[Ежедневено] Проекто предложение за Конституция на еБългария

Day 951, 01:51 Published in Bulgaria Bulgaria by Ninoff

Мисля че последните два месеца бяха напълно показателни за това до къде води държавното управление без явни правила: Винаги тези които управляват биват изтролени, без значение дали вършат работа или не, и после тези от тях, които са влагали много във играта, остават обидени и оставаме без тях!

За това отново призовавам да се организираме и да изготвим заедно правила, при които ще управляваме, и ще бъдем управлявани, и просто няма да има нужда от постоянни обвинения, защото в случай на неспазване на накоя точка от тази проекто конституция, виновника ще си понесе директно съответните санкции.

ДА няма да е лесно, да се измислят балансирани правила, и да няма да е лесно Депутатите, Министрите, Президентът и особено бъдещите съдии да следят за нейното спазване, но в всеки от тези постове, НЕ Е ПРИВИЛЕГИЯ, а отговорност, и всеки който не му харесва този факт просто да си подава оставката.

От тук натам ще пускам тази статия ежедневно, със поправките предложени от предишния ден, накрая тя ще бъде гласувана във форума на играта, и чак тогава може да влезне във сила.

Ето и първата версия на проекта побликуван преди няколко седмици във същия вестник

Всеки президент, всички депутати и министри при стъпване в длъжност полагат клетва да спазват конституцията. И при неизпълнение просто се освобождават 🙂

Моля за ВОТ за да може ВСИЧКИ да видят тази статия, и да се включат с идеи и предложения за развитието на конституцията.


КОНСТИТУЦИЯ НА eБЪЛГАРИЯ

Предговор:

Конституцията е основния закон на еБългария и е над всички други закони, освен правилника на еРепублик.

Глава I: Основни Стойности

Чл.1

еБългария е Президентска Демократична република въз основа на своите граждани. Суверенитетът на страната принадлежи на еБългарските граждани.

Основната роля на държавата е да се насърчи социалната организираност с крайната цел да се постигне забавление, произтичащо от играта и отношенията между еБългарските граждани.

Чл. 2

еБългария е управлявана от Парламента и Президента, и избрани чрез всеобщо гласуване.

Чл. 3

Парламентът е орган, който представлява всички граждани на еБългария, той е законодателнателен орган задължен да следи за добрата работа на министрите, както и часовник за редовния живот на републиката.

Чл. 4

Президентът на Републиката е отговорен да назначи министри, той е главнокомадващ на Армията, Президентът на Правителството и изпълнителен директор на Държавната хазна.Неговите решения представляват официалната позиция на еБългария.

Чл. 5

Всички граждани на еБългария са равни по достойнство и те всички са равни пред институциите на еРепублик, без разлика на пол, език, политическа принадлежност, лично или обществена икономическата ситуация.

Чл. 6

еБългария гарантира правата на своите граждани и оказва помощ на изпадналите в нужда е без такса, въз основа на закона. Всеки еБългарски гражданин има ежедневно право на храна, работа и битка.

Чл. 7

еБългария е представена на международната сцена от своя Президент и Българската Армия. Българската армия е под прякото командване на Министъра на Отбраната.Кандидатите за МО трябва да имат доказан опит в управлението на човешките ресурси и логистиката.

Чл. 8

Националната икономика се основава на приноса на всички еБългарски граждани.Минмалната работна заплата за всички умения се гарантират от държавата.Освен в случаи на заплаха на националната сигурност.

Чл. 9

еБългарското знаме е трицветно: бяло зелено и червено, подредени в три хоризонтални линии от горе на долу с една и съща ширина.
Чл. 10

Официалният език е Българският.

Чл. 11

Официалният форум на еБългария е на адрес http://forum.ebulgaria.biz/index.php




Глава II: Институции

Чл. 12

Изпълнителната власт за прилагане на законодателството, прието от Парламента е във ръцете на министерствата. Всеки министър ще бъде определен "с портфейл", ако неговото министерство притежава една или повече организации в играта, в противен случай министърът ще се нарича "без портфейл".

Чл. 13

Министерствата с портфейл и организации, свързани с тях, са собственост на държавата. Паролата на организациите се знае само от министъра на съответното министерство и на тези, които са оправомощени от него. Всички пароли се сменят в началото на всеки мандат.

Чл. 14

"БНБ" е официалната банка на еБългария и достъп до нея имат само изпълнителния директор на Държавната хазна и Пезидентът на републиката. eБългарската Армия и всички организации свързани със нея се разглеждат като институции и съответно са собственост на Държавата. Списъкът на съответните организации се обнародва периодично от Президента или ресорния министър.

Чл. 15

Министрите и техните служители (заместник и т.н.) изпълняват дълга си с помощта на организации, фондове и каквото още играта предлага.

Чл. 16

Президентът представя на Парламента в началото на мандата си членовете на правителството, които са в притежание на паролите на държавата и движението на всяка финансова институция и организация свързана със Държавата. Конгресът има право да инспектира всички действия, предприети от всяка институция, да одобрява или неодобрява работата на всяко министерство. За всеки мандат министрите и президентът са длъжни да променят паролите на акаунта си.

Чл. 17

Всяка институция трябва да представи на Парламента периодичен финансов план, който трябва да бъде одобрено от Парламента.
Възможни:
a)Неправомерното присвояване на обществени средства,
б)Инвестиции на публични средства в паричния пазар, или
в)Променени пароли на организации свързани със държавата,

неразрешени от Парламента или Президента са незаконни и наказуеми по Наказателния Кодекс.

Параграф А: Армия

Чл. 18

Президентът е главнокомандващ на армията, негов заместник е Министъра на Отбраната. Генералния щаб ръководи дейността на армията в операции на война или мир. Организацията на армията е обект на Устава на армията.
Чл. 19

Задача на МО е, след консултации с Президентът да определи националните военни параметри в началото на всеки мандат. Всяко действие, предприето от МО трябва да бъде одобрено от президента, освен ако последните институции не могат да се свържат по каквато и да е причина, като в този случай МО има право да взима автономни решения в случай на нужда.

а) МО се избира от Армията със явно гласуване във форума на играта, и мандата му е два месеца.
б) Един и същи еГражданин не може да бъде избран за МО за втори пореден мандат, той трябва да почива поне един мандат преди да се кандидатира отново.

Чл. 20

Армията е орган с ограничена автономия. Финансовото управление е отговорност на МО, МО или Президентътят трябва да представя пред Парламента всяка седмица доклад за направените разходи и резюме на предприетите действия.

Чл. 21

Парламентът не може да упражнява пряко влияние върху армията, освен в случаите, предвидени със закон и във устава на армията.

Чл. 22

Устава на армията трябва да отговарят на ценностите на конституцията. Този устав определя организацията и функционирането на армията, всякакви промени в устава може да се осъществят единствено след одобрение от 2 / 3 от Парламента, с кворум от 21 гласа.

Параграв Б: Правосъдие

Чл. 23

Конституционното правосъдие се управлява от Конституционния съд, чиято отговорност е да гледаш и да инспектира за възможните противоречия между законите и конституцията; освен това тя може да повдигне обвинения на Президента, на член на Министерски съвет, или на парламента за конституционни нарушения.

Чл. 24

Конституционното правосъдие е регламентирана от закона на Конституционния съд.

Параграф В: Изисквания към кандидатите

Чл. 25

Всеки еБългарски гражданин може да се кандидатира за президентските избори, които се изисква период на игра най-малко 90 дни, а за да се кандидатира за Парламента най-малко 60 дни.

Чл. 26

Гражданите, които не са родени в еБългария, трябва да са живели в еБългария най-малко 45 дни преди да могат да се кандидатират за Парламента или 60 дни зада се кандидатират за Президентския офис. В случай, че тези изисквания не са изпълнени, кандидатът не може да бъде избран.

Чл. 27

Нито един гражданин не може да бъде избиран за Президент за повече от три последователни мандата. Като след края на третия мандат е необходимо да минат поне два мандата, за да може да се кандидатира отново.

ДЯЛ IV: Поправка на текст от Конституцията и народен референдум
Чл. 28

Всеки еБългарски гражданин над 15 ниво може да поиска отмяна на член от Конституцията или закон, като предложи референдум, с цел промяна на общото право или конституционна харта.

Чл. 29

За да се иницира отмяна на закон от гражданин, е необходимо да се съберат подписи на 3% от цялото население. След иницирането на референдума той се смята за приет когато гласове "за" са 50% +1. Референдум за отмяна на закон се гласува 48 часа в официалния форум на страната.

Чл. 30

За да се иницира отмяна или промяна на Член от тази Конституция от гражданин, е необходимо да се съберат подписи на 6% от цялото население. След иницирането на референдума той се смята за приет когато гласове "за" са 50% +1. Референдум се гласува 72 часа в официалния форум на страната.

Чл. 31

За да може гражданин да предложи импийчмънт на президента, е необходимо да се събират подписи на 5% от населението.След иницирането на референдума той се смята за приет когато гласове "за" са 50% +1. Референдум се гласува 72 часа в официалния форум на страната.

Чл. 32

Конгресът може да извършва промени в конституциоta, с цел тези промени да бъдат приети, те трябва да бъдат одобрени с 66% +1 гласа "за". С кворум от 21 гласа и един глас, Гласуването трае 72 часа.

Чл. 33

Всеки еБългарски гражданин може да предложи на Парламента да измени или да приеме нов закон. За да бъде разгледано от Парламента, е нужно гражанина да получи подкрепата на 1% от населението на страната.

Чл. 34

Официален Референдум се обявява най-малко 24 часа преди началото му в Държавен вестник.


Глава III: Допълнителни Разпоредби:

Част I: еБългарска Армия

Чл.1

Задачата на еБългарска Армия е защитата на еБългария,нейните граждани, нейната територия и нейните институции.Армията е свободен от всяка политическа идеология и е напълно независим при своето управление.

Чл.2

Президентът, като главнокомандващ назначава в началото на всеки мандат Генерален Щаб (ГЩ) и Министър на Отбраната (МО), които са отговорна за насочване на еБългарската армия (еБА). ГЩ назначава свой представител във Парламента.

Чл.3

еБа може да бъде финансирана за:
Закупуване на оръжие
Покупка на подаръците и на билети.
Покупка на пакети за здраве за елитните девизии.
Финансиране на войни за независимост.
Спекулациите относно пазарите на чужди държави в името на националните интереси.
Поддържане на държавните предприятия под управлението на еБА
Разходите, свързани със създаването на нови разделения, въоръжени или свързани с вестници.

Чл.4
Президентът като главнокомандващ на еБА има нужда от одобрение на Парламента преди:
а) Да атакува оригинална територия на друга държава, активираща нейните МPP-та
б) Да издаде заповед на държава, която не е съюзник на еБългария
в) Да подпомага по какъвто и да е начин страна с която сме във Война
г) Да изразходва средства за армията не посочени в Чл. 3

Всички гласувания в парламента по Чл.4 продължават 12ч.

Чл.5

Всяко действие на МО подлежи на одобрение от страна на Президента. При отсъствие на Президента МО е негов заместник като главнокомандващ на Армията, и трябва да информира Председателя на Парламента за всяко свое действие.

Част II: Конституционен съд

Чл.1

Конституционният съд се състои от три конституционни съдии един избиран от Президента и двама избирани от Парламента със кворум от 21 гласа, и 66% одобрение.

Чл.2

Конституционните съдии заемат съответната длъжност в продължение на 2 месеца, считано от деня, в който са избрани. Те са преизбират за не повече от веднъж. След изтичане на мандата да бъде преизбран в съответствие с член 1. Тук е ролята на съдията в изтичането на мандата Отворена тема в Конгреса за назначаване на нови съдии най-малко 5 дни преди изтичането на мандата му.
Съдия може да бъде всеки еБългарски гражданин на повече от 100 дни.
Правомощията на съдия се отменят ако:
- не участва в работата на съда за повече от 7 дни без основателна причина
- е избран за Президент, или е кандидат за такъв

Чл.3

Задачата на Конституционния съд е да прецени и се произнесе по всеки спор, свързан с тази Конституция, или за противоречие на всички закони приемани в Парламента със Конституцията. Решението на съдиите се обосновава в национален вестник, и подлежи на обжалване.

Мога да обжалват пред Конституционния съд най-малко трима Български граждани, които са на най-малко 1 месец. По жалби на Президент или конгресмен КС заседава по спешност.

Всеки подкрепен от петдесет български граждани има право да сезира КС.
Чл.4

Съдът има секция във форума под име "Конституционен съд". Тя е достъпна за всички, но само съдиите могат да пишат. А подраздел "Жалби" е предназначен за подаване на жалби в съответствие с изискванията на член 3 от настоящия параграф.

Чл.5

Съдът избира с мнозинство председател сред съдиите в срок до 5 дни след неговото назначаване. Задачата на председателя на съда е да публикува всяко решение във форума, или във Националната преса.

В решението на съда е задължително да има конституционна обосновка. Присъдата влиза в сила 24 часа след произнасянето си в национален вестник, ако не е обжалвана.

Президентът е длъжен с всички свои правомощия да следи и спомага за спазването на решенията на КС.
Чл.6

Съдът, след обжалване на 20 граждани и 5 депутати с най-малко три мандата, може да съди:
- Президента на еБългария
- министри
- депутати

Само при нарушение на Конституцията, или държавна измяна.

Чл. 7
За "държавна измяна" се счита поддържане на явни или тайна връзка с враговете на страната, участване във всякакви организации застрашаващи сувернитета или сигурността на страната. Кражба на пари, злато или пароли от която и да е държавна институция.

Обвиняемият се смята за виновен, ако има доказателства извън всякакво съмнение, че той е извършил едно от обстоятелствата по този член.

Всеки виновен бива изгонен перманентно от управлението на държавата, и му се забраняват всякакви форми на публични изяви.

Чл.7

Нито един съдия няма право да участва в други държавни институции под каквато и да е форма.

* в проекта са ползвани идеи от чужди конституции

** във статиите по тази тематика няма да има НИТО една картинка, за да може да се чете само от сериозни хора.

Както знаете DeadShadoW и Papen83 са явни привърженици на идеята, тъй че може да се обръщате и към тях за съвети и консултации.
http://www.erepublik.com/bg/article/-1-1-1434387/1/20">
Линк към статията на Papen83 от преди два дни.