[2./6 rész] A feltevések logikus összefűzéséről

Day 3,138, 13:22 Published in Hungary Poland by Vilmos158

Csakúgy, mint a matematikai egyenleteknek, a logikának is szerkezete van. Körülbelül így néz ki: egy, plusz három, egyenlő négy.

Az egyenlet egyik oldalán azok a dolgok állnak, amiket már ismerünk, vagy legalábbis egyetértünk azokkal. A másik oldalon áll a válasz, ami igaz. Mindaddig igaz marad, amíg a számok a másik oldalon nem változnak. Logikában az ötleteket premisszáknak (feltevés) nevezzük, amelyek más premisszákkal együtt használva elvezetnek minket a következtetéshez. Az egyik premisszánk mondjuk:

A BlackArmada (kitalált fantázianév) csupa homoszexuális férfiból áll.
A másik feltevés lehet:
-XY karakter a BlackArmada klán tagja.
Anélkül, hogy tudnánk XY kilétét, logikusan azt mondhatjuk, hogy XY karakter homoszexuális.

De mi van, ha felcseréljük az információkat? Mondjuk:
A BlackArmada csupa homoszexuális férfiból áll.
XY személy homoszexuális.
Kimondhatjuk ekkor, hogy XY személy a BlackArmada elit baráti társaság tagja? Sajnos nem. Bár úgy tűnik, mintha logikus eszmefuttatás lenne, de a következtetés már nem helyes. Homoszexuális nem csak a BA (BlackArmada rövidítése - a szerk.) tagja lehet, hanem például a GÁT (Gátakat Átlépő Társaság - a szerk.), vagy a KáD (Kádban Dorbézolók - a szerk. )tagja is.
Ez a megtört logika az úgynevezett logikai tévedés. A példánk pedig formai logikai tévedés. A formája hasonlít a logikára, de hamis. Filozófiai és jogi körökben, úgy hívják "non sequitur", ami latinul azt jelenti, hogy "nem követi."
Könnyű összetéveszteni a logikai tévedéseket az igazi logikai érveléssel, főleg, ha nem figyelünk eléggé (itt utalnék vissza az első cikkre: Ha már van egy elképzelésünk a választ illetően, az agyunk arra fog bizonyítékot keresni). Ez olyan probléma, ami folyamatosan előjöhet a vitáinkban. Néha véletlenségből, néha szándékosan teremt olyan érvelési környezetet a vitázó, hogy megvezesse partnerét. Fontos a logikai érvelés szerkezetének ismerete, és felismerése. Így elkerülhetjük a hibás érveléseket: három, plusz kettő, egyenlő egy. Néha az átlépett szabályok is helyes válasznak tűnhetnek, ám valójában nem azok.

Hasonló formális hibára volt példa az előző cikkben. A képen látható egy emberalak, női elsődleges (megnövekedett mellek) és másodlagos (hosszú haj, szőrzet hiánya) nemi jelleggekkel. A felületes szemlélő nőnek veheti, és ez alapján nyilatkozik róla, ám ha belegondol a némi rutinnal rendelkező vitázó, ilyen testi jegyeket nem kizárólag csak nők viselnek, hanem: transzvesztiták, nőimitátorok stb. stb.is. Példánkban éppen egy transzvesztita modell volt látható.

Ha a cikkem ismét TOP5 cikkek közé kerül, az értelmes kommentelők közt ismét 5X 1 db aranyat sorsolok ki.

Jó vadászatot!