Posledice propada TWO za Poljsko

Day 2,640, 03:22 Published in Slovenia Slovenia by ElHowlius

Če kolikor toliko aktivno spremljate, kaj se dogaja na karti eRepublika, ste opazili, da je pred kratkim Poljska sprožila invazijo na Litvo s preprostim razlogom pridobitve potrebnih surovin. Opazimo lahko še naslednjo značilnost, ki sem jo prvič omenil pod člankom SmoothZige (kjer je izražal nestrinjanje z vključitvijo Poljske v Asterio), torej da Poljska ni nevarnost našemu polu, v katerem se trenutno nahajamo. Izmed resnih držav v Asteriji jo ignorirajo vse države, z izjemo Slovenije. Diplomatično poražena, vojaško nezmožna konkretnih osvajanj, zdajšnje poljsko stanje je posledica padca TWO in kasnejšega mešetarjenja na dveh stolih med Asterio in Siriusom, kjer je poljska diplomacija nakazala, da je pripravljena zamenjati zavezništva in tako izgubila še tiste zaveznike, ki je imela.


Poljska neuspešno gradi svojo surovinsko bazo z začetnim prodorom v Litvo in zdajšnjim izgubljanjem.

Ampak pojdimo zapovrstjo, da razložim, kako točno je Poljska prišla do tega stanja, kjer izgublja proti relativno nepomembni državi, kot je Litva. Za nameček dodajmo, da je slednja stala v dobrem in slabem s Poljsko tudi, ko je ta izgubljala in na koncu je bila priča zelo podli izdaji, ki je roko na srce primerna analogija, zakaj je nekoč dominantna država v srednji in zahodni Evropi v tako mizernem geopolitičnem stanju. Za uverturo lahko štejemo delni razpad EDENa in pridružitev takrat dveh največjih Poljske in Srbije v skupno zavezništvo, kar je pustilo na cedilu Hrvate, Romune, Grke in preostale tedanje zaveznike v EDENu. Bila je nekakšna hibridna tvorba SPoland in članov trojnega zavezništva, ki je obkoljevalo Hrvaško že vse od začetka v1 - Madžarske, Srbije in Slovenije. Tukaj so izostali zdajšnji poraženci Bolgari, Makedonci in Indonezijci, ki so formirali prijateljsko zavezništvo, ki je takrat imelo skupne interese proti obstoječim ostankom EDENa. Indonezija in Makedonija sta bili sicer obe članici ONE določeno obdobje, dokler ni prišlo do notranjega razkola.

Ta hibridna tvorba, o kateri pišem, je postala znana kot ONE. Aliansa sama je bila neuspešna zaradi Poljske in Španije, ki se nista strinjali s po njuno srbsko nadvlado nad ONE. Kasneje je bil izveden poskus pridružitve SPoland in ZDA v ti. CTRL. Poskus je bil neuspešen zaradi notranjega nestrinjanja med Poljsko in ZDA glede glavnih usmeritev. Američani so se hoteli izolirati od balkanskih in evropskih konfliktov, medtem ko so Poljaki (in posredno španski lakaji) zagovarjali, da se usmeri pozornost na evropsko celino, kar bi predominantno ustrezalo poljski ekonomski hegemoniji, torej bi bili nad vsemi s svojimi 10/10 bonusi. Propad alternativne alianse s prekomorskimi partnerji je Poljsko in Španijo prisilil v ponovno obnovitev odnosov s trojico Srbije, Madžarske in Slovenije. Ampak ne bodimo iluzorni, vpliv Slovenije pri takšnih dogovarjanjih je miniaturen in pogosto se pogajanja dogajajo pod mizo, izven oči manjših, prijateljskih držav. Ko je postal TWO realnost, je Srbija začela svoje veliko diplomatsko tveganje, kjer je od nekdanjih EDEN ostankov, poskušala prevzeti Grčijo in Romunijo na svojo stran. Sicer ji je to uspelo, ampak do današnjega dne ostaja medsebojno nezaupanje med Romuni in Madžari, in do današnjega dne zavračajo podpis medsebojnega MPPja. Uspešno? Z vidika Srbije da, saj ji je ta poteza utrdila in zavarovala vzhodno mejo, kjer so jih nekoč s treh strani vsake toliko časa uspešno okupirali Hrvati+Bosanci, Romuni in Bolgari.

Pri Grčiji jim je poskus "zbitja" Grčije izven sfere vpliva nekdanjih EDEN držav, takrat namreč EDEN ni več obstajal, ampak so bila dolgotrajna prijateljstva močno zacementirana, po mojem mnenju le deloma uspel. S pretiranim pritiskom, kjer niso pustili skupnosti, da se odloči, kako in kaj naprej, so povzročili nepopisan razdor v skupnosti, kjer je slabe pol grške škode bilo predano nasprotni strani. Pa vendar, morda so vodilni srbski diplomati računali, da v kolikor tega ne storijo, boljše priložnosti ne bodo dobili. S privabljanjem Grčije so prav tako zacementirali pozicijo Makedonije in Bolgarije v sovražnem polu.

Zdaj, ko nam je jasen izvor TWO-ja, lahko nadaljujem s poljsko vlogo v kasnejših dejanjih. Poljska ni na pogled delovala kot agresivna in diplomatsko subverzivna država (četudi ugotovitev velja, da je bila ena izmed glavnih akterk), vlogo vlečnega konja je prepustila svojemu glavnemu zavezniku Španiji, ki je bila z mojega vidika zaradi odvisnosti od Poljske v na pol vazalskem stanju. Španci so začasa TWO ohranjali subverzivno politiko v Južni Ameriki in ohranjali svojo sfero vpliva med zavezniki na južnoamerikšen kontinentu, kar pomeni Čile, Peru in Venezuela. Ta neskladnost je bila očitna, ker je bila Argentina ena izmed glavnih potencialnih kandidatk za vključitev v TWO. Poljska in Španija sta s pripadnostjo Čilu povzročali precejšnjo medsebojno izničenje TWO škode in nepotrebno oteževanje situacije Gavčem.

Začetek konca TWO
Kako se je torej začel konec dotične alianse? Preprosto, Špancem ni ustrezalo, da bi Argentina lahko postala članica zavezništva TWO, zato je pričela nameren napad na Portugalsko pod pretekstom, da se ta ne drži dogovorov. Člani zavezništva so bili prisiljeni podpreti to potezo, ker se je skladala s charterjem zavezništva, pa vendar je bilo jasno, kakšni so nameni. Prek napada na Portugalsko je Španija hotela ustvariti razkol z Argentino in ponoven preklop na čilenski vagon in španske zaveznike v tistem okolišu. Takrat se je napadu na Portugalsko uprla Slovenija, češ da za to potezo ni nobenega razloga in je sklenila, da bo portugalsko-španski spor poskusila rešiti diplomatsko. Seveda neuspešno, ker so Španci že od začetka blokirali pogajanja.

Stvar se je začela še bolj razpletati, ko so se diplomatska prizadevanja znotraj kanalov zaveništva izkazala za neuspešna. Pozivi so bili, da Španija prekine svoje podpiranje držav, ki so sovražne TWOju, vendar je stvar naletela na gluha ušesa. Kmalu je bilo vidno, da je aktivno udeležena v procesu podpiranja španskih procesov tudi Poljska. Še huje, sčasoma je postalo jasno, da je bila prav ona glavna kolovodkinja pri iskanju alternativ v "srbsko dominiranemu zavezništvu". Sledil je dogovor z ZDA, kjer sta se strani obvezali, da se ne borita druga proti drugi, vendar proti vsem drugim je to bilo možno, direktna grožnja TWO polu, ker so bile ZDA takrat še sovražnice. Poljsko-srbski skupni interesi so bili še dovolj močni, da se je pol obdržal še nekaj tednov, saj je omogačal obema vse potrebne surovine, vendar takrat je prišla srbska kriza, Srbija je izgubila vse svoje neoriginalne regije. Vakuum moči je izkoristila Španija, ki si je prisvojila gumo v Franciji. Ko je Srbija postopoma zopet prišla k sebi, torej do vseh surovin z izjemo omenjene, je počilo. Srbom se je preprečeval dostop do ključne strateške dobrine in razpad je bil zgolj še formalnost.

Egocentričnost Španije in Poljske
Razpad se je zgodil nekega lepega dne, ko se je Poljska odločila, da je zavezništvo končano. Poljaki so menili, da so alfa in omega ter so to tudi sporočili ostalim. S tem se je končalo obdobje TWOja in Španija in Poljska sta se obe znašli na strani nasprotnikov Srbije, Madžarske in Slovenije. V Grčiji je zaradi odločitve SPoland ali SRBHUN sledil notranji razkol in formiranje proEDEN/proSirius GAME.


Podatki za Asterio po razkolu TWOja Vir: Ashkoort

Asteria je imela po razpadu prejšnje alianse prednost v večji kohezivnosti, ampak ta kohezivnost je bila precej kratkotrajna, saj so se pojavila razhajanja med Madžarsko in Romunijo in predčasno slovo od Asterie za Madžare in prehod v pro-nagnjenje k Srbiji, Madžarski in Sloveniji. Poljska in Španija na drugi strani sta uspešno dobili na svojo stran kar konkretne zaveznike, vendar se je kasneje izkazalo, da je bil projekt Siriusa že z začetka obsojen na poraz, ker je bila situacija takšna, da sta bila dva različna pola boj proti enemu. In pomanjkanje ključnih skupnih interesov pri makedonsko-bolgarsko-čilsko-indonezijskemu je privedlo do nekonsistentnosti in manjku škode za Poljsko in nedavni izgon le-te iz Francije, Nemčije in Nizozemske.


Podatki o Siriusu

Poljaki so sicer brezupen položaj, v katerem so se znašli, ko so ugotovili grozečo nadvlado največjega nasprotnika, hoteli nevtralizirati, ko so ponudili izdajo vseh svojih zaveznikov, a jih je doletela karma. Zapustili so jih tako zavezniki in bili zavrnjeni od nasprotnega pola, kar je privedlo do trenutne geopolitične izolacije s peščico vrednih MPPjev, ki so neučinkoviti proti v uvodu opisani Litvi. Zdajšnjo situacijo so Srbi z geopolitičnim mojstrstvom obrnili v svoj prid, črna pika v vsej tej dominaciji nad Poljsko je zgolj očitna spozaba na Argentino. Slednja je bila glavni grobar poljske dominacije nad srednjo in zahodno Evropo, kjer se je Srbija pridružila šele kasneje z direktnim napadom prek Francije in Nemčije in posledično skupno argentinsko-srbsko okupacijo poljskega ozemlja. Argentina je bila kasneje priča čilskemu napadu in nekajdnevni okupaciji in se še sedaj trudi k ponovni vzpostavitvi prejšnjega hegemonističnega razmerja na južnoameriški celini. Asteria pri tem ne pomaga in v kolikor ne bo, bi se znalo pripetiti, da bodo Argentinci gojili zamero do nas in bi lahko obrnili hrbet na dolgi rok, če ne bomo ponudili roke.

Kakorkoli, za zaključek, za poljsko situacijo so krivi predvsem vodilni v tej državi z nesposobno, subverzivno politiko, ki je sama sebi v namen in alienira vse nekdanje zaveznike. Argentina je z odločno in brilijantno potezo napada prek Slovaške na poljsko ozemlje povzročila krizo Poljakov, podporo so v zadnjih dneh ofenzive nudili prav tako Srbi in dokončno spremenili porazdelitev sfer vpliva na karti eRepublika. Madžari so bili precejšnji zmagovalci te spremembe. Kaj si lahko obetamo? Občutek imam, da se je okoli Poljske naredil navidezen zid, ki ga naša aliansa koristi, da zaradi očitne poljske šibkosti Poljaki vso škodo revanšističnih nasprotnikov prelevijo nase in omogočajo mirno haranje Srbije, Madžarske, Grčije in Romunije po Evropi. Poljska je obsojena na marginalizacijo, v kolikor se ne pojavi kakšna močna pobuda z njene strani, da se dokaže pred očmi "velikih". Pretekle akcije govorijo zase in situacijo bo težko popraviti na kratki rok. Težave se bodo pojavljale že pri dosegu vseh surovin, kar nedvomno Srbiji več kot ustreza in bo takšen potek dogodkov podpirala.

Lepo vas pozdravljam
Ice Killa aka Howly


P.S
Za najbolj konstruktiven in kvaliteten komentar prilagam nagrado 1g. Pravico do izbire si pridržujem sam.