2. rész + kommentekre válasz

Day 2,534, 11:16 Published in Hungary Hungary by PhOebs
Üdv mindenkinek!

Örülök, hogy van akit érdekel, amit irkálni próbálok. Köszönöm azoknak, akik kommenteltek. Most válaszolnék egy párra.

SzalayLaszlo-nak:

Szépirodalmi műveket tényleg nem igazán olvasok. Bár iskolában erőltetik ugyan, de így magától az olvasástól is elmegy a kedvem. Magamtól csak Gárdonyit ás Jókait olvastam, valamint Gyűrűk urát és Éhezők viadalát (meg 2 könyvet Victor Hugo-tól). Történelmi szakkönyveket igazán sokat olvastam főleg Rómáról és a hellén államokról. Innen jöhet az a képzelőerő, amit említett(tél)
A stílusom meg persze, hogy csiszolatlan, első próbálkozásom. persze, ezt senki sem tudhatja, amikor véleményt nyilvánít.
Azon a bizonyos ponton már túl vagyok egy kis ideje, most már orvosira készülök🙂

y0suna-nak:

Valószínűleg a későbbiekben fellelhetőek lesznek párhuzamok, hisz minden háború hasonlít valamennyire egymásra. A y0 pasis képet nem tudom hogy értette😛D

--
Nagyjából egy, illetve másfél oldalankét fogok posztolgatni, nem akarok túl sokat egyszerre.

Na, de akkor jöjjön a lényeg:



Felharsan az ébresztő kürtszó. Lassan az egész tábor elkezd mocorogni, sátrak ajtaja nyílik meg, s a kilépő veteranusok sisakján megcsillan az a kevés napfény. Az ifjú katonák a havat rázzák magukról, nagy zaj közepette, ahogy a páncélzat elemei összeütődnek. A tábor ismét életre kel.

- Itt az ideje felkeresni a centuriót*, Alard. – szóltam – Ma reggel jelentkeznünk kell őrjáratra.
- Na, már csak ez hiányzott nekünk – válaszolt Alard.

Kikászálódva a sátrak rengetegéből rátértünk a tábor egyetlen utjára, arra, amely egyenesen a legatushoz** vezet. Hosszúnak tűnik az út, pedig alig két perc megtenni. Talán nem csak az őrjáratról van szó. Lehet, hogy végre megkapom az elbocsátó levelet, és 17 nap múlva indulhatok haza.
Ezzel a gondolattal lépek be a sátor nyílásán, mögöttem Alarddal.
- Tiberius Flavius Lurio őrjáratra jelentkezik!
- Alard Tertullianus őrjáratra jelentkezik!
- Az őrjáratot nem maguk végzik, katonák - szólalt meg a centurio. Maguknak immáron más feladatuk van.
Az idős tiszt felállt székéből és elénk lépett. Hatalmas alakja mellett kicsiny hangyának érzi magát az ember. Nem is lovasnak való, mondanák az emberek, hisz önmagában egy ló méretével vetekszik. Fején arany sisak, rajta hatalmas, vörös tollal díszített sisakforgó. Mellvértje valamikor csillógó fekete bőr volt, de most vágások, és kopások tarkítják. Vértjén viseli 8 ezüst, valamint egy arany kitüntetését. Köpenye szénfekete, megtépázott aljú. Tizennegyedik éve vezet equiteseket***, de eddig a Legio XVI. Alpina legatusának testőrségébe tartozott. Miután a XVI. légió megsemmisült, létrehozták a mi légiónkat, a Legio XVII. Alpinát, s őt ahelyett, hogy Rómába küldték volna, kinevezték a rohamlovasok centuriojának.

Pár másodpercig némán figyelt minket.
- Felderítők szerint az Alpokba vonult egy nagyjából 800 fős germán sereg. Többségük könnyű fegyverzetű gyalogos egység. A caesar és a XVII. légió legatusának parancsára a légiót fel kell osztani egy nagyobb, 8 cohorsból, valamint egy kisebb 2 cohorsból**** és az összes segédcsapatból álló részre.
Értelemszerűen a kisebb egység feladata, hogy az ellenséget felkutassa és megsemmisítse. A hatékonyabb keresés érdekében a lovasságból 60 fő részt fog venni. Mivel a lovasság megoszlik, egy új centurióra lesz szükség. Ez a centurio maga lesz, Tiberius.


*egy adott egység (manipulus) vezetője. később ezt az egységet két részre (1-1 centuria) osztják, így két centurio lesz (innen jön maga a szó is).
**hadvezér, parancsnok, a legio legfőbb embere
***equites, római lovag
****cohors, legnagyobb hadszervezeti egység, egy cohorsban 6 db 80 fős centuria van (480 fő)


egy centurio öltözéke nagyjából:


[UPDATE] a szövegben bőrvértet visel a centurio, alternatív páncélzat (ezért is különleges az említett tiszt)