[dushanseelny] МОЖЕ ЛИ СЕ ИГРА ВРАТИТИ ИЗ МРТВИХ?

Day 2,719, 13:22 Published in Serbia Serbia by dushanseelny


Поздрав, драги читаоци, ево мене опет после прилично кратке паузе, са другом темом, али истом идејом чланка- да вас натерам на размишљање и покренем дискусију. Прошли чланак се односио на спољну политику, али са овим ћу циљати на нешто много крупније, а то су сами механизми игре. Свима нам је јасно колики је ова игра тренутно распад, број активних играча је пао испод 90к, од чега је значајан број двокликаша, војни модул је бесмислен- комплетна кампања се своди искључиво на КО, који је по мени најодвратнији приказ како похлепа админа може да уништи игру. Даље, економски модул је најблаже речено смешан, незанимљив, нема велике користи нити забаве од њега; новинарски модул је услед неактивности играча осуђен на пропаст, а политички модул, који би требао бити најмање заступљен, је једино што “цвета” у овој тужној игри.. Доста сам размишљао о томе шта би се могло променити да ова игра постане боља и игранија, и као основ су ми послужили РЛ и једна друга игра овог типа, која је имала добар потенцијал и добру идеју али лоше админе, који су је осудили на пропаст. Е сад, пре него што пређем на ствар, морам рећи да у плану вероватно постоје рупе, које се надам да ћете моћи да исправите, а пошто се не разумем много у економију, у њу нећу много залазити, али сам сигуран да одређене промене у војном модулу, вуку за собом промене и у економији.



3 типа битке и 3 типа зида
Игра коју сам већ поменуо је имала војни модул који се заснивао на 3 одвојена зида у свакој бици- тенковски, пешадијски и хеликоптерски. Сваки играч је могао развијати само један скил од та три (уз могућност једне промене у току живота, у случају да је узео онај који његова држава не преферира), и својим ударањем је утицао само на један од три зида, а победу у кампањи је доносила превага над 2 или сва 3 зида. Битке су биле заиста занимљиве, некад су се ломиле на једном, некад на два, некад на сва три зида. Државе су углавном одређивале својим грађанима 2 скила која треба да развијају, како не би расипале своју снагу на трећем, док су мање земље бирале један скил, како би биле пожељнији савезник због значајне штете које су правиле у том зиду.

Ту идеју сам модификовао на следећи начин: постојала би 3 различита типа битке- копнена, поморска и ваздушна. Поморске битке би имале 3 зида- за разараче, подморнице и ракетне чамце (може и нешто друго, битно је да буду 3) и одвијале би се само у биткама за регије које имају поморску границу, па би се спектар поморских граница међу регијама у овој игри, свакако требао повећати.
Копнене битке би такође имале три скила- за пешадију, тенкове и авионе, и логично, одвијале би се у биткама за регије са копненом границом.
Ваздушни напад би имао само један зид- за авионе.
Дакле, сваки играч би бирао између 6 опција, према приоритетима своје државе. Проблем у овој причи би био мањак борби за флоташе, али он би се могао решити повећањем злата за поморске БХ медаље, као и повећањем штете бродова у односу на штету дату у копненим биткама како не би заостајали у трци за ТП или ТФ медаље. Уосталом, флоту би и развијале само оне државе које знају да ће им требати. У биткама би се користило оружје (пушка, брод, тенк итд, зависно од скила) које би трајало доста више од садашњег оружја, и муниција (метак, торпедо, граната итд.) која би се трошила приликом сваког пуцања.
Наравно, све ово би за собом носило огромне промене на пољу економије- постојале би фирме за производњу муниције и то сваке врсте засебно, као и бродоградилишта, фирме за изградњу тенкова, авиона итд.



Гарнизон
Следећа крупна и потенцијално занимљива промена би било концентрисање јединица на одређеним регионима. Узмимо као пример битку за Тирану.. Након што би започела битка, у њој би, као у РЛ, могли учествовати, с наше стране само борци који се налазе на Косову, а са албанске стране само борци који се налазе у Тирани. Оно што би ову промену чинило огромном је увођење времена путовања, тачније, у зависности од удаљености неке регије од Косова , зависило би време које би било потребно да се војска концентрисана на некој другој регији, појави на Косову и учествује у бици (на пример- од Београда сат времена, од Војводине сат ипо). Стога би свака држава морала да одреди која количина бораца ће бити у којој регији, у зависности од тога која граница је колико сигурна, а такође би морала да одреди коју је количину бораца спремна да одвоји за помоћ неком савезнику. Јасно је да би помоћ удаљеним савезницима попут Аргентине била јако тешка за координисање нормалним путем, те би поседовање удаљених стратешких тачака са сталним трупама на њима, била од пресудног значаја за успостављање доминације неког савеза, над целим светом, а не само над непосредном околином. Ваздушни напади би у том случају добили на значају, а авијатичарски скил најзаступљенији код водећих држава еСвета због своје мултипрактичности.



Генералштаб
Јасно је да би услед оваквих промена битке постале много комплексија ствар, а рецимо ратовање на два фронта постало значајан стратегијски подухват. У тим околностима, било би неопходно потпуно ново тело које би руководило војском и у сваком тренутку имало увид у положај својих трупа. То ново тело било би Генералштаб, и било би специфично по много чему. Заједно са избором председника бирао би се и начелник Генералштаба, а на који начин и од којих кандидата, то нисам успео у потпуности да дефинишем, али свакако би имало везе са највећим јединицама у држави. Оно што је битно је да, након што би се одабрао начелник, он би образовао свој Генералштаб, а функције би поделио према свом нахођењу- члановима своје јединице, или других јединица, ако сматра да су способни да обављају функцију и да му помогну у координисању војском. Јасно је да би на неки начин политичка моћ овде опала, а влада и војска би морали тесно сарађивати, зарад постизања успеха.



Окупација
Пре него што пређем на устанке, желео бих да поменем нешто што сам заборавио нагласити раније у тексту а то је начин функционисања зидова у биткама. Кампања би трајала неколико сати (на пример 10) и не би постојале диференциране дивизије, нити освајање поена, само чист дмг за терања зида у плус од стране бранитеља, односно у минус од стране нападача. На Генералштабу би било да одреди да ли је паметније да направи на почетку кампање недостижне залихе, да удара равномерно или да преусмери главни удар на последње минуте битке.
Након што би се нека регија освојила, њено задржавање би представљало посебну потешкоћу. Наиме, након освајања регије, та регија би добила посебан зид који би се могао звати “окупациона власт” и који би у почетку био у одређеном плусу како би гарантовао да ће окупатор ту регију држати неко време. Грађани који би се налазили у том региону би у сваком тренутку могли да пуцају за јачање или слабљење окупационе власти, па би окупатор морао константно да држи одређене трупе на окупираној територији. То би значајно отежало брисање читаве државе али би посебну тежину дало циљаним регионима.
Претпостављам да су многи од вас уочили да би значај слабијих играча значајно опао у великим биткама, али би њихова задужења могла бити одржавање окупације, или чување граница на којима се не очекује напад, док скупљају снагу за учинак у значајнијим биткама.
Последња промена коју бих увео је мењање медаља, пре свега избацивање ТП медаље која деструктивно утиче на међудржавне односе усмеравајући непотребно штету на већ добијене битке наше државе, и увођење нових медаља на пољу свих модула игре.



Даме и госпође, то би било то од мене, дугачак чланак, али може се рећи неопходан за покретање револуције у овој игри која је постала досадна до бола. Има простора за још идеја и модификацију постојећих, али прво морам видети како ће ове бити прихваћене, тако да- обаспите ме коментарима. 🙂

Надам се да сте уживали у читању!
До следећег чланка, dushanseelny