Надпис "БОЛГАР" отпреди 16 века!!!

Day 2,702, 07:43 Published in Bulgaria Bulgaria by Vikx V8

Глинени плочки отпреди 16 века, открити на територията на македонския град Виница, може да се окажат едно от доказателствата за хипотезата на наш историк за българските корени на Ахил.
Познатият от Омировата „Илиада" герой е изобразен на теракотна плочка от 5-6 в. - нея историците ни свързват с друга плочка, намерена край Виница, върху която на латински се вижда надписът „Болгар".
„Поне два византийски източника посочват данни за Ахил, че е бил предводител на българи", посочи историкът Александър Мошев", уредник в Националния литературен музей.(Който иска мога да му посоча източниците 🙂 )
Въпреки раннохристиянския характер на плочките, вниманието им привличат две - едната с надпис Ахил и една с конник и надпис „Болгар".
„Още македонският археолог Балабанов, който разкопава обекта, изказва предположението за връзка между двете плочки, т.е. това не е моя хипотеза, че в една тракобългарска среда е съществувал култ към митичния предтеча или прародител Ахил - предводителят на мидонците, за който в най-малко два византийски източника - единият от 6-ти, другият от 12-ти век има данни, че е бил предводител на българи", каза Александър Мошев. Византийският хронист Йоан Малала съобщава в хрониките си, че мирмидонците, чиято армия предвождал Ахил, са българи: „Пристигна Ахил със своя собствена войска, наричани някога мирмидонци, а сега българи, общо 3000 души“. Той написал това в 6 век след Христа
Йоан Цеца също твърди, че Ахил е българин: „И тогава всички пристигнаха в Авлида с кораби. С тях бе Ахил – многославният син на Пелей и на Тетида, дъщерята на философа Хирон“. Бе предводител на хуните – българите-мирмидонци“. Неговите хроники са от 12 век.
Михаил Ателиат, ромейски хронист от 11 век: „Българите са мирмидонците“.
Флавий Ариан хрониките му са от 1-2 век след Христа: „Ахил Пелеев бил скит от градчето Мирмикион, което се намира на Меотидското езеро. Той бил изгонен от скитите заради своята жестокост, свирепост и надменния си дух и след това се поселил в Тесалия“. Скити често са наричани в хрониките и българските родове.
„Тези писмени извори са известни от столетия“, посочи историкът Александър Мошев. Според него, досега на тях не се е обръщало внимание, тъй като се смята, че е практика в древната литература един народ да се отъждествява с друг, по-древен, в случая българи с мирмидонци. Той смята, че по-важният въпрос, който повдигат плочките от Виница, е дали е имало култ към Ахил сред древните българи. На самите плочки са изобразени около 15 сюжета, повечето от които библейски и раннохристиянски. Те са от около 5-6 век, „т.е. става дума за около 200 години преди учебникарското идване на българите на Балканите.(А ние сме разглеждали и много други източници).
Българите явно са имали самосъзнание, че са участвали в Троянската война. Когато при цар Калоян отишла делегация от Ватикана, започнали да му обясняват, че Римската империя е много древна и, понеже била основана от участници в Троянската война, „младият“ български народ трябвало да слуша съветите на „старите“ римляни. „На тези думи Калоян се засмял и отвърнал: „Че кой по-добре от нас ще знае за Троя и за войната срещу нашите прадеди“.
Благодаря за вниманието!
ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!!!