VEOMA opširan wep company tutorijal

Day 783, 14:17 Published in Bosnia and Herzegovina Serbia by noBru88
A ja naziva članka 😃 VEOMA dugo sam razmišljao kako da ga oslovim 😃. Članak je napisan poprilično davno, neke stvari su možda i zastarile ali eto... po prvi put da ga objavim u svojim novinama

Tutorial za weapon sektor


Pozdrav svima a posebno trenutnim i budućim vlasnicima weapon firmi u eBiH. Ovaj tekst je prvenstveno namjenjen novim vlasnicima, sadrži dosta osnovnih stvari i savjeta koje bi stariji vlasnici već trebalo da znaju ali bih isto tako preporučio i starijim da pročitaju, možda i oni pronađu u tekstu "koju pametnu" i nešto što do sad možda nisu znali. Sam tutorijal bih podijelio na dva dijela. U prvom dijelu bih pisao o weapon firmama i poslovanju uopšte a drugi dio ostavljam kao prostor za predstavljanje raznih skripti koje će vam olakšati "menadžerski" posao. U suštini, ja ovim "izmišljam toplu vodu", ne govorim ništa novo, niti želim nekome da pametujem ili namećem taktiku i ritam, već sam samo uklopio sve ovo u jednu cjelinu a kome se čita nek čita. Pa da krenemo...

I DIO - O wep firmama i samom poslovanju

Odakle krenuti???

Krenuo bih od nekih osnovnih stvari. Najprije da vam skrenem pažnju DA NE POKREĆETE FIRME SA SVOG PROFILA već da osnujete svoju organizaciju i da preko nje postanete vlasnik firme. To ima više svojih prednosti i jednostavno se tako radi u eRepubliku. Ne bih da vam puno razglabam o tome ali bih vam rekao ovo:
- Kada osnujete firmu sa svog accounta, vi niste u mogućnosti da radite, samim tim ukidate sebi šansu da dobijate platu, da dobijate Hard Work medalju (a sa njom i 5 golda) svaki mjesec, a samim tim što ne radite - ne razvijate svoj skill a plus na sve to - utiče vam na wellness (naravno negativno). Zato je bolje prebaciti vlasništvo na organizaciju. Za organizaciju će vam trebati 5 golda i experience level 11. Za više informacija pogledajte OVDJE.

Kupiti firmu na marketu?

Druga stvar, trebate imati u vidu da eBiH trenutno ne učestvuje ni u jednom direktnom ratu (da eBiH nekog napada ili da je od nekog napadnuta) pa industrija oružja kod nas i ne ide punom parom. Zato da ne bi doprinjeli hiperproduktivnosti, stvaranju više zaliha nego što tržište može da upije kupite već postojeće weapon firme umjesto da otvarate svoje. To možete uraditi tako što odete na Companies for sale i nađete sebi odgovarajuću. Na ovaj način sebi unaprijed smanjujete konkurenciju. Npr. ima pet firmi na tržištu i vi napravite šestu - vi ćete imati pet konkurenata. Ali ako kupite jednu od tih pet, vi ćete imati četiri konkurenta. Što bi rekao moj profesor marketinga: "Konkurencija je neprijatelj koji nikada ne spava" i nije zanemarljiv faktor kako u stvarnom svijetu, tako i u eRepubliku.

Prilikom kupovanja firme treba razmotriti cijene. Jedna Q1 firma je 20 golda. Vi je na marketu možete naći i za manje golda (15-19 golda, zavisno od ponude) i tako će vam ostati više golda za investiranje u firmu. Naravno, na marketu će se pojaviti i Q1 firme koje koštaju npr. 38golda. Možete pretpostaviti da uz tu kompaniju od 20 golda dolazi i licenca za izvoz u neku zemlju koja takođe košta 20 golda, pa vam prodavac daje to sve uz popust od 2 golda. Detaljnije o licencama ću pisati dole ispod. Prodavac firme može uračunati u cijenu još i trenutno stanje zaliha, novca za plate, materijal tako da vas ne iznenadi ako cijena pređe koji gold iznad očekivane cijene. Još jedna informacija - susretao sam se sa igračima koji su mislili da kad kupe firmu da ta firma ostaje pod tim nazivom i da nema opcije da se naziv promjeni. Onda otvore novu firmu sa nazivom koji njima odgovara. Ima opcija, možete promjeniti i naziv i avatar i sve detalje vezano za firmu.

Q1, Q2, Q3... šta odabrati?

Ovo što ću napisati je moje mišljenje, ali ću se truditi da budem što više objektivan. Weapon quality (Q) određuje koliko ćemo nanijeti štete u borbi, to svi manje više znamo. Uzeću u razmatranje Q1, Q2 i Q3 weapon. Cijena ovih oružja ide proporcionalno njihovom kvalitetu (Q2 je otprilike duplo skuplji od Q1, dok je Q3 troduplo skuplji itd). Ali ja bih obratio pažnju na surovu činjenicu da Q2 ne nanosi duplo više štete od Q1. Naprotiv, razlika je veoma mala. Vi kao prodavači oružja morate imati u vidu kako jedan eVojnik razmišlja uzimajući u obzir cijenu i učinkovitost.
Uzmimo na primjer vojnika koji ima strenght 6.68. Pri wellnessu od 80 ovaj će vojnik sa Q1 oružjem nanijeti 50 dmg dok sa Q2 - tek 59. Vojnik će radije uzeti 2 Q1 oružja i nanijeti otprilike 100 dmg nego jednom od 59.

Prelazak na Q2 po meni nije dobra ideja, upravo iz ovog razloga. Upgrade sa Q1 na Q2 košta 20 golda, isto koliko i jedna licenca, tako da vam je moj savjet - radije kupite licencu za izvoz Q1 oružja u neku drugu državu, osim ako ne planirate ubrzo preći na Q3, jer je dokazano da se sa Q1 najjeftinije dolazi do najvišeg čina u eVojsci, doduše potrebno je duže vremena ali ako gledate sa ekonomske strane - najmanje golda ćete potrošiti.

Ako je Q1 oružje tako dobro, zašto da ga dižem čak na Q3? Ja sam rekao da je Q1 oružje ekonomski najisplativije ali kada dođe do rata, do važnih borbi koje traju samo 24h, bitno je nanijeti što više štete u tom relativno kratkom periodu a to ćete postići upravo sa oružjem većeg kvaliteta (npr. Q3).

Ovo sam osjetio na svojoj koži kada sam prešao na Q2 i uvidio da ljudi u eBiH skoro nikako ne kupuju Q2 oružje ali srećom, imao sam zaštekano nešto golda i prešao na Q3. Btw prelazak sa Q2 na Q3 je 50 golda, a vraćanjem (downgrade) na Q1 vraća vam se pola od onih uloženih 20 golda.

Početni kapital, koliko je dovoljno?

Već smo spominjali neke iznose do sad, za organizaciju 5 golda, zatim za kompaniju 20 golda (osim ako je ne nađete negdje jeftinije na marketu) to je znači 25 golda koje vam je dovoljno da imate firmu ali ne i da ona počne funkcionisati. Za to vam je potrebno da nabavite dovoljnu količinu materijala (iron) i da obezbjedite plate za radnike u prvom periodu poslovanja.
Uzeću primjer da imate 10 radnika sa skillom 4. Za skill 4 trenutna plata je 7BAM na Job Marketu, pa ću po toj plati računati. Ne zaboravite da je ovo samo primjer te da cijene, kao i plate variraju. Za jedan dan ćete isplatiti 10 puta 7= 70BAM (što je oko 1.75golda). To je što se tiče plata. Ti radnici će "potrošiti" 168 jedinica materijala koji trenutno košta 0,0069g (to je oko 1,16golda za materijal). Znači za jedan dan vam je potrebno 2.91golda.

Naravno, vi nećete prvog dana odmah prikupiti sve radnike, pa vam ovaj iznos neće "odletiti" prvog dana ali ovo vam je neki minimum koji morate imati ako imate ovakvu strukturu radnika. Nije zgoreg imati i više početnog kapitala (5+ golda). Čak se i preporučuje imati više zbog neiskustva, eksperimentisanja sa cijenama, platama itd. Moj konačan odgovor - za pokretanje Q1 firme će vam biti dovoljno 30 golda,ne bih ulazio u biznis sa manje.

Gdje nabavljam taj materijal (iron)?

Eh, ovo je jedna od prednosti organizacija. Firmu osnujete u eBiH (da bi je osnovali ili kupili u eBiH i organizacija vam treba u tom trenutku biti u eBiH) ali za kupovinu materijala organizaciju premjestite tamo gdje je iron najjeftiniji i preko donacija snabdjevate svoju firmu. Za prebacivanje organizacije u neku zemlju vam je potreban Moving ticket. Za one koji ne znaju kako se koristi moving ticket, evo članak na erep wiki. U slučaju da se pokušavate prebaciti u zemlju koja je zbog nekih sporazuma u pasivnom ratu sa eBiH potrebne su vam dvije karte, jedna da odete u neku neutralnu zemlju (Irsku npr) pa odatle u krajnju destinaciju.

Na ereptools.net postoji jedna korisna tabela u kojoj možete pronaći gdje je trenutno najjeftiniji iron. U trenutku pisanja najjeftiniji iron je u Brazilu po cijeni 0,0069golda. U toj tabeli je predstavljeno 150 najjeftinijih ponuda. Razlika između prve i posljednje cijene je 0,0008 golda (to je oko 0,033BAM). Na prvu ruku zanemarljivo ali vratimo se na onaj primjer od 10 radnika sa skillom 4. Oni će za sedam dana potrošiti 1176 jedinica irona. Kada to pomnožimo sa onih 0,033 razlike vidimo da se pravilnim izborom može uštediti približno 1 gold sedmično.

Odete u Brazil, u ovom slučaju, golde pretvorite u njihovu valutu BRL i nabavka može da počne. Pazite da je u pitanju nabavka preko donacija pa ćete moći kupovati 20 jedinica u jednom "mahu". Poslije toga odete na stranicu firme i imate dugme Donate raw materials. Donaciju vršite tako što prevlačite ikonice i na kraju kliknete Donate. Postoje olakšice korištenjem skripti, o tome možete pročitati dole ispod, u dijelu o skriptama. Postupak ponavljate dok ne nabavite dovoljnu količinu materijala odnosno dok vam ne nestane novca.

Q1, Q2, Q3, Q4 i Q5 iron u ponudi - koji da odaberem? Što se ovoga tiče, nema ograničenja tipa da Q1 firma uzimati Q1 iron a Q5 firma da uzima Q5 iron. Možete uzimati iron bilo kojeg kvaliteta. Možete, niko vam ne brani, ali ja bih vam ovdje malo pobliže objasnio kako to funkcioniše sa tim Q-ovima 😃 i kako da minimizirate troškove.
Zamislite Q1 kao 1kg gvožđa a Q3 kao 3 kg. Vi možete kupiti 30 Q1 irona i imaćete 30 kg, a isto tako možete kupiti 10 Q3 irona i opet ćete imati 30 kg u firmi. Ako Q1 iron košta 0,60 novčanih jedinica a Q3 1,5 N.J. Jeftinije je da uzmete 10 Q3 irona nego 30 Q1 irona (10*1,5=15 a 30*0,6=1😎
Nadam ste da ste shvatili na ovom primjeru kako možete smanjiti troškove nabavke materijala. Sad možete ponovo otvoriti onu tabelu sa cijenama i vidjeti nešto što se zove Price as Q1. Znači ta tabela vam odmah izračuna koliko to dođe "po kilogramu" da tako kažem. Sa skriptom erepublik plus ćete moći vidjeti i na samom marketu u erepubliku cijenu "po kilogramu". Nemojte da vas ovi kilogrami zbune, u erepu nema kilograma ali sam to koristio kako bih vam objasnio što bolje.

Još jedna stvar, na onoj tabeli imate i polje AMT (amount) koje govori koliko u toj zemlji ima tog materijala po toj cijeni. Nemojte poletiti odmah negdje gdje je niska cijena a npr. stoji samo jedna ponuda od te zemlje sa veoma malom količinom (20-30 irona). To je trenutna cijena jedne firme u toj zemlji koja je odlučila iz nekih razloga sniziti cijene (zbog rasprodaje, zbog konkurencije, ili iz bilo kojih drugih razloga) i ta cijena nije realna.

Kako naći (dobre) radnike?

Otvorili ste firmu, nabavili materijal, sljedeći korak - radnici. Da bi postavili ponudu prvo otiđite na Job market i pogledajte koliko ostali daju platu za koji skill i na osnovu njihovih plata formirajte svoju ponudu. Trenutne plate u eBiH za skill 4 izgledaju otprilike ovako
prva ponuda 7,2BAM
druga ponuda 7 BAM
treća ponuda 6,7BAM
Posmatramo top tri ponude jer ljudi gledaju najviše one ponude na vrhu (jer su one najveće) i radnici idu tamo gdje ih najviše plaćaju. Vi možete postaviti ponudu koja će biti najveća ali moj vam je savjet da postavite ponudu 0,05BAM više od treće ponude. Na taj način dolazite na mjesto treće ponude sa 6,75BAM i preostaje vam da čekate. Strpljenje je vrlina. Što primamljiviju ponudu stavite - brže će vam doći radnici, ali to nosi sa sobom i veće troškove koji idu na plate pa otprilike nađite neki balans između tih stvari.

Ponude za posao postavljate tako što odete na stranicu kompanije i pri dnu imate dugme Add a job offer. Tu ćete podesiti koliko radnika tražite, koji skill i koliku platu nudite. Optimalan broj radnika za weapon firmu je 10. Tada se dostiže najveća produktivnost (da vas ne zamaram, što se više broj radnika približava broju 10 - koeficijent raste. Na broju 10 je taj koeficijent 2.0 a sve preko 10 radnika opada 1.9; 1.8 itd). Kada zaposlite 10 radnika, povucite ponude za posao jer je firma još "mlada" i ne znate kojeg radnika bi otpustili ako vam dođe jedanaesti čovjek 😃.

Vi u firmi želite da vam radnici rade svaki dan ali isto tako da posao rade kvalitetno. Na stranici kompanije se evidentira kad je ko izostao, koliko je bio učinkovit i sl. Ne trebaju vam radnici koji zabušavaju. Ako vidite da se radnik nije pojavio tri i više dana - dajte mu otkaz. Snaći će se on, ne brinite. Za veću produktivnost je bitan wellness. To većina radnika zna a i vi bi trebalo to da znate. Što je veći wellness - veća je produktivnost. Pratite produktivnost i wellness (sa skriptom koju ću vam preporučiti dole ispod) i ako primjetite da radnik radi sa veoma malim wellnessom obratite mu se. Postoje dvije vrste radnika, oni koji su greškom (ili u neznanju) spali na nizak wellness i sa njima se može fino razgovarati, i oni koji to rade namjerno, odnosno koji polako odustaju od igrice, namjeravaju da prestanu igrati. Takvim igračima isto dajte otkaz ili im smanjite platu da niste na gubitku a da pri tom zadržite onaj "magični" broj 10.

Savjet: Ukoliko vaša firma proizvodi više oružja nego što možete prodati, razmislite o otpuštanju radnika sa većim skillom i o zapošljavanju radnika sa manjim skillom. Na taj način usporavate vašu proizvodnju.

Komunikacija u firmi?

Svakako poželjan faktor u erepubliku. Čitav mehanizam ponude i potražnje u igrici je veoma grubo sastavljen, nema nekog brenda, neke ugledne firme (ako izuzmemo stranačke firme i proizvode ali to je nešto drugo) kojim će kupci ostati dosljedni, odnosno u kojim će radnici ostajati da rade. Sve firme su u istom položaju (što je možda i dobro, a možda i nije) i samo je visina plate ono što odlučuje gdje će radnici ići raditi a na nama je da kvalitetne radnike zadržimo kako znamo i umijemo. Čast izuzecima. Kao što rekoh, nedostaju faktori koji obilježavaju neki proizvod, kvalitet, brend, tradicija i mnoge druge "nijanse" bez kojih ova slika ne može biti realna, ali tako je kako je, imamo neki osnovni oblik ponude i potražnje i tome se prilagođavamo.

Komunicirajte sa radnicima u firmi, neka vas pamte po tome. Postanite drugačiji od drugih firmi. Uspostavite prijateljsku vezu i danas sutra ćete imati radnike koji vas poštuju, koji ne žele napustiti firmu u kriznim trenucima, s kojim možete fino da pregovarate, da se dogovarate i koji će vam između ostalog reći: "Nemam namjeru da idem u bilo koju drugu firmu da radim, dok god igram ovu igricu". Kad tako nešto pročitate u inboxu znate da se postigli nešto veliko. A to je samo jedan od primjera koji sam ja doživio.

U firmi može postojati više vrsta interakcija pa da krenem polako

Poruka dobrodošlice: Sastavite neku poruku dobrodošlice u kojem ćete pozdraviti svakog novog radnika. Na ovaj način će radnik dobiti predstavu da ste vi čovjek za saradnju, dogovor i razgovor i da ste, što je najvažnije, posvetili pažnju njemu kao radniku. Bilo bi poželjno da tu poruku dobrodošlice formatirate tako da ona izgleda lijepo, naslov, tijelo poruke, koja sličica i slično. Ovdje možete vidjeti neke "trikove" koji rade u porukama, pa se možete s njma poslužiti kako bi dobili kvalitetnu pozdravnu poruku.

Tutoriali: Ukoliko vidite da je vaš radnik nedavno počeo igrati, ima mali skill, level, pošaljite mu dodatnu poruku sa tutorialima u kojim ćete ga uvesti u svijet erepublika. Vi kao stariji igrač vjerovatno znate gdje naći tutoriale, a ako ne znate, pitajte Ministarstvo Obrazovanja Pomozite mu da se formira kao eOsoba i takvi će vas zapamtiti i uzvratiće vam povjerenjem. Tako se pravi kvalitetan radnik koji će ostati u vašoj firmi.

"Giftanje": Primjetili ste da neki radnik ima wellness ispod 40, npr. 35 i krećete da ga otpustite. Nema potrebe. Pobrinite se za tog igrača, obratite mu se porukom. Objasnite mu sve oko wellnessa, recite mu zašto je to dobro za vas a zašto za njega. Šaljite mu poklone kako bi ga vratili na 40 poena wellnessa i objasnite šta dalje da radi da podigne wellness. Još jedan način da napravite kvalitetnog radnika koji će znati cijeniti pomoć. Ukoliko niste u mogućnosti, obratite se Uredu dobrodošlice ako je u pitanju mlađi igrač ili Ministarstvu za rad i SS koji će znati šta da urade sa takvim radnikom

Nagrađivanje najvrijednijih: Ovo vam može takođe pomoći da sastavite kvalitetnu ekipu koja će raditi sa visokim wellnessom, takmičiti se za besplatne proizvode iz vaše firme, zadovoljni i vi i oni. Kako izvesti to? Ovako, saopštite radnicima da je u pitanju mini nagradna igra i da ćete pratiti sa kolikim wellnessom će oni raditi u sljedećem periodu. Kažete im da će na kraju sedmice radnici sa najvećim prosječnim wellnessom dobiti te i te nagrade i to je to. Njima će biti motiv dodatni da rade sa visokim wellnessom, ako ozbiljno organizujete sve to - takmičiće se da wellness bude što veći, jer ne znaju sa kolikim wellnessom će kolege njihove raditi, a vi bi na kraju trebali izvući profit.
To sve začinite sa novinskim člancima u kojim ćete ih pohvaljivati i to je to - bingo. Na eBiH tržištu ovo zasad radi samo jedna firma.

Kako formirati pravu cijenu?

Kada vaša firma konačno počne davati plodove, tad dolazi do izražaja jedan drugi problem. Cijene na tržištu. Kako "loviti" kupce, kako znati koja cijena je prava, kako ne poslovati u minusu, kad treba povući ponudu... To su sve sad individualne stvari i svako će raditi onako kako on misli da je u pravu. Ja ću vam ispričati svoju stranu priče, onako kako ja poslujem a vi iz toga pokušajte izvući nešto korisno.

Za početak, preporučio bih vam da počnete koristiti GM records online. Detaljnije o ovome alatu možete pročitati dole u dijelu o skriptama. Sa ovim alatom vi imate uvid u poslovanje vaše kompanije. Da li posluje u plusu, minusu, koliko i sl. To je ono što vama treba kao GM (general manager-u) i to je neka da kažem prva faza u izračunavanju cijene. Kada izračunate cijenu vaših proizvoda u zavisnosti od plata radnika, cijene materijala vidjećete "na čemu ste", koliko možete spuštati cijene a da ne poslujete u minusu, tj. koliko se možete protegnuti a da vas jorgan pokrije 😃. Poslije toga dolazite u drugu fazu formiranja cijena

Ova faza je određena nečim mnogo komplikovanijim, složenijim i promjenljivijim. Konkurencijom. To je ono o čemu sam vam pričao na početku nekad. Neprijatelj koji nikada ne spava. Uvijek će biti da neko ponudi cijenu nižu od vaše (a i vi ćete to raditi drugim firmama) kako bi privukli kupce, odnosno prodali oružje. Toga će uvijek biti. Ono što vi morate da imate u vidu - da to mogu vrlo lako biti "zamke" za vas. U smislu da vas namame da vi poslujete sa gubitkom.

Zato je veoma bitno da izračunate detaljno kolika je najniža cijena do koje se vi možete spuštati kada vidite da konkurent obara cijenu proizvoda. Kao što sam rekao, ne postoji neki brend, kupac će kupiti ono što je najjeftinije. Konkurent obara cijenu a vi ga pratite. On opet obori a vi ga opet pratite i sve tako u utrci ko će više prodati. Vi trebate biti svjesni da NE SMIJETE pratiti konkurenta po svaku cijenu. Nazovite to prvim pravilom, nepisanim pravilom ili kako god hoćete, morate znati granicu dokle vi možete ići. Nadam se da nisam bio previše dosadan sa ovim ali moram ponoviti više puta, jer dešava se da firme postavljaju niske cijene samo da bi prodale proizvode, bez obzira na profit.

U tom slučaju je najbolje povući ponudu i sačekati da se on "ispuca", proda sve svoje po toj niskoj cijeni a onda vraćati polako cijenu na normalu. S tim ćete se susretati često. Igrači koji su dobili golde na neke mutne radnje, koji žele oboriti cijene proizvoda ne mareći oće li profitirati ili ne a nesavjesni vlasnici firmi se zalijepe i samo još više doprinose njegovom uspjehu. To samo treba ignorisati, kao i u stvarnom životu, ako ga izignorišeš, skontaće da nije zanimljiv, da to ne ide pa će odustati.

Manipulacije cijenama mogu ići u oba smijera. Da obarate cijene ali i da ih podižete. To sad već zavisi od vaše snalažljivosti. Uzeću jedan primjer, izmišljen.
Na tržištu ima pet kompanija koje prodaju dosta velik broj proizvoda po 30BAM. Vi se morate prilagoditi pa i vi prodavati jer nema smisla da stavljate cijenu 40BAM kada će ovi i dalje nastaviti poslovati po cijeni od 30BAM. Tad npr. ne bi bilo loše povući ponudu i sačekati da se tržište isprazni. Kada preostane samo jedan konkurent sa cijenom 30 - na scenu stupate vi i ponovo stavljate cijenu 40. Pošto su samo dvije firme, dva proizvoda, jedan od 30 drugi od 40BAM, ovaj što prodaje po nižoj cijeni će je podići toliko da ona bude opet manja od 40, staviće npr. 37BAM. Jer, što bi prodavao po cijeni 30 kad i on može iskoristiti da je proda po većoj cijeni.Tad i vi spustite na 37BAM i zajedno prodajete po cijeni koja je za 7BAM veća od one na početku. Kažem opet, ovo je izmišljen primjer i čisto malo za razmišljanje.. To je, opet kažem, sad već stvar lične procjene i osjećaja.
U svakom slučaju nemojte sebi dozvoliti da vas neko navlači da poslujete u minusu!!!

Subvencije i licence

Da privodim kraju ovaj kilometarski kofol tutorial, staviću ovo u jedan podnaslov.

eBiH daje s vremena na vrijeme subvencije. Šta su subvencije? To vam je, jednostavno rečeno, pomoć u obliku golda, tj. pomoć vašoj firmi kako bi izvršili upgrade npr. na Q2 ili Q3 ili pak kupili licencu. Subvencijom se ne pokrivaju ukupni troškovi upgrade-a ili kupovanja licenci već je to određeni iznos (npr. 10 golda za prelazak na Q2, 10 golda za licencu itd.) Ono što vi trebate da ispunite kao uslov jeste da posjedujete preostali iznos (još 10 golda za upgrade, odnosno za licencu i sl) te da dostavite na zahtjev print screen urednog plaćanja poreza državi.
Preporučio bih vam da pratite novine ministarstva ekonomije jer u novinama se objavljuju subvencije odnosno konkursi na koje vlasnici weapon firmi mogu da apliciraju i, ukoliko ispune uslove, dobiju određeni iznos.

Za kraj ovog dijela - licence. Kao što sam vam već rekao - kupovanje licence vam košta 20 golda. Vi ne možete kupiti licencu za zemlju u kojoj već poslujete, zatim za zemlju koja je okupirana, zemlju sa kojom smo u ratu i na kraju sa zemljom s kojom imamo trade embargo.

Ono što trebate obratiti pažnju kod kupovanja licenci osim ovih gore stvari su sljedeće:
-import tax za weapon u toj državi
-ponuda i potražnja u toj državi
-cijene oružja

Prije svega obratite pažnju na import tax - porez na uvoz. To ćete naći tako što odete na neku zemlju i prebacite tab na Economy. Evo npr. uzeću Sjedinjene Američke Države. Kao što možete vidjeti import tax za weapon je 8%, a VAT porez je 1 %, što znači sveukupno je 9% poreza na vašu cijenu. Izbjegavajte da kupite licencu za države koje imaju velike poreze na uvoz (tj. koje štite domaće tržište i ne dozvoljavaju time uvoz inostranih proizvoda)

Druga stvar - ponuda i potražnja. Trebate razgledati tržište zemlje u koju želite da izvozite. Da li ima veliki broj kompanija, kolika je konkurencija, ali i ono najbitnije - da li se ti proizvodi kupuju? Da li je zemlja u koju želite izvoziti umiješana u neke direktne ratove, bitke. Ipak vi prodajete oružje i to je ono što vas treba zanimati

I na kraju - ispitati cijene. Da li vi možete poslovati u plusu zajedno sa svim tim porezima koje plaćate prilikom izvoza. Još jednom se vraćamo na ono staro pravilo ali moram ponoviti - nemojte da poslujete u minusu 😃. Ispitajte dobro da li će vam to donijeti profit pa tek onda odlučujte. Ukoliko trebate savjet - obratite se ministru ekonomije eBiH

Toliko o poslovanju weapon firmi 😃, crko sam xD



II DIO - O skriptama i alatima koje će vam olakšati poslovanje

U ovom dijelu ću vam predstaviti par skripti koje će vam dosta olakšati neke rutinske poslove u erepubliku, omogućiti vam dodatne informacije i funkcije i prije svega učiniti boravak na erepubliku ugodnim. Možda je jedina mana to što ću vam predstaviti skripte koje rade na Mozilli (za druge browsere nisam siguran, tj. nisam ni isprobavao). Pa da krenemo...

Instalirati Greasemonkey

Ovo je prvi korak prilikom dodavanja novih skripti i ukoliko nemate instaliran Greasemonkey dodatak - NE PRESKAČITE OVAJ DIO 😃. Greasemonkey je dodatak koji će vam omogućiti da te skripte ustvari rade. OVDJE možete vidjeti kako se instalira Greasemonkey za mozillu.

erepublik plus *MUST HAVE*

Ovu skriptu morate imati, jednostavno morate. Kada pređete na nju nećete nešto puno razlike osjetiti, ali ako se vratite na stari (obični) erepublik vidjećete koliko će vam nedostajati. Skriptu možete preuzeti i instalirati OVDJE za mozillu a OVDJE možete naći uputstvo kako ovu istu skriptu instalirati na operi. Možete pogledati detaljan opis ove skripte. Ja bih vam ovdje spomenuo neke od funkcija koje skripta donosi a koje pomažu poslodavcima:
- 10 korisničkih linkova, koje vi definišete ispod glavnog menija (tu možete dodati linkove ka nekim calculatorima za firmu ali npr. linkove za kupovanje i doniranje irona)
- Mogućnost izračunavanja cijene po Q1 (ono što sam pričao "po kilogramu&quot😉, npr ako je Q3 1,5 ispod te cijene će malim brojevima pisati 0,5 što ukazuje
- Prikaz štete - to je ono što sam vam govorio, tu možete vidjeti koliko kao vojnik zadajete štetu sa Q1, Q2, Q3 itd...

Donate raws script

Ova skripta vam pomaže kod doniranja materijala. Svi koji nabavljaju materijal preko organizacije se susreću sa onim mukotrpnim procesom prevlačenja materijala jedan po jedan xD. I to možete napuniti samo 10 mjesta. Sa ovom skriptom se pojavljuje dugme koje vam omogućava da jednim klikom donirate sav materijal odjednom. Veoma korisna skripta.

eRepublik Employee Wellness

Ova skripta vam bilježi koliko je radnik imao wellnessa u trenutku kada je radio. Dodaje brojeve tamo gdje vam se nalazi i productivity (slika). Ovo je pogodno ako ste čitali onaj dio o komunikaciji u firmama, pa prilikom izbora za najvrijednijeg radnika

GM records

Da bi koristili GM records mora te se prvo registrovati a zatim registrovati i vašu firmu. Kada registrujete vašu firmu, GMr ce povući podatke iz vaše firme (o broju radnika, wellnessu i sl) a vi ćete trebati unijeti plate tih radnika. Alat je besplatan za korištenje. Trenutno ne prati 100% promjene kao prije zbog onog mijenjanja sa www na www2 u erepubliku ali i dalje je funkcionalan. Pored toga što vam izračuna prihode i rashode, imate opciju da stavite koliko planirate profita (npr. 10%, 20😵 i GMr će vam izračunati kolika bi cijena onda trebalo da bude, odnosno koliko pojedinim radnicima treba povećati ili smanjiti platu.
Kada naštimate plate svim radnicima imate dugme SAVE koje će sačuvati vaše postavke i ostaviti ih za sljedeći put kada se logujete.

Company Calculator (DEMO)

Evo kad već predstavljam ove online alate da predstavim i Company Calculator. Kao što i sami vidite, ovo je demo verzija ali pruža neke osnovne funkcije, izračunavanja proizvodnje, profita i sl. Nije loš za ispitivanje i eksperimentisanje sa platama i skillovima, jer se moze mijenjati, odnosno stavljati proizvoljan broj radnika, proizvoljan skill kao i proizvoljan wellness dok GMr uzima trenutno stanje vaših radnika. Company calculator nudi dosta funkcija kada ga "kupite", tj donirate 3 golda na profil Big Brother. Sve u svemu, nepotrebno jer imate ove opcije gore u GMrecordsu a iz Company calculatora su vam dovoljne ove DEMO funkcije



To bi otprilike bilo to, imao sam slobodnog vremena, napolju kiša neka, frljavo sve pa sam odvojio jedno poslijepodne da ovo sve fino sastavim. Prvi dio je dosta veći od drugog dijela ali šta je tu je, možda neko i baci oko...



Budite mi pozdravljeni,
Do čitanja
noBru