100 грама водка

Day 2,608, 11:07 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev


По време на Съветско-финландската война Сталин се разпорежда на бойците от Червената армия ежедневно да се дават по 100 грама водка и 50 грама мазнини, за да оцелеят при тежките метеорологични условия. А на летците преди полет били давани по 100 грама коняк. Само по този начин за около 45 дни Червената армия изпила 10 тона водка и 9 тона коняк.
Традицията да се дава водка, особено на солдатите, стоящи в първата редица на Червената армия продължила и по време на ВСВ. На 22 август другарят Сталин издава секретно постановление със следния текст:




Като гледам действията на руснаците в играта от последния месец имам чувството, че не отварят еРепубликата без да са си взели дозата от минимум 100 грама водка 😃. А положението им определено не е цветущо.
Редовете по-долу ще посветя на причините за конфликта между Русия, Италия, Грузия и Литва. За целта се обърнах към външните министри на четирите общности, които да представят техните аргументи за ситуацията.


Приятно четене и наздраве.



Миналата година завърши зле за Русия. В края на 2014 година те загубиха всичките си колонии на Скандинавския полуостров, а само дни по-късно страната им бе поделена между украинци, грузинци и литовци. Днес, след намесата на САЩ, руснаците бавно възстановяват суверенната си цялост, но ще мине време преди да възстановят и своята тежест в северната част на Европа.



Историята на този руски провал е изключително семпла. В началото бе вътрешното боричкане за власт /нещо познато и у нас/ - стари срещу млади, опитни срещу неопитни, тролове срещу олигарси. Накрая младите и неопитните взеха властта в Русия, дъртите бяха натикани в ъгъла.
По същото време Италия, считана от руснаците до този момент за приятелска страна, атакува по въздух регион в Норвегия. Москва имаше договор с Осло за ползване на определени бонуси, като в замяна плащаше наем и връщаше данъците, придобити от провинциите. Италианците не само кацнаха в свободните норвежки региони, но се опитаха да преговарят с немци и датчани за път до Дания. Те се провалиха в тази инициатива и вдигнаха въстания в руските колонии, като след това ги превзеха.

Руското правителство, вместо да потърси компромис, се опита чрез сила да задържи северните си владения. По същото време бе подписан и договор за взаимопомощ между Сърбия и Русия. Това допълнително нагнети напрежението по руските граници. Срещу Червената армия започнаха да се бият хървати и поляци. Предвождани от Литва, Грузия и Украйна навлязоха в Русия от три страни. Само за два дни Москва стана украинска, Кавказ – грузински, а необятната северна руска земя попадна под литовски ботуш. На практика русите загубиха всички битки.

Ето и мненията на четиримата външни министри, на които зададох по 4-5 въпроса. Външният министър на Литва е съгласен с отговорите на грузинския си колега, които според него обясняват и мотивите на неговата страна.



nimnul външен министър на Русия

Въпрос: Каква бе причината за конфликта ви с Италия в северната част на Европа?
Отговор: Тази статия отговаря много добре на вашия въпрос. /почти същото, което написах в предговора/ Не бих могъл да го обясня по по-добър начин. Ние не търсихме конфликт, а бяхме атакувани чрез въстания от държава, която смятахме за приятел. С други думи, ние бяхме провокирани и нашето глупаво правителство, което управляваше през декември месец, се поддаде на тази провокация.

Въпрос: Ами Литва и Грузия? Защо те ви нападнаха? Каква е вашата гледна точка?
Отговор: Защото им се предостави възможност да го направят. Литва, Грузия и Украйна изчакваха за подобен шанс от векове (най-вече поради омразата им към Русия, принесена от РЖ). Когато предишното ни правителството нападна Италия, Русия загуби 4 основни МПП-та от Aurius. В същото време, ние подписахме МПП със Сърбия, което създаде пред нашите съюзници впечатлението, че Русия сменя страните и ги предава.

Въпрос: А съществуват ли все още военни и дипломатически проблеми между Русия от една страна и Италия, Грузия и Литва от друга или вече ги разрешихте?
Отговор: Почти разрешихме проблемите с Грузия. Литва изглежда не желае да реши проблема (те са основен инициатор на съвместна атака срещу нас). Що се отнася до Италия - това не е неотложен за нас въпрос. Ние сме готови за дипломатическо решение, ако нашите колеги са готови да отчетат интересите ни.

Въпрос: Т.е. готови сте на компромис и разрешаването на проблемите на ниво дипломация?
Отговор: Разбира се. Всеки тънък компромис е за предпочитане пред ограниченията, които съществуват.

Въпрос: Как ще коментирате слабата военна подкрепа от страна на вашите съюзници?
Отговор: Както казах по-горе много от нашите съюзници бяха объркани от спонтанната и необоснована реакция на предишното ни правителство. Съответно много от съюзните войски или подкрепиха Италия или останаха неутрални. Но това твърдение не е в сила за съюзниците ни от Pacifica, които ни оказаха безкористна подкрепа в боевете ни. Използвам възможността да благодаря на САЩ, Латвия, Република Китай и Финландия.



corol външен министър на Италия

Въпрос: Италия и Русия воюваха в края на годината. Защо?
Отговор: Ние отговорихме на руското нападение. Тази военна операция не бе в нашите планове, но се наложи да се защитаваме.

Въпрос: А към днешна дата разрешихте ли проблемите, които стоят пред двете държави?
Отговор: Не мога да го отрека, че след войната отношенията между нашите държави не са особено добри. Но новият им президент изглежда опитен и учтив, така че не виждам защо да не можем отново да изградим добри отношения.

Въпрос: Дипломация и компромиси. Готови ли сте на тях при бъдещите си разговори с Русия?
Отговор: Ние спечелихме Скандинавските провинции със сила и ще ни е трудно да ги преотстъпим на който и да е, особено на руснаците, които загубиха битката за тези земи. Въпреки това, както отбелязах в предходния си отговор, ще се радвам да разрешим конфликта чрез дипломация и да се гарантира мир в Скандинавия.

Въпрос: А каква е идеята да имате северна колония?
Отговор: Много просто – не можем да имаме южна колония. XD А сега сериозно – защото това беше подходящо място за ВУ, място на което има ресурси и в близост имаме приятелски държави.



xSteviex външен министър на Грузия

Въпрос: Грузия атакува Русия в края на миналата година. Какви бяха причините за този акт?
Отговор: Не е една причината за тази атака. Първата и основна причина е, че Русия атакува Аврора /Италия/ и подписа МПП със Сърбия. Да, Италия не постъпи много правилно, но атакува Норвегия, която е про-Астерия, а не атакува руснаците. Русия можеше да разреши този конфликт по пътя на дипломацията, но избра пътя на войната. Русия реши да сменя отбора, с който играеше, а това застраши нашата национална сигурност и получи навременен отговор. Втората основна причина е ББ. Знаем, че ако воюваме с Русия ние ще имаме ББ. Така и направихме и реализирахме няколкодневен бейби бум, за което получихме много поздрави, включително от България.

Въпрос: А в момента има ли проблем между вашите две страни?
Отговор: Естествено. Ние атакувахме Русия, тя ни е ядосана и ще иска отмъщение.

Въпрос: Готови ли сте да преодолеете различията чрез дипломация?
Отговор: Грузия е готова, но съм сигурен, че руската страна не го желае. В официалната си преса говарят отрицателно за някои страни, включително Грузия и използват расистки речник. Това е игра, но когато човек обижда съседните народи, при това от официално издание - това не е дипломацията и не е нещо добро.

Въпрос: Как ще приключи всичко в бъдеще?
Отговор: Трудно ми е да прогнозирам. Някъде в бъдещето може би ще подпишем НАП или пък ще продължим войната. Сериозно, такива неща са трудни за предвиждане.