[Министарство информисања] Ultras035 и екипа пишу за вас!

Day 2,454, 09:39 Published in Serbia Serbia by Ministarstvo informisanja




Ultras035 пише за вас: историјске занимљивости
– Конкурс за новинаре Министарства информисања и план подршке младим новинарима
– Истраживање о навикама играча српске заједнице



Први српски краљ није био Стефан Првовенчани

Михаило Војисављевић, господар Дукље био је први српски краљ. Владао је Дукљом (Зетом) од средине XI века до 1081. године и уздигао је на ранг краљевине 1077. године, за шта је добио потврду од папе Гргура VII. Дакле, реч је владару који је владао скоро два века пре првог 'званичног' краља Србије Стефана Првовенчаног. Игнорисање краља Михаила од стране неких историчара је последица каснијег национално-ентичког раслојавања народа на овим просторима које почетком XI века, када је он владао, једноставно није постојало.


Последњи српски цар није био цар Урош

Од ране задобијене у нападу из заседе, 26. јуна 1527. године, недалеко од Сенте, умро је последњи српски цар. Он се није звао ни Душан ни Урош! Звао се Јован Ненад и владао је малом самопрокламованом државом у данашњој Војводини са центром у Суботици. Данас, цар Јован Ненад је више део легенде него историје. Ипак, има оних који његово „српско царство" сматрају зачетком онога што данас знамо под именом Војводина.


Србија није била под Турском влашћу пет векова већ 371 годину

„Пет векова ропства под Турцима" постала је фраза сваког српског националисте. Ипак, ово заправо није истина, а за доказивање тврдње је довољни основи математике. Често помињана, судбоносна 1389. година није била година пропасти српеке државе. Независност је званично изгубљена тек падом Смедерева 1459. године, дакле пуних 70 година касније! Слично томе, Срби су стално дизали устанке, али су званичну аутономију добили тек хатишерифом из 1830. године. Дакле, под турском окупацијом Србија је била 371 годину (1830 – 1459 = 371). Забуна потиче од датума који се узимају за почетак и крај турске владавине. Неки за пад Србије узимају Косовску битку, а за дан ослобођења 'тек' Берлински конгрес – 1878. године.


Највећи везир Османског царства био је Србин

Велики везир Мехмед-паша Соколовић, пре него што су га османске власти одвеле од куће путем данка у крви, био је ученик, а затим и писар у манастиру Милешева где је његов ујак био калуђер. Био је пореклом Србин из Херцеговине рођен у селу Соколовићи близу градића Рудо. Прво име му је било Бајица Ненадић.


Први српски вожд није био Карађорђе

Иако најпознатији, Карађорђе Петровић није био први вожд. Та титула оригинално је српског порекла и први пут се помиње у житију Стефана Првовенчаног, дакле почетком 13. века. Први вожд Србије био је Свети Сава! Он је носио титулу „вожд отачаства на благоверје".


Најкраћи мировни споразум у историји потписан је између Србије и Бугарске

Српско–бугарски рат из 1885. окончан је склапањем мировног споразума 3. марта 1886. у Букурешту. Читав текст мира је био сажет у једну реченицу: „Између Краљевине Србије и Кнежевине Бугарске мир се васпоставља потписивањем овог уговора."





Током последњих годину дана јако се мало пажње посвећује новинарима и информативном систему. Запостављање овог дела играчке заједнице довело је до тога да се данас углавном издају само чланци са поделама, као и политичке тематике. На овом пољу је и сама држава заказала, не објављујући чланке својих министарстава, што је некада био обичај и нешто што се подразумевало. Ретко се кад објави нека војна или економска анализа, истраживање или пројекат, па чак ретко срећемо и квалитетне чланке које нису у вези са игром, попут чланака о историји, језику и писмености, поезији, музици и сл. Свакако да је то један од разлога зашто нам игра постаје све досаднија и бесмисленија, јер су управо новинари ти који покрећу заједницу, повезују играче, успостављају однос између државних органа и појединца, а у неком случају и забављају. 🙂

Вођени идејом да покушамо да променимо ствари, кренућемо прво од себе: желимо да обезбедимо да Министарство информисања сваког месеца воде квалитетни новинари, који ће својим радом учинити да оно поново заживи и представља подстицај свакоме ко пожели да нешто напише – да то и вреди учинити. Гласник овог Министарства треба ослободити утицаја политичких партија; од њега створити непристрасне новине, обавештајног, поучног и забавног карактера. Стога – покренућемо конкурс за новинаре Министарства информисања. Истичемо да се овај конкурс не односи само на овај месец и овај мандат, већ и на сваки наредни, јер не сумњамо у то да сваки председнички кандидат жели да уз себе има квалитетан тим у оквиру овог министарства.

Кандидати за које проценимо да представљају младе наде српског новинарства помоћи ћемо у сваком смислу: добиће златнике да оформе своје новине, уколико их немају; приликом писања првих чланака саветоваћемо их на који начин да пишу и како да се снађу са изазовима техничке природе – убацивањем сличица, линкова, подебљаног текста, итд; изборићемо се за то да добију вид промоције у најчитанијим новинама наших играча.

Дакле, позивамо све заинтересоване искусне, а и мање искусније новинаре који желе да се опробају у раду у овом Министарству – јавите нам се поруком. Хајде да заједно поново ојачамо српску медијску сцену! 🙂



Један од циљева који смо навели у председничкој кандидатури, а у вези са Министарством информисања, јесте и вид истраживања о навикама играча српске заједнице. Подаци добијени на тај начин користили би Влади, командантима војних јединица, управи политичких партија... Увидели бисмо са чиме су наши играчи најмање упознати и пробали да исправимо начињене грешке. И управо је на Министарству информисања задатак да једно такво, опсежно, истраживање и спроведе; тиме би овим путем расписали и конкурс за још два члана извршне комисије. Чланови извршне комисије имали би задатак да обеваштавају грађане о попуњеним резултатима наше анкете. Тим путем делили би савете читаоцима издањā Министарства информисања.

Кликом на сличицу испод можете попунити упитник који смо припремили.





Чланак Министарства информисања за вас су припремили:
Ultras035
Mrkalj Branko
Dr.Mo10