[ICS] Köszönet Szlovéniának! (+külügy)

Day 2,339, 02:47 Published in Hungary Slovakia by Istencsaszar

Üdvözlöm a kedves olvasókat!

A tegnapi cikkemben megírtam, hogy nagyjából mit kéne csinálni ahhoz, hogy ne tudjanak a lengyelek NE-t adni ránk addig, amíg mi nem tudunk váltani. Ebből semmi sem valósult meg, nem sikerült felszabadítani Tyrolt (meg sem próbáltuk). A helyzetet viszont megoldotta helyettünk valaki: Szlovénia. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy volt egy kis szerencséjük is.

Régi barátaink ismét bebizonyították, hogy a bajban lehet rájuk számítani, ugyanis fogták magukat és Burgenlandot elfoglalva beálltak közénk és a lengyelek közé, ráadásul felszabadították Styriát a szlovákoktól, hogy legyen esélyük elsőként NE-t adni a lengyelekre. Sajnos ez nem jött össze nekik, mert a polákok hamarabb reagáltak, így övék a kezdeményezés. Sajnos biztosra mehetett volna a szövetségünk, ha sikerül felszabadítani Tyrolt, mert az csak a lengyelekkel lett volna határos, de a szlovén mobil alakulatok Styria mellett nem tudtak eléggé koncentrálni oda, más segítséget meg nem nagyon kaptak, holott másoknak is érdeke lett volna. Például nekünk.

Szóval azáltal, hogy a szlovének beálltak védeni minket, egy jó időre elkerültük a lengyel NE-t. Ezzel elég valószínű, hogy a szlovének nagyon nehéz helyzetbe sodorták magukat, mert egyedül kell szembenézniük a lengyelek támadásával. Azt hiszem, hogy a magyarok nevében mondhatom azt, hogy köszönjük Szlovénia!

A horvát háborúnk CH megvédésével megfordulni látszik. Azóta csont nélkül elfoglaltuk a sok bukta helyszínéül szolgáló NWC-t, felszabadítottuk CTD-t és már Zágráb falait ostromoljuk, egyelőre sikerrel. Optimális esetben akár 3 napon belül lezárhatjuk ezt a frontot. Ezzel az lesz a probléma, hogy addigra a lengyelek jó néhány szlovén régiót el tudnak foglalni és pont mi fogjuk elzárni a szerbeket attól, hogy közbe tudjanak avatkozni. Azaz, magyarul mondva, nekünk kell(ene) kisegíteni majd a most, minket kisegítő szlovéneket. Ez nyilván nem ideális, hiszen ez majdnem biztosan a horvátok újabb felszabadulásával járna, de még mindig jobb, mint várni, hogy a lengyelek eltöröljék a szlovéneket, mert ezek után mindenképpen ránk fogják adni az NE-t, tehát még mindig jobb esélyünk van őket két fronton megverni, mint aztán egyedül.

Vagy ugye még mindig ott a NAP lehetősége, aminél immár figyelni kell arra, hogy nem köthetünk úgy NAP-ot, hogy abban a szlovének ne szerepeljenek. Ugyanis, ha ezek nélkül megkötjük, akkor aláírjuk annak az országnak a halálos ítéletét, aki bármikor, így most is kisegített minket. Ráadásul ezek után semmivel sem lennénk jobbak a románoknál, akiket sokszor kritizáltunk a bolgár NAP után.

Ezzel kapcsolatosan szeretnék kitérni egy kicsit a külpolitikai irányvonalra. Már egy jó ideje azt olvasom a külügyi közlönyökben, hogy történt valami és arra így meg így reagáltunk. Én javaslom, hogy próbáljunk meg előre is tenni valamit, ne csak utólag reagáljunk mindenre, mert ez valóban okozója lehet több problémának, ami az elmúlt időszakban ért minket.

Valaki meg tudja nekem mondani, hogy mi most az ország külügyi irányvonala? Én sajnos nem látok ilyet. Egyedül a lengyel NAP hangzott el, mint cél, de ez irányban sem történt egy-két tárgyalásnál több. Ráadásul, ha külföldi forrásaim nem csalnak, akkor ebbe be akarták/akartuk hívni a horvátokat is, ami jelen pillanatban annyit jelentene, hogy totálisan bezárjuk az országot és még a kajabónuszokról is lemondunk, amit nehéz tartani, de legalább elérhetőek. Sokan lenézik az étel-nyersanyagokat, de higgyétek el, hogy sok ember, aki magának termeli a kaját és nincs kifejlett cégparkja, annak igenis fontos, hogy 2 helyett 5 ilyen bónuszunk legyen.

De ha mindenáron bele akarjuk venni a horvátokat, akkor már rég azon kellene dolgozni, hogy valahogy a szlovákoktól vagy kibérelni, vagy elfoglalni tudjuk a két kajanyersit. Más alternatíva nincsen. Ukrajnát szándékosan nem hoztam fel, mert onnan jelenleg egyetlen egy nyersanyag érhető el, a búza, a többitől ugyanis a bolgárok elzárnak minket. Akikkel épp szintén NAP van.

De a külügyi irányvonal tisztázatlanságát jelzi az is, hogy maga a KM írja le a tegnapi közlönyében, hogy mindenki gondoljon amit akar, a szövetségi tagságunkkal kapcsolatban. Nem lépünk vissza, de minden meetingen részt veszünk, kooperálunk a szövetségesekkel, összehangoljuk a lépéseinket. Tehát tagok vagyunk, csak jogilag nem lépünk vissza, hogy lehessen azt mondani itthon, hogy nem vagyunk szövetségben a románokkal. Ugyanakkor különmegállapodásokat köt a kormány keleti szomszédainkkal, ahol ők területátadást ígértek, kérésünk esetére. Mondjuk sokra nem megyünk Ukrajnával, amíg a bolgárok ott vannak, de legalább van róla szerződés. Egyébként ez is lehetne egy cél a külügynek: felbujtani az ukránokat, hogy mondják fel a bolgár bérleti szerződést, hátha sikerül olyan zavart teremteni, hogy ki lehet őket rakni onnan háború nélkül. Ha egyszer ez megtörténik, a közös MPP-k miatt nem tudnak majd könnyen visszamenni.

Tudjuk, hogy az ukránok nem nagyon tudnak nyugton maradni, ha kevés a területük, márpedig a román és a bolgár szerződés együtt összesen 2 bónuszra szorítja őket vissza.

Vagy rá lehetne játszani a bolgár-török ellentétre, hogy keletkeztessünk egy repedést az aurora-sirius között. Vagy a spanyolellenes chileiekkel is fel lehetne venni a kapcsolatot. Tényleg annyi, de annyi potenciális lehetőség van, ami mind egytől egyig jobbá tenné országunk külügyi helyzetét. Nem is kell hozzá sok feltétel. Elég kettő-három aktív és ravasz ember, aki tudja, hogy kinek mit kell mondani és elérhetőek ezek a célok.

Régen sikerült egy török-bolgár ellentétre alapozva kirobbantani a bolgárokat az EDEN-ből, ami végül a CoT létrejöttéhez és több mint egy évnyi győztes időszakhoz vezetett. Aztán sikerült szétrobbantani az EDEN-t és a Cromania magot, ami újabb egy év győztes időszakhoz vezetett. Most egy újabb ilyen robbantásra van szükség, hogy ismét győztes pályára állhassunk. Ráadásul, ahogy én tudom, a szerb és a román külügy is dolgozik a bolgár kérdésen.

Vagy ha mindezek a célok nem tetszenek, akkor azt kell csinálni, amit Jemby mondogat már pár hónapja: borítani kell az asztalt, átállni a másik oldalra és ott megpróbálni elérni a jólétet. Hátha megsegít minket az USA, a brazilok, a törökök vagy a spanyolok közül valaki, amikor kapjuk a szerb és/vagy a román NE-t. Abban is igaza van Jembynek, hogy ez a langyos, félmegoldásos látszatpolitika a legrosszabb. Itt is vagyunk, ott is vagyunk, mégsem vagyunk sehol.

Annak én személy szerint örülök, hogy Hekkat lett az ország közép-európai nagykövete, mert ő régen elég jól átlátta a külügyi szituációkat, így bízom benne, hogy aktív lesz hosszútávon is.

Maradok tisztelettel:
ICS