Парламентът – отвътре

Day 1,896, 10:38 Published in Bulgaria Bulgaria by Valentin Krastev


Привет!

Преди три дни приключи първият ми и може би последен депутатски мандат. Определено имам впечатления, които искам да споделя и това е причината за следващите редове. Със сигурност няма да правя генерални изводи, нито ще предлагам глобални решения. Но ми се ще да бъдете съпричастни, доколкото това е възможно, към работата на Парламента. Може да приемете текстът по-долу и като съобразен отчет, въпреки че не това е основната цел.

Приятно четене.




Първият парламентарен мандат за тази година едва ли може да бъде запомнен с нещо изключително. Но не бива да забравяме, че работата на депутатите е пряко обвързана с работата и на другите държавни институции.
Какво видях? С минимални изключения депутатите спазваха Правилника на Парламента, в проведените дискусии се уважаваше чуждото мнение и в рамките на тези 30 дни имаше една добра работна атмосфера. За това са показателни и трите парламентарни отчета, публикувани от председателя на Народното събрание, към когото не би трябвало да имаме каквито и да е забележки. Той свърши своята работа по възможно най-добрия начин. Ето и отчетите:

Парламентарен отчет 29.12.2012 -03.01.2013

Парламентарен отчет 03.01-13.01.2013

Парламентарен отчет 13.01.-23.01.2013


За този месец в Парламента бяха обсъдени и гласувани над 40 игрови закона. Голямата част от тях бяха свързани с подновяване на изтичащи МПП-та. На няколко пъти и в последния момент сменяхме законите за ЕВ, а в пленарна зала бе разгледан и импийчмънт на президента, който в последствие бе отхвърлен.

Какво показват цифрите? Гласувани закони – 42, общо гласували – 1225 от 1680 възможни.



С други думи през изминалия мандат средната активност е малко над 29 депутата на закон. По мое мнение – една добра активност при гласуването на игрови закони. Реално погледнато от бройката спокойно можем да премахнем 4 от законите, регистрирали и най-нисък брой гласували депутати. Законът за МПП с Беларус, пуснат в нощта на Коледа събра цели 12 гласа. Когато изчисляваме средната активност би било уместно да премахнем и гласуването на законите за ЕВ на Турция, Гърция и Саудитска Арабия. На практика тези закони трябваше да бъдат приети или отхвърлени буквално в последните минути. Логично е да се предположи, че няма как всичките 40 депутата да организират така реалния си живот, че да бъдат в точно определен час онлайн. Ако премахнем тези 4 закона, средната активност ще се покачи на над 30 депутата, гласували игровите закони. А това прави средна активност от 75%. Ето и трите важни цифри:



За съжаление активността на депутатите бе по-ниска, което според мен също е разбираемо, по отношение на всички онези закони и предложения, извън игровите. Става въпрос за дебатите, свързани с Държавния резерв, възможностите за финансиране на ФНИР, правилата за работа на въпросната комисия и т.н.



В рамките на януари месец се проведоха три важни дискусии: организацията на орговете, данъчните закони и възможностите за поправки в Правилника на Парламента. На първите две няма да се спирам, защото на тях им бе отделено огромно медийно внимание. За мен интересна бе дискусията за поправка на Правилника на Парламента.

Депутатът Zadnik van der Gaaden се беше постарал и при пускането на темата бе систематизирал идеята си в няколко основни направления: осъвременяване и изчистване на неработещи текстове, разсекретяване на скритата секция след определен брой дни, въвеждането на минимален праг за гласуване, допълнителни задължения на председателя на Парламента и т.н. Цялата тема е публична и може да бъде разгледана тук.

Аз лично отделих не малко време на тази тема. В дебат с Лито, дори може би леко се отклонихме от темата. За мен най-доброто мнение, в рамките на дискусията, даде RECTOR of TU Gabrovo.
Личната ми позиция е, че е ненужно въвеждането на минимален праг, защото това просто ще блокира работата на Парламента. Не мисля, че е удачно и създаването на разни черни списъци и налагането на ограничаващи правата на неактивните депутати мерки. Защо? Няма никакъв смисъл да се забранява на даден депутат да пише във форума или пък публично да бъде нарочван. Първо защото ако той е бот – не му пука от това, че му отнемате право, което не смята да ползва. Той е влязъл за медала, взел го е и съответно едва ли ще се пусне на избори отново. И второ – винаги и на всеки от нас могат да се случат непредвидими ситуации, които не сме длъжни да споделяме публично и които ни правят от активни в неактивни играчи.



С риск да ви отегча и тази статия да стане твърде дълга, ще споделя и впечатленията си за няколко депутата. 😉

Безспорно Хромозомата и attito трябва да бъдат „наказани” да бъдат депутати поне още два мандата. 😉

Лито е пич, но прекалява с политиканстването. Понякога е хлъзгав. 😃

Човекът, който ме впечатли с поведение и изразяване на позиция е primma.

Приятно се изненадах от наш Георги, който положи всички усилия да бъде достоен зам.-председател. Поне докато не влезе в изпитна сесия.

DCbg/Just Smile Back също радва с полезна и видима активност.

Задникът, като цяло не оправдава ника си. А бакалинът е свежото изключение - спокойно може да издаде Молитвеник на БНФ. /справи се от първия си опит 😉/

В края на парламентарния мандат ЕДИН депутат, който ме радваше като играч, ме разочарова …

С други думи през последните 30 дни, макар да не се случи нищо изключително, аз намерих начин да се забавлявам.



Приятели,
всички вие, които не участвате в политическия живот на страната, престрашете се. Бъдете активни, влезте в онази партийна организация, която ви лежи на сърце и се включете в изграждането на нашето еОбщество. По-добре да правите грешки, вместо да стоите мълчаливо в ъгъла и да гледате безучастно случващото се.


Поздрави,
В. Кръстев