[EDIT] Войните по еСвета - кой за какво се бори 2 + карти

Day 1,189, 04:57 Published in Bulgaria Bulgaria by egad

Здравейте отново 🙂

Днес реших да пиша отново за войните по света. Може би някои от вас са чели първата ми статия по този въпрос, която пуснах преди няколко дни. Сега ще я допълня с актуалните за момента войни, отново придружени с кратки коментари, а идеята ми е тaзи тема да я развия в поредица от статии, които да пускам периодично.

Първо, за да съм по-полезен на младите еБългари да се ориентират в обстановката, ще напиша няколко думи за 3-те водещи алианса и кои са членовете им и страните, които са близки до тези съюзи без да са точно членове. Трябва да кажа предварително, че се намираме в преходен период и някои от държавите още не са съвсем ориентирани по кой път ще поемат. Друго, което трябва да се вземе предвид е, че ПанАм се състои предимно от държави, които са бивши членове на ЕДЕН, така че връзката между тези два съюза е доста близка и границата коя държава към кой алианс принадлежи понякога е доста хипотетична. В списъка отдолу ще одебеля водещите държави от всеки съюз.

ЕДЕН: Беларус; Босна и Херцеговина; България; Китай; Хърватско; Финландия; Гърция; Израел; Италия; Латвия; Норвегия; Тайван; Румъния; Южна Корея; Украйна.

Нов световен ред (НСР; NWO): Естония; Унгария; Иран; Литва; Черна гора; Нова Зеландия; Перу; Полша; Македония; Молдова; Сърбия; Словакия; Словения; Испания; Швеция; Великобритания.

ПанАм: Аржентина; Австралия; Бразилия; Канада; Франция; Германия; Ирландия; Япония; Парагвай; Португалия; Турция; САЩ.

Независими: Австрия; Белгия; Боливия; Чили; Колумбия; Кипър; Чехия; Дания; Египет; Индия; Индонезия; Малайзия; Мексико; Холандия; Северна Корея; Пакистан; Филипини; Русия; Саудитска арабия; Сингапур; ЮАР; Швейцария; Тайланд; ОАЕ; Уругвай; Венецуела.

Както виждате в независимите държави са основно такива с население под 100-200 души, които често са превземани от други държави, както териториално, така и политически. Има и такива, които са затрити от картата и няма реален шанс скоро пак да ги видим (Кипър, Чехия, Дания). Като независими съм написал и две от големите сили – Русия и Индонезия. И двете държави са бивши членове на Феникс и в момента се лутат между Нов световен ред и ПанАм, като изглежда, че руснаците направиха първата крачка към ПанАм с подписването на договора със САЩ.

Да започнем със същинската част на статията:


България-Иран
България-Индия
Пакистан-Индия

Мисля, че всички много добре знаят тук за какво става дума. Серия от договорени войни в резултат, на които се изнасяме от Иран и завземаме нови индийски колонии срещу съответния наем.
Финландия-Естония
Латвия-Естония
Литва-Швеция


голяма карта
Войната между Латвия и Естония се разшири, след като и Финландия нападна Естония. В резултат естонците едвам се крепят и само благодарение на няколко успешни въстания са все още на картата.
Войната на Швеция и Литва е тренировъчна.
Китай-Северна Корея
Южна Корея-Япония
Тайван-Южна Корея

голяма карта

Китай и Северна Корея си водят тренировъчна война или по-точно китайците сами си я водят като превземат територии, а в същото време освобождават други чрез въстания. Не знам дали някой допуска, че има реални севернокорейци в тази игра.
ПроПанАм-ските държави Япония и Тайван (управляват ги китайци) решиха да завземат територии от Южна Корея (управлявана от румънци), заради залежите на желязо и жито. Нещата изглеждаха обречени за Южна Корея, но в последните дни ние и румънците сериозно обърнахме хода на войната и вече Южна Корея сериозно настъпва в японски територии. Във войната с Тайван нещата са все още в полза на тайванците, но се надявам на обрат.
Чили-Нова Зеландия
Аржентина-Перу
Бразилия-Перу
Индонезия- Нова Зеландия

Военните действия в южна Америка започнаха в следствие на войната на Бразилия и Испания. Преди няколко дни обаче Бразилия без бой даде на Перу последния останал регион, който граничеше с двете държави и по този начин голямата война приключи. В последствие Бразилия и Аржентина се надпреварваха, кой ще вземе повече територии от Перу и до часове Перу ще се присъедини към Турция на пейката на държавите без територии.

Управляваната от сърби Нова Зеландия беше на път да открие нов фронт в Южна Америка, като премина безпроблемно през Чили. Индонезия обаче ги нападна в гръб и набързо им спря ентусиазма. В момента индонезийците обаче им връщат териториите с въстания, а отделно си водят тренировъчна битка с тях. На свой ред Нова Зеландия отново тръгна да превзема Южна Америка и отново обяви война на Чили. Индонезийците е крайно време да изберат на чия страна са, за да не продължават да изглеждат непоследователни в действията си.

голяма карта

САЩ-Мексико
Полша-Мексико

В основата на тази война беше Мексико да получи житен регион в замяна на региони със селитра, гума и риба за САЩ. Сметките им останаха погрешни след като Полша се включи в играта, тръгвайки от една от северноамериканските си колонии в посока Южна Америка (Колумбия). В момента американците приемат закон, с който се отказват от Мексико като естествен враг. Поляците достигнаха най-южната част на Мексико, но за да достигнат граница с Колумбия им трябваше още 1 регион, който американците вече бяха превзели. Вместо двете страни да влезнат във война поляците направиха по-лесното – вдигнаха въстание в полза на мексиканците и го спечелиха, така че в момента от Южна Америка ги дели един мексикански регион. Американците за сега не смеят директно да се бият с поляците, а от своя страна също опитват чрез въстания да си взимат териториите. За сега успяха с Аризона, а сега водят и в Северна Дакота.
Филипините-Индонезия

Предполагам, че Индонезия са се запътили към Тайван и по пътя си прегазват Филипините.
edit: След навременната забележка от Silistra трябва да отбележа, че Индонезия са се запътили към Колумбия, с което ще пресекат пътя на Полша към Южна Америка.

голяма карта

Англия-Сърбия

От доста време се говореше за похода на сърбите към Обединеното кралство и споразумението им да наемат региони там. Минаха през Германия и Холандия и вече чукат на английската врата. Англичаните за сега са доста странни като поведение. Първо сключиха договор с Бразилия, чиято цел би била да затрудни сърбите, после пък взеха, че сами обявиха сърбите за естествен неприятел и отвориха войната. Сега пък се бият със зъби и нокти и на този етап битката е равна (3:3). Явно обществото им е доста разединено.
Франция-Белгия

Французите започнаха тази война, за да осуетят плана на Сърбия за достигане до Англия. Те обаче си намериха алтернативен (по-заобиколен) път през Холандия и войната до голяма степен се обезсмисли. Тъй като Белгия не разполага с никакви интересни за Франция ресурси предполагам, че двете страни просто ще сключат мир, когато им изнася. За сега тече тренировъчна битка.
Германия-Словакия
Германия-Полша

Германиците след като бяха премачкани първо от поляците, а после и от сърбите се опитват да стъпят на крака. До скоро ги смятах като държава по-близка до Нов световен ред, но в последно време правят завой към ПанАм. Войната със словаците изглеждаше като уговорена, но оспорваните две битки показват, че всеки си търси интересите. Предполагам, че словаците им се е видяло леко маршируването из немски територии, но за сега удрят на камък.
Поляците пуснаха предложение за мир с Германия, но все още е възможно парламента им да го отхвърли. Още повече, че вчера във въстание изгубиха един от германските си региони и сега може би ще искат да си го върнат.
Словения-Италия
Хърватско-Словения
Хърватско-Сърбия

Войната на сърби и хървати наподобява до голяма степен румънско-унгарската. Две големи сили, които си разменят по 1 битка и от време на време танкират. Дали защото в реалния живот имат сериозна неприязън между тези две нации, но за мен тук битката е една идея по-оспорвана и по-нахъсана.

За войните на Словения с Италия и Хърватско в последните дни се изписа много и няма да ви отегчавам с излишни обяснения. Словения от големи печеливши на хартия в един момент са изправени пред угрозата да бъдат заличени изцяло. Оригиналните им територии са превзети. Очаквам скоро да падне и последната им колония в Италия. Все пак се опитват да излезнат от положението си и обявяват война на Словакия. Кому е нужна тази война само времето може да покаже. Не изключвам и някакви замени на региони с Германия.
Украйна-Русия
Унгария-Украйна
Унгария Беларус
Унгария-Румъния

голяма карта

Русия нападна и завладя Украйна без почти никаква съпротива. В последствие върна част от регионите им и се започна серия от тренировъчни битки. В момента отново са напът да заличат украинците.

Унгарците от своя страна обявиха, че са тръгнали към Беларус и пътьом нападнаха освободените украински региони, превзеха ги и започнаха да им връщат териториите чрез въстания. Изчакаха беларусите прибързано да ги обявят за естествен неприятел, с което автоматично да отворят битка, каквато беше и целта им. Тъй като за тях е по-важно да използват бонуса си от естествения неприятел срещу Румъния са пуснали закон отново северните ни съседи да са им врагове.

Румънско-унгарската битка продължава от еВекове. Двете страни се редуват да печелят по 1 битка (или да губят – въпрос на интерпретация) и само от време на време за разнообразие танкират сериозно, като достигат някакви безумни максимуми щета.
Канада-Ирландия

Няма какво да се коментира – тренировъчна битка.
ЮАР-Уругвай
ЮАР се опита да прекрати тази тренировъчна война, но уругвайците не се съгласиха и по този начин битката продължава.
Накрая ще кажа няколко думи и за вчерашното фиаско на Полша. Явно там не е популярна поговорката, че много хубаво не е на хубаво и се наложи вчера да я научат по трудния начин. Седем въстания имаше вдигнати из колониите им. Загубиха единствения си регион в Азия (китайска провинция), загубиха единствения си регион с гума (френска територия), загубиха още територии в Швейцария, Германия, Мексико и САЩ. Спечелиха трудно единствено въстанието в холандски нефтен регион. Днес отново има въстание в техен регион в САЩ и отново губят. Значима си остава косвената им победа, за която вече писах – въстанието на Мексико срещу САЩ, което им отваря пътя към Южна Америка.
edit2: Пътят им щеше да е отворен, ако Индонезия не ги беше изпреварила и сега застава като сериозна преграда. В допълнение на всички тези издънки в момента върви закон за импийчмънт на полския президент, който върви на кантар 22:11 (за да мине трябват 66% от гласувалите да го одобрят, т.е. ако още двама го подкрепят и никой не е против президента им си отива) - edit: закона не мина.


Ансамбъл egad поздравява читателите успели да дочетат статията до край и ви напомнят, че можете да гласувате и да се абонирате 🙂