Önvédelem

Day 2,347, 06:30 Published in Hungary Hungary by Satupad
Azaz hogyan védekezz sikeresen a virtuális világban?

Nalaja cikkét olvasva önkéntelenül is felmerült bennem a kérdés: Vajon az én karimat milyen könnyű lenne lenyúlni?
Természetesen ismerem a régi mondásokat, miszerint alkalom szüli a tolvajt valamint tolvaj előtt nincsen zár, mégis felvetődik a kérdés: milyen a nehezen ellopható kari? Azért nehezen ellopható, mert olyan, hogy ellophatatlan nem létezik. Elméletileg létezhet, de amint valaki azt állítja magáról, hogy ő a legjobb infós, az ő azonosítóját, jelszavát nem lehet ellopni csak kihívja maga ellen a potenciális ellenfeleket, aminek az a következménye, hogy találnak módot a feltörésére.
Mivel érdekel a biztonságtechnika már régebben felállítottam egy elméletet a "tökéletes biztonsági rendszerről". Ez alapján az a tökéletes biztonsági rendszer, amelyet nem próbálnak feltörni.
Erep nyelvre lefordítva az a legbiztonságosabb kari, amit nem érdemes ellopni.

Mit tehetünk mégis ha van veszíteni valónk?

Megnehezítjük a tolvajok dolgát.
Ideális esetben minden internetes dologra érdemes lehetne külön-külön e-mail címet használni, viszont ez egyénenként 10-től akár több száz címig is változhatna, ami, ugye kivitelezhetetlen. Viszont senki se döglene bele, ha lenne 3 vagy 4 különböző e-mail címe, de a kettő a létminimum, ez nem csak biztonságosabbá tenné az internet használatát, hanem egyszerűbbé, átláthatóbbá is tenné a dolgokat. Jómagam 4 e-mail címet használok, egyiket a személyes kapcsolattartásra, erről regisztráltam pl a facebookra, régebb az iwiw-re, erről írom a személyes üzeneteket és csak ezen vannak a címtárba elmentve a személyes ismerőseim, barátaim címei. Természetesen kizárólag ismerősöktől kapott levelet nyitok meg, ha a levélben csatolmány van, akkor kizárólag akkor nyitom meg, ha a levél említést tesz róla, tehát ha van valami jele annak, hogy megbízható lehet.

Egy másik címet a szakmai dolgokra használok, erről regisztrálok különböző szakmai oldalakra, az egyetemnek is ezt adtam meg elérhetőségként, erről tartom a kapcsolatot a csoporttársaimmal, régi főnökömmel, erről küldözgettem és fogom küldeni a CV-ket. Ebben szintén fontos szerep jut a SPAM mappának, ami oda kerül azt szinte egyáltalán nem nyitom meg, a csatolmányokat pedig avirázom megnyitás előtt. Biztonsági szempontból talán ez a második legsebezhetőbb, mivel több, mint 20 különböző oldalról kapok leveleket, értesítéseket, valamint a román csoporttársaim sem a legmegbízhatóbbak, sose tudhatom mikor küldenek csatolmányként valami jópofa vírust, akár just for fun, akár egy trójai a nevükben.

Egy harmadikat használom a különböző játékokra, szórakozásra, erről regisztráltam erepre is, régebb honfoglaló, hódító, ikariam, dota2 stb regisztrációim mind erről mentek, viszont se szakmai, se személyes dolgokat nem lehet fellelni benne, így ha valaki érdemesnek találja rászánni az időt a feltörésére akkor is csak jót tehet nekem, lévén, hogy megszabadít internetes függőségeimtől 🙂

A negyedik e-mailem szerintem már számtalanszor volt feltörve, jelenleg se biztonságos, erre kapok minden spamot és reklámot, ezzel regisztrálok minden kétes oldalra, ahol kéri az ímélcímet, ezt használva kommentelek különböző fórumokra stb.
Gyerekjáték feltörni, de gyakorlatilag semmiféle kárt nem tudnak okozni, egy egyszerű jelszó visszaállítással ismét visszaszerzem 🙂

Ennyit a több e-mail cím használatáról, szerintem, ha Azurefalcon is valamilyen szinten használta volna a divide et impera elvét akkor legalább a bankkártyájához és egyéb személyes dolgaihoz nem fértek volna hozzá.

Milyen a jó jelszó?

1. Legyen könnyen észben tartható. Kínos az, ha valaki minden második belépésnél a jelszó visszaállító használatával tud csak belépni.
2. Több típusú karaktert, valamint kis és nagybetűket is tartalmazzon.
3. NE LEGYEN KÖZE SEMMI SZEMÉLYES DOLOGHOZ! név, becenév, születési dátum, első randi, barát/barátnő neve, még ahogy csak te ismered se legyen benne.

Egy egyszerű jelszó javaslat: Tegyük fel, hogy tanultál magyar irodalmat, olvastad a Pál utcai fiúkat és megragadott belőle valami, akár a nemecsek ernő kisbetűs neve. Ha még emlékszel legalább egy szereplőre, esetleg egy másik irodalmi mű, ne adj isten rockegyüttes tagjára, mondjuk Nagy Feró a Beatrice-ből akkor máris adja magát egy jelszó: N3m3Cs3k-f3R0

Természetesen több módja is van a virtuális biztonságnak, szeretném, ha kommentben átbeszélhetnénk ezeket, vannak itt nálam jóval okosabb és felkészültebb játékosok, programozó, rendszergazdák, biztosan tudnának adni 1-2 használható tippet.