Kodėl statutai tapo problema arba ministrų medžioklės ypatumai

Day 2,261, 15:23 Published in Lithuania Lithuania by Falling Bridge


Nespėjo naujai išrinkti eSeimo nariai sušildyti savo kėdžių, kai eSeimo salėje užvirė debatai klausimu, reikia eLietuvos ministerijoms statutų ar nereikia. Faktas tas, kad statutai yra sukurti, bet mažai pritaikomi dėl realių e-politikos peripetijų.

Todėl vieni debatininkai skelbia, kad statutų nereikia, nes "ir taip jie nedaro jokios įtakos", kadangi ministerijos yra valdomos per prezidento instituciją, kai CP skiria ministrus. Priešingos barikadų pusės atstovai teigia, jog statutai buvo kuriami tam, kad ministerijos taptų atskaitingesnės eSeimui. Mano nuomone, tokia yra debatų esmė, o pusę, kuriai būtų galima pritarti, palieku išsirinkti skaitytojui.

Manau, kad šie debatai yra per siauri ir neišsprendžia esminės problemos, kuri ne tiek yra susijusi su įrankiais (statutais arba politine atskaitomybe), bet mūsų ir, greičiausiai, kitų e-šalių politinėmis sistemomis, su kuriomis jau yra susigyventa.

Ką gi aš turiu omenyje? Kviečiu užmesti akį į šiuo metu gana prastai išvystytą eLietuvos politikos puslapį. Ten galime pamatyti žmones, užimančius svarbiausius valstybės postus: Prezidentę, ministrus ir keletą kitų. Ten dar turėtų būti Premjero pareigybė, bet mūsų Prezidentė nėra paskyrusi tokio asmens.

Kaip yra žinoma, eLietuvos Vyriausybė dažniausiai keičiasi per CP rinkimus, nes naujai ateinantis CP atsiveda savo "komandą". Ir tai yra esminė klaida, kurią mes darome.

Mano mintis slypi eRepublik aprašyme esančiame žodyje "simuliatorius". Realybė tokia, kad vienintelė galima valdymo forma pagal Plato mechaniką yra pusiau-prezidentinė respublika. Tam ir yra galimybė turėti savo premjerą. Problema yra ta, kad mes visai neišnaudojame šios galimybės, ko pasekoje vyriausybė tampa prezidento marionetėmis.

Kaip tai spręsti?

Paprastai - vyriausybės formavimo procesas turi būti ne CP, o eSeimo rinkimų atributas, kurio esmė ir procesas būtų lemiamas eSeimo rinkimų rezultatų. Kitaip tariant, reikia perimti RL sistemą:
- Partijos varžosi eSeimo rinkimuose;
- Daugumą turinti partija ar jų koalicija iškelia savo lyderį (premjerą) ir formuoja vyriausybę;
- Ar prezidentas turėtų tvirtinti taip suformuotą vyriausybę, nežinau. Manau, kad nebūtinai ir palieku šį klausimą atvirą.

Priėmus tokią sistemą reikėtų aiškiai iš naujo įvardinti CP funkcijas, šios institucijos santykį su vyriausybe ir eSeimu ir panašius dalykus.

Kokie šio proceso rezultatai?

1. Daugiau įtakos įgytų eSeimas, kaip politinė institucija.
2. Prezidentui greičiausiai beliktų prižiūrėti esminius užsienio politikos klausimus.
3. Būtų pagyvinta visa eLietuvos politinė sistema: varžymasis (dėl Vyriausybės postų) ir bendradarbiavimas (dėl valdančiosios daugumos sudarymo) tarp partijų.
4. Tam tikri valstybiniai postai (ypač premjero) įgytų daugiau įtakos ir atsakomybės.
5. Tikėtina, kad spaudoje matytume ne tik KM žaidimus ir trololo, bet ir politinius debatus - kova dėl balsų turėtų persikelti į viešąją erdvę.

Tiesa, toks procesas taip pat užtikrintų, kad ministerijos būtų atskaitingos eSeimui. Primenu, kad dabartiniuose debatuose siūlantys atsikratyti ministerijų statutų veda visiškai priešingu keliu - kiek jis yra įdomesnis, jums spręsti.

Manau, kad kritikai teigs, jog įvairūs veiksmai (pvz. Vyriausybės suformavimas) pareikalaus daug laiko, tačiau manau, jog tai - tik sutarimo dėl terminų klausimas.

Nežinau, kaip jūs, bet man toks politinio gyvenimo pagyvinimas būtų visai įdomus.

Falling Bridge
Lietuvos Laisvės Sąjunga: Prisijunk prie mūsų! Parašyk man žinutę.