[DoC] 22/12 День народження видатних діячів точних наук

Day 2,588, 05:21 Published in Ukraine Ukraine by Ministry of Culture


Завтра святкують своє день народження двоє видатних науковців і Департамент Культури вирішив висвітлити події їхнього життя. Хочете знати більше? Читайте нижче.


Володимир Олександрович Фок (10 (22) грудня 1898 — 27 грудня 1974) — радянський фізик-теоретик, відомий своїми роботами з квантової механіки.

Керував кафедрою теоретичної фізики на фізичному факультеті Ленінградського державного університету.

На честь Фока названі, зокрема, простір Фока і метод Гартрі — Фока. Серед учнів Фока видатні спеціалісти з теорії твердого тіла, український фізик А. Г.
Самойлович і естонський фізик Карл Ребане.


Срініваса Айєнґар Рамануджан (Srīnivāsa Aiyangār Rāmānujan, таміл. சீனிவாச இராமானுஜன், 22 грудня 1887 — 26 квітня 1920) — індійський математик, відомий своїм самородним талантом, що дозволив йому зробити значний внесок у математику (математичний аналіз, теорію чисел, теорію числових рядів та теорію неперервних дробів), здобувши свої знання в основному самоосвітою.

Рамануджан народився і виріс в Ероде, Таміл-Наду, Індія. З математикою він уперше познайомився у десятирічному віці. З огляду на природну здібність учителі дали йому книгу з вищої тригонометрії, яку він опанував до 13 років, навіть відкривши свої власні теореми. До 17 років Рамануджан уже провів дослідження чисел Бернуллі та сталої Ейлера-Маскероні. Завдяки успіхам у математиці він отримав стипендію для навчання в урядовому коледжі в Кумбаконані, але не зумів туди поступити, проваливши екзамени з інших дисциплін. Він поступив до іншого коледжу, працюючи клерком в офісі головного бухгалтера Мадраського портового тресту. В 1912–1913 роках він послав приклади доведених теорем трьом науковцям із Кембриджу. Серед них тільки Ґодфрі Гарольд Гарді (Hardy G.H.) зрозумів геніальність його робіт і запросив Рамануджана до Кембриджу для співпраці. Рамануджан швидко став членом Лондонського королівського товариства, але незабаром помер у віці всього 32 роки від хвороб, недоїдання та, можливо, печінкової інфекції.

За своє коротке життя Рамануджан незалежно від інших отримав 3900 математичних результатів, здебільшого тотожностей та рівнянь. Невелика кількість цих результатів виявилася помилковою, деякі були вже відомі, але правильність більшості з них була підтверджена. Його результати були оригінальними і дуже незвичними, відкрили простір для подальших досліджень.

На його честь названо астероїд 4130 Рамануджан.

Для шаутів:
[DoC]З днем народження