Választások - A politikai oldalak/irányzatok

Day 581, 01:21 Published in Hungary Hungary by Opauszki12

Mint tudjuk közelegnek a kongresszusi választások és szeretnék írni egy keveset a pártokról. Ez nem csak erre hanem minden választásra írom ezt a cikket.

Menjünk kicsit vissza az időben:
A jobboldal-baloldal fogalompár a nagy francia forradalom idejéből származik. Az 1789-es francia nemzetgyűlésen a király hívei ültek a jobb, a változásokat akarók pedig a bal oldalon. Az azóta eltelt időszak időszak során mind a baloldal, mind a jobboldal számos önálló irányzatra bomlott. Megjelentek olyan erők is, amelyek magukat középpártoknak, centrumnak nevezik.

Általában baloldaliaknak nevezik az átfogó reformok híveit. Ők az ész és a tudomány felsőbbrendűségét vallják a hit és a hagyományok felett. A Baloldali erőteljesen fellép a szegények támogatása mellett, és a társadalmi különbségek csökkentésére törekszik. A legelterjedtebb baloldali mozgalmak ezért vették fel a szocialista, illetve a szociáldemokrata jelzőt.
(Szolidaritás Párt)

A Jobboldal fő sajátossága a hagyományok tisztelete és ápolása. A forradalmi változásoktól idegenkedik, de a lassú, fokozatos reformokat támogatja. Elfogadja a nagyobb társadalmi különbségeket is. Erőteljesen támaszkodik a nemzeti értékekre, a hazaszeretetre, valamint a vallásos hitre(mondjuk másmilyen nincs is 😃) Támogatói közt gyakran találjuk meg a vagyonosabb rétegeket, és az egyházakat (djozike). Legjelentősebb irányzatát, konzervativizmusnak nevezik.

Mindkét oldalnak vannak szélsőséges, diktatórikus változatai is. A szélsőbaloldali mozgalmak általában a kommunizmus eszméjéhez kapcsolódnak. A kommunisták hatalomra kerülésük után proletárdiktatúrát vezettek/vezetnek be. Azt jelentette, hogy az állam élén a munkásosztály áll, azaz a proletariátus. Valójában a munkásokat is elnyomás alatt tartották. Az első kommunista állam a Szovjet-Oroszország volt.

A szélsőjobboldal esetében a nemzeti értékek tisztelete nacionalizmussá, sőt az idegen népek iránti gyűlöletté torzult. A faji vallási, vagy nemzeti kisebbségekkel szemben hátrányos megkülönböztetést alkalmaztak/alkalmaznak. A legismertebb szélsőjobboldali mozgalmak közül megemlíthetjük, az olasz fasizmust, vagy a Németországban kialakult nácizmust.

A szélsőjobboldal és a szélsőbaloldal között egyébként meglepően nagy hasonlóságok vannak. Mindkettő igyekszik teljessé tenni uralmát a társadalom egésze felett. Egypártrendszert vezetnek be. Lehetetlenné teszik a szabad véleménynyilvánítást.

Így válasszatok a közelgő választás(ok)on.