania
Proponowany skład Rady Ministrów skrystalizował się 14 lipca o 18:30, kiedy Prezydent przedstawił Kongresowi wniosek o wotum zaufania. Marszałek zarządził 24-godzinne głosowanie nad następującym składem:
MON: Andrew6w6
vMON: Anglov
MGiF - Dejot
vMGiF - Carbon
MSZ - Qrwak|Witia
vMSZ - Martinoz
MEN - Gengulo
vMEN - Armen
Rzecznik Rządu: Cerber

Niemalże od samego początku widać było, że proponowany skład Rady Ministrów będzie miał problemy z uzyskaniem wotum zaufania. W pamięci wielu kongresmanów pozostały ostatnie działania Ministerstwa Gospodarki i Finansów w sprawie zmiany kursu polskiej waluty. Minister Dejot w odczuciu części parlamentarzystów nie był odpowiednią osobą na to stanowisko.

Kongres mówi „nie pozwalam”
15 lipca o 18:36, po zakończeniu głosowania Marszałek poinformował: „ogłaszam oficjalnie, że większością głosów 13 "przeciw", do 7 "za" Kongres odmówił udzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania.”
Prezydent rozpoczął dalsze negocjacje, starając się także przekonać przeciwnych kongresmanów. W rezultacie dokonanej korekty składu prezydent ogłosił „ostateczny skład” Rady Ministrów, nie występując ponownie o udzielenie wotum zaufania. W nowej Radzie Ministrów w porównaniu z odrzuconą propozycją MGiF został Carbon, a jego zastępcą Dejot.

Zgrzyty na linii Prezydent-Kongres
Brak wniosku o wotum zaufania „zirytował” kilku Kongresmanów, którzy odmawiali rządowi legitymacji. Prezydent argumentował, że Konstytucja nie została uchwalona i rząd nie musi posiadać poparcia Kongresu, by funkcjonować. W dopowiedzi zwrócono uwagę na potrzebę szybkiego przyjęcia Ustawy Zasadniczej. Prezydent poprosił Kongresmenów o przedstawiania indywidualnych uwag, co do ministrów w formie prywatnej korespondecji.
Wkrótce po rozpoczęciu urzędowania nowej Rady Ministrów została ona przedstawiona społeczeństwu przez nowego Rzecznika w jego gazecie.

Nie samym chlebem żyje człowiek…
Problemy z powołaniem rządu nie zdominowały całkowicie pracy Kongresu. Parlament rozpoczął debatę nad instytucją Mężów Zaufania (o propozycji pisałem w poprzednim wydaniu „Informacji”) oraz rozpoczął głosowanie nad propozycją obniżenia Funduszu Pomocy Początkującemu do 5 PLN. Wyniki dziś o 22:45, ale wszystko wskazuje na to, że wniosek zostanie przyjęty.

W dalszym ciągu prosze o pytania odnośnie pracy Kongresu oraz o sugestie dotyczace formy tej gazety.

halifax18
Marszałek Kongresu